Salt la continut

Fotografie

Fetelor, trezirea!!

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite
  • Sex:Feminin

Postat 16 March 2007 - 09:30 AM

am primit pe email un articol :) nu stiu cine l-a scris dar cred ca nu conteaza ... e interesant :)

Femeile s-au opintit cîteva secole să ajungă egale cu bărbatii, iar acum nu mai stiu cum să scape de acest groaznic privilegiu. Muncim ca niste tîmpite, îi multumim patronului că ne dă sansa extraordinară de a lucra si-n weekend, ca să ne afirmăm si să ne tinem de deadline. Sefii pleacă de vineri la prînz si-i mai vezi luni după-masă, cînd se desteaptă din mahmutreli de cinci stele.
Timp în care ai deosebita onoare de a le tine locul, că de-aia ai dat atît din coate si-ai făcut ulcer de cînd mănînci numai kebab în chiflă, la serviciu, ca să ajungi femeie de nădejde. Firma te-a răsplătit cu două dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tău personal.
Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook si Power Point, cosmarul ti-e împicătit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte". În somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de pătrătici si te trezesti tipînd. Nu pentru că te înnebunesc folderele, ci pentru că e deja 7.30 si la 8 trebuie să fii la firmă si-ai dormit strîmb si-ti stă bretonul ca o bidinea.
Scuză-mă, te las putin pe fir, că mă cere unul de nevastă...
Munca e bună numai cînd ti-aduce un franc cinstit în buzunar si, mai ales, îti dă si răgazul să-l cheltuiesti. Sistemul suedez prevede că trebuie să ametesti muncind cinci zile pe săptămînă si să ametesti în bar două zile pe săptămînă. Ăsta e raportul minim rezonabil.
Carierismul e plăsmuirea bolnavă a unor filme imbecile de la Hollywood, care insinuează că o femeie poate face orice, dacă vrea ea: ajunge imediat director executiv, naste trei pui vii pe care îi hrăneste cu lapte praf, sotul o iubeste lesinant, desi o vede cam sase ore pe săptămînă (sau poate tocmai de-aia), iar el, desi e neurochirurg, sef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mîncare la copii, spală vase si-o asteaptă pe ea cu masina la firmă, seara. Pardon, noaptea. Nu se stie cînd operează el pe creier si mai face si lectii cu aia micii, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri si de convins opt clienti să investească.

Am chiulit si-am să chiulesc cu voluptate de la muncă, întotdeauna. Chiuleste si tu, salvează-ti viata, femeie! Atît cît se poate. Ia bunul simt, în doze homeopatice. Să stii numai tu.

Cele mai frumoase petice de viată le-am căpătat fugind de răspundere. Cea mai bună bere pe care am băut-o în viata mea n-a fost la Praga, ca lumea bună, ci în Herăstrău, cînd o tăiasem de la sedinta de redactie, lăsînd vorbă că mi s-a spart teava de calorifer si m-au chemat vecinii să strîng apa. Mi-a rămas în cap (si mie, ca atîtor altora) gafa de la TVR, de la Revolutie, cînd habar n-aveau că intraseră deja în direct, si cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fă-te că lucrezi!". Si Mircea a ascultat. Si-a ajuns departe. Pînă cînd vom pricepe omeneste tîlcul acestui îndemn vital, vom continua să ne prefacem că trăim.

Acest mesaj a fost editat de julyalina: 16 March 2007 - 09:31 AM

#2 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 16 March 2007 - 11:08 AM

stiam articolul, fain!
eu sunt de acord!
initial credeam ca imi doresc sa am un post de raspundere, sa fiu sefa, sa am un suuuper salariu si sa imi permit orice.
mi-am dat seama ca imi doresc o familie, un barbat care sa ma iubeasca si care sa-si permita mai multe decat mine :)) vreau un serviciu bun, vreau sa-mi placa ceea ce fac, unde sa ma duc cu placere, dar nu vreau sa ia stapanirea vietii mele!

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 16 March 2007 - 12:43 PM

A mai fost. In varianta completa. (e scris de Cartarescu, cred)

Femeia si cariera

#4 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 16 March 2007 - 04:17 PM

Haideti sa fim serioase - cate dintre noi doresc o cariera de dragul carierei. Eu una stiu ca nu am vrut decat siguranta financiara pentru mine si pentru copii. Asta m-a facut sa seman cu femeia din poveste si mi-a atras judecata sotului care imi spune ca nu ma mai satur si nu am timp pentru el. As avea daca el ar putea sa aiba grija de securitatea noastra financiara. Cat despre revolutia pe care au provocat-o femeile - normal ca au provocat-o tinand cont ca atatea femei au ajuns in timp victime ale unor barbati care in baza faptului ca asiguru financiar familia isi permiteau orice. Nu as da independenta mea pentu nici un barbat din lume indferent cat de minunat ar parea el la inceput. Iar in momentul in care intri in lumea competitiva a slujbelor - ori esti sus ori risti sa nu mai fii deloc. Pentru ca barbatii se apara intre ei , fac front comun si pentru o femeie este de doua ori mai greu sa razbata. Femeile nu au invatat inca sa se apere intre ele - sa faca front comun - dar sunt sigura ca va veni si acest moment.

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 16 March 2007 - 05:14 PM

parerea mea este ca in cazul femeilor rivalitatea este mai puternica si facuta cu foarte mult tact. pe barbati este mai usor sa-i citesti, ei se cearta, ei se impaca la un "pahar de bere", in cazul femeilor este mai dificil, nici nu stii cand si cum te lucreaza...e bine sa fii prevazatoare

#6 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 16 March 2007 - 08:12 PM

Eu nu mi-am "capatat cele mai frumoase petice de viata fugind de raspundere" si nici nu chiulesc. Orice om matur isi asuma raspunderi, nu da bir cu fugitii. Asta daca isi doreste sa ajunga sa aiba, cum spunea Alandana, siguranta financiara.
Si eu sunt o femeie care munceste 10 ore pe zi si n-o fac pentru ca n-am treaba acasa, pentru ca nu stiu sa traiesc sau pentru ca am vreo manie. O fac pentru ca am facturi de platit. Iar in meseria mea ori esti cel mai bun ori nu esti deloc.
Nu sunt o carierista, nu lupt doar ca sa ma vad la panoul de onoare. Nu vreau decat sa traiesc decent si sa am un minim de resurse financiare care sa imi creeze siguranta si securitate. Nu vreau sa ma bazez pe un potential sot pentru simplul fapt ca m-as putea trezi la 60 de ani ca el fuge cu o artista iar eu ma mut la azilul de batrini.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi