Salt la continut

Fotografie

Stiinta din timpurile Biblice

• Please log in to reply
Nu exista raspunsuri

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 22 February 2007 - 12:27 PM

Sunt multe lucruri care se spune ca au fost descoperite de catre stiinta moderna, dar de fapt ele se stiau inca din timpurile Biblice. Nu stiu cum s-au pierdut in timp ca apoi sa fie redescoperite, dar mi se par interesante. :D (Pentru usurinta scrierii o sa pun mai intai subiectul - si apoi ce se credea in trecut despre acel lucru)

* forma Pamantului - Pamantul este plat
El stă deasupra cercului pământului, și locuitorii lui sunt ca niște lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă subțire, și le lățește ca un cort, ca să locuiască în el. (Isaia, 40:22)

* Infinitatea stelelor - sunt doar 1100
Ca oștirea cerurilor, care nu se poate număra, și ca nisipul mării, care nu se poate măsura, așa voi înmulți sămânța robului Meu David, și pe Leviții, care-Mi slujesc."

*Imponderabilitatea Pamantului - Pamantul se sprijina pe spatele unui animal
El întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul pe nimic. (Iov, 26:7)

*Subdiviziunile invizibile ale materiei (atomii) - nu se stia nimic
Prin credință pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, așa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd. (Evrei, 11:3)

*Compozitia chimica a stelelor - toate sunt la fel
Alta este strălucirea soarelui, alta strălucirea lunii, și alta este strălucirea stelelor; chiar o stea se deosebește în strălucire de altă stea. (1 Corinteni, 15:41)

*Greutatea aerului - se credea ca nu exista
Când a rânduit greutatea vântului, și când a hotărât măsura apelor. (Iov, 28:25)

*Sangele este sursa vietii - celor bolnavi le era scurs sangele periodic pentru ca era considerat sursa bolii
Căci viața trupului este în sânge... (Leviticul, 17:11)

*Existenta izvoarelor marine - marile si oceanele sunt alimentate numai din ploi si rauri
Ai pătruns tu până la izvoarele mării? Sau te-ai plimbat tu prin fundurile adâncului? (Iov, 38:16)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi