Salt la continut

Fotografie

Universul si astrologia

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)
  • Sex:Feminin

Postat 08 February 2007 - 01:57 AM

si pentru ca eu sunt prima joia asta :tease: si de altfel si singura pe forum la ora asta :lol2: am sa propun primul subiect: ASTRONOMIA

vreau sa-mi motivez un pic alegerea facuta: am vazut acum cateva zile un subiect oarecum legat , acela cu fotografiile de pe Hubble si am observat ca sunt mai multe persoane interesate de domeniu. si in plus si pe mine ma pasioneaza.

pentru inceput atasej aici o carte despre istoria astronomiei, petru cei dornici sa o rasfoiasca.

acum sa trecem la subiect:

Istoria Astronomiei, este istoria ştiintei care studiază corpurile cereşti.Astronomia include şi studiul planetelor şi a sateliţilor acestora, comete, meteoriţi, stele, materia neagră, sisteme solare şi galaxii.Această ştiinţă conţine informaţii despre corpurile cereşti de la simpla observaţie şi pānă la teorii despre univers.

Astronomia a izvorat din curiozitatea oamenilor, inca din antichitate asupra fenomenelor astronomice. aceştia au inceput să studieze cerul şi să īnţeleagă formarea zilei şi a nopţii, rolul soarelui şi a lunii īn măsurarea timpului şi anotimpurile. Au observat ca obiectele cereşti au un comportament regular aceasta ajutānd la măsurarea timpului formānd zile, luni şi ani.

Soarele răsare dinspre un punct ,est, şi apune īntr-un punct opus, vest, dar ziua nu are aceeaşi lungime pe toată perioada anului, iar noaptea sunt vizibile grupuri de stele, constelaţiile care urmează acelaşi curs o dată la 365 de zile īn jurul unui punct fix.

Calendarul a fost facut după poziţiile şi mişcările lunii şi a soarelui formānd ziua, luna şi anul.

Popoarele antice au asociat obiectele şi fenomenele cereşti, cu zei şi spirite, construind temple şi aliniamente astronomice .- sursa Wikipedia

Pana acum cateva secole, dintr-o mandrie explicabila prin nivelul de atunci al cunostintelor sale, omul si-a plasat planeta, Pamantul, in centrul Universului, considerand-o inconjurata de toate celelalte corpuri ceresti. Abia in anul 1543, astronomul polonez Nicolaus Copernic a "indraznit" sa rastoarne aceasta imagine. El a demonstrat ca Pamantul se misca in jurul Soarelui si nu invers, punand bazele a ceea ce numim noi azi Sistemul Solar .

Organizarea Sistemului Solar propusa de Copernic (sistem care se numeste si heliocentric, adica cu Soarele in centru) a fost o idee revolutionara pentru timpul sau. Dar sistemul heliocentric propus de Copernic a fost aspru criticat de Biserica Catolica, institutie care, din considerente religioase adoptase sistemul geocentric, adica cel care avea in centrul sau Pamantul. Pentru ca au sustinut si dezvoltat ideea heliocentrica, nu putini invatati au avut de suferit din ordinul Bisericii.

Totusi ideea lui Copernic era inca departe de realitate, deoarece el considera ca Soarele este centrul intregului Univers. Modelul lui a predominat insa pana in epoca moderna, pana la inventarea fotografiei si a marilor telescoape. Abia in prima jumatate a secolului XX marile intrumente astronomice au aratat ca unele "stele neclare", numite de astronomi "nebuloase", nu sunt doar niste nori de gaz in apropierea noastra, in Sistemul Solar, ci reprezinta galaxii, vaste aglomerari de stele, aflate la distante uriase de Pamant.

Soarele, Pamantul si planetele celelalte, impreuna cu stelele vizibile si inca multe altele ce nu pot fi vazute de ochiul liber, fac si ele parte dintr-o astfel de galaxie, galaxia noastra. Vazuta de undeva, din mare departare, ea are forma de disc, cu o usoara umflatura in centru. Deoarece Sistemul Solar este situat in planul de simetrie al discului, acesta poate fi vazut in serile senine sub forma unei benzi luminoase care brazdeaza cerul, banda numita Calea Lactee.

In zilele noastre, instrumentele perfectionate si sondele spatiale au largit enorm orizontul cunoasterii. Imaginile obtinute cu ajutorul telescoapelor au atins frontiere de nebanuit ale Universului, de miliarde de ani lumina, iar analiza lor atenta arata o densitate neinchipuit de mare de galaxii. De pilda, numai in regiunea de pe cer delimitata de cele patru stele ce formeaza constelatia Carul Mare, cu ajutorul unui telescop pot fi vazute (pe cliseele fotografice) ... un milion de galaxii! - sursa www.astronomia.go.ro

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 08 February 2007 - 01:58 AM

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 08 February 2007 - 11:05 AM

bun...mie imi plac lucrurile un pic mai "tangibile"...imi plac la nebunie documentarele despre constelatii..aveti idee de un seit ceva de unde as putea descarca un filmulet de gen? ma gandesc ca mi-ar prinde bine pentru fiica mea pe parcurs...asa sa o atrag si pe ea ca daca-i dau sa citeasca un articol nu cred s-o intereseze f.mult

aveti locuri special amenajate in oras, un loc unde sa trageti cu ochiul la stele? la noi exista, se afla la Muzeul din cadrul Gradinii Botanice din Galati, daca aveti drum pe la noi :)

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 08 February 2007 - 11:36 AM

Si eu am fost pasionata de astre si univers de cand eram mica. Inca urmaresc pe CD-uri colectii de Stra Trek. :lol2: Ma uitam la toate documentarele pe care le prindeam, chair am avut in liceu cateva articole intr-un ziar local despre sistemul nostru solar.

Imi place sa vad imagini cu minunile create de Dumnezeu, sa vad filme SF cu tot felul de galaxii si romulani :)) , dar totusi sunt sceptica la multe idei vechiculate in domeni,dintre care cea mai mare gogoasa mie mi se pare Big Bang-ul.

Himere, iti pun aici un filmulet despre marimea universului, vazuta de Hubble:
name="wmode" value="transparent"> type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 08 February 2007 - 11:50 AM

Alte cateva filmulete:
Outer Space Track 01

Outer Space Track 02

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 08 February 2007 - 12:02 PM

unul dintre visele mele este sa am un proiector si sa vad asa ceva noaptea...eu inca mai sper :grin:

#6 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 08 February 2007 - 12:25 PM

O mica comparatie.. sa vedeti cat de mici suntem
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#7 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 08 February 2007 - 12:27 PM

Nu ma pricep sa comentez f mult asupra subiectului, vroiam sa spun doar ca vara imi place sa stau seara afara la munte fiind, intinsa pe iarba si sa ma uit pe cer, e asa senin si sunt atat de multe stele...si imi pun dorinta la fiecare stea cazatoare... nu stiu sa exprim in cuvinte ce sentiment de relaxare imi ofera...

#8 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 08 February 2007 - 01:11 PM

Imagine postata
telescopul hubble
Imagine postata
telescop solar

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 08 February 2007 - 01:33 PM

#9 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 08 February 2007 - 01:42 PM

instrumente astronomice:
-binoclul
-calculatorul
-luneta astronomica
-spectrograful astronomic
-telescopul Maksutov/optic/spatial/
-radiotelescopul

telescop maksutov si preturi telescoape

#10 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:

Postat 08 February 2007 - 01:56 PM

Himere,de-aici poti descarca cateva programe interesantea, planetarii si simulatoare si chiar imagini fotorealistice ale cerului, in timp real.

#11 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 08 February 2007 - 03:01 PM

:* noni, mi-ai facut o maaare bucurie cu subiectul asta! :give_rose:
Sa va povestesc: sotul meu, pasionat de geometrie, design &co, a dat bac-ul la astronomie, si e cel care (inca) imi arata pe cer diverse stele, constelatii, et. La un moment dat, pe la inceputul carierei lui, a vrut sa proiecteze un ceas solar intr-un oras din Moldova..din pacate nu s-a mai putut, lipsa de fonduri, bla bla.

Acum, citind ce a scris Noni, si mergand la link-ul ei, am sa stiu mai multe despre astronomie..pentru ca e ceva ce ne leaga.

Si inca ceva: Himere, mi-ai dat o idee buna pentru cadou de ziua lui: un telescop. de cand viseaza la asa ceva..Nu ma pricep eu la ele, dar am citit si ma mai documentez la link-ul dat de tine :give_rose:

Acest mesaj a fost editat de luchi: 08 February 2007 - 03:03 PM

#12 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:

Postat 08 February 2007 - 03:14 PM

cateva inormatii intereante:

Universul este un spatiu cu un vast volum de "nimic". O singura parte a Universului este cunoscuta ca avand viata: planeta noastra.

Cu ochiul liber se pot observa aproape 5.000 de stele, dar folosind un telescop optic se pot observa sute de mii de stele din galaxia noastra; cu un radiotelescop se pot cerceta chiar milioane de galaxii din univers (numarul acestora fiind extrem de mare, circa 70.000.000.000.000.000.000.000 sau 7 la puterea 22). In galaxia noastra, care poarta numele de Calea Lactee, exista aproximativ 300 de miliarde de stele.

Cand o stea explodeaza ramane in urma un miez. Daca are de peste 3 ori masa Soarelui, miezul se contracta intr-un punct de volum 0 dar densitate infinita. Campul gravitational al acestuia este atat de puternic incat creeaza in jur o regiune numita gaura neagra; odata intrat in gaura, nimic, nici macar lumina nu mai poate iesi.

O stea gigant cu o masa de peste 10 ori masa Soarelui isi incheie viata cu o explozie numita supernova. Explozia este atat de energica incat poate fi observata de oriunde din galaxie. Daca explozia lasa in urma un miez de 2, 3 ori masa Soarelui, atunci miezul va forma o stea neutronica. Daca este de peste 3 ori masa Soarelui, va forma o gaura neagra.
sursa - www.astronomia.go.ro

off-topic: Luchi :hug: :*

#13 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 08 February 2007 - 06:39 PM

Cele mai faine documentare SF pe care le-am vazut pana au fost cele de la IMAX. Cred ca le gasiti pe ODC daca le cautati. O lista cu ce au scos:
documentare IMAX

Chiar. Mi s-a deschis iar apetitul pentru IMAX :). Ma duc sa caut.

#14 lialia

lialia

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 753 Mesaje:

Postat 12 January 2009 - 04:27 PM

Imi place subiectul acesta, e fantastic, nu stiu cum sunteti voi , dar eu ma simt asa de mica in comparatie cu ce am vazut pe youtube despre constelatii si galaxii. Mi-ar place sa se reia subiectul...

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi