Salt la continut

Fotografie

Colectiile noastre

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)
  • Sex:Feminin

Postat 23 February 2007 - 06:03 PM

pentru ca saptamana aceasta suntem la litera C, va propun un nou subiect: COLECTIILE!!!

cred ca multi dintre noi am colectionat de-a lungul timpului diferite obiecte: poleiala colorata de la ciocolata, surprize, indieni :lol: de plastic, reviste, fotografii, etc.

eu am trecut prin toate fazele astea :grin: si m-am oprit la pliculetze de zahar :lol: :lol: .

imi place sa adun de prin toate barurile si cafenelele prin care am fost pliculetele de zahar, pe care oricum nu le pun la cafea. am reusit sa strang aproape 100 de plicuri din diverse locuri din germania, italia, austria, ungaria si romania. mare parte din colectie o am acasa, insa iata ce am strans in ultimul timp:

Imagine postata

am mai vazut la prieteni colectii de aparate foto, ceasuri, elefantei de jad si chiar bibelouri mici cu bufnite :lol: .
voi ce mai colectionati?

}{

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 23 February 2007 - 06:04 PM

#2 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 23 February 2007 - 07:02 PM

Am inceput cu servetele. De toate culorile si marimile.
Mai tarziu, am trecut la scrumiere :D
Acum, in afara de genti/posete si portofele ( caci, nu cred ca se pun ).... colectionez ingerasi. Dap.... tot felul de ingerasi..mai mici, mai mari... nu conteaza. Toti cei din familie stiu...asa ca.. le e foarte usor sa-mi faca cadouri, cu anumite ocazii. :p

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 24 February 2007 - 11:36 AM

Eu colectionez cani. Toate tipurile de cani. Am cate una pentru fiecare tip de bautura.

Am mai colectionat monede de 100 de lei. Am strans cam 40.000 de lei -> aproximativ doua kilograme.

A mai fost si colectia de monede internationale -> stiam in perioada aceea ce moneda foloseste fiecare tara, ce moneda a folosit etc. Am ajuns cam la 120 de monede diferite internationale. Si acum mai am catalogul cu diferite tipuri de monede de 20 de centi (dime) americani. Este un proiect conform caruia fiecare stat american va avea, pana in 2010, cate o dime proprie, inscriptionata cu simboluri locale. Se lanseaza in fiecare an cate 4, pentru 4 state.

Desigur, au mai fost si colectiile de timbre. Cu clasor. Erau la pliculet de 2 lei si il cumparai de la filatelie sau de la posta. Erau si emisiuni la TV cu colectionari de timbre. Aveam, la un moment dat, cateva timbre internationale care erau considerate foarte scumpe. Nu stiu pe unde au disparut.

Si, desigur, colectiile TURBO. Era o mandrie in copilarie sa ai o colectie cat mai completa de surprize TURBO. Era o masura a importantei. Iar mai inainte erau colectiile cu fotbalisti. Nu mai stiu la ce gume erau astea. Tot timpul il saraceam pe bunicu' de cativa lei sa-mi iau si eu niste gume de mestecat pentru surprize cu fotbalisti... :)

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 24 February 2007 - 11:46 AM

da, chiar colectiile de la gume....eu cu fratele meu am mancat intr-o zi vreo 50 de gume turbo ca ne-a adus mama din turcia :))
acum nu mai colectionez nimic, am ajuns omul nu cumpara daca nu ai nevoie si nu folosesti :lol: ....dar strang diferite chestii pentru bufeturi, pentru ornamente sau ambalat cadouri, se mira si sotul meu de ce iese in final :grin:

#5 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 01 March 2007 - 04:21 AM

Cu intarziere prezint si eu ce contine colectia mea (incompleta) de monede:

- Colectia de monede, de 25 US centi -- quarters, comemorative
In fiecare an, incepand cu 1999 pana-n 2008, 5 state diferite au/vor avea o moneda de 25 centi emisa, cu unic design special ales de o comisie condusa de Guvernatorul statului reprezentat in anul respectiv. In multe cazuri designul este sugerat de locuitori ai statului resp prin competetii deschise publicului.
Imagine postata

Imagine postata

- Colectia #3 Washington Quarters 1965-1987
Imagine postata

- Colectia #4 Washington Quarters 1988-2000
Imagine postata

Astea de completat cu monedele lipsa si colectiile #1 si #2

Acum astept sa-mi vina cataloagele pt:
- monede de 1 dolar
- dimes (10 cents): colectii pt anii 1916- pana-n prezent
- nickels (5 cents): colectii pt anii 1913 - prezent
- Lincoln cents (1 cent): 1941-1974; colectie incepand cu 1975
Am spart pusculita de inceput de an si acum nu pot sa ma abtin sa nu le pun deoparte :)

Va fi costisitor sa obtin monedele dinainte de 1960, dar o sa fie si distractiv... mai ales ca am vazut ca sunt organizate Coin Shows peste tot in SUA, in timpul anului; colectia aceasta se pare ca va servi drept scuza de a iesi din monotonia de zi cu zi cand va fi cazul :p

#6 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 01 March 2007 - 04:27 AM

felicitari, emu! ai intr-adevar una dintre cele mai interesante colectii pe cere le-am intalnit pana acum!

}{

#7 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 01 March 2007 - 09:35 AM

Da, scuze, la colectia de quarters ma refeream si eu in postul meu de mai sus. Nu dimes. Am si eu un catalog asemanator. Numai ca al meu e mai colorat, ca e reprezentata harta Americii si la fiecare stat e loc sa bag quarter-ul aferent. Si are doar doua pagini, nu 3 ca al tau.

Oricum, felicitari! Poate facem schimb :p ca am niste dubluri :).

#8 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 01 March 2007 - 12:25 PM

Eu colectionez vederi. Am adunat pana acum 173, dar recunosc ca am lasat-o mai moale in ultima vreme :doh:

Are cineva dubluri :naughty: ?

#9 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 01 March 2007 - 11:03 PM

spune care-ti lipsesc, daca le am/gasesc promit ca le aduc cand vin in Ro, singurul lucru care nu-l promit totusi e ca o sa ajung cat de curand acolo :)

foarte frumos ca ai cu harta SUA, eu n-am gasit in magazin cand le-am luat pe astea... nu m-am gandit la vremea respectiva ca pot sa comand on-line :doh:

#10 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 02 March 2007 - 09:22 AM

spune care-ti lipsesc, daca le am/gasesc promit ca le aduc cand vin in Ro, singurul lucru care nu-l promit totusi e ca o sa ajung cat de curand acolo :)

foarte frumos ca ai cu harta SUA, eu n-am gasit in magazin cand le-am luat pe astea... nu m-am gandit la vremea respectiva ca pot sa comand on-line :doh:

:) Eu nu l-am comandat online, l-am primit de la o prietena din State care ma stia colectionar de monede. Nu stiu exact care imi lipsesc... ca nu il am aici, in Bucuresti, si nu m-am mai ocupat de mult de el. De obicei primeam, de ziua mea, un pachetel cu monedele pe anul respectiv (4). :) Acum cred ca am ramas in urma cu vreo 2 ani deci ar trebui sa-mi lipseasca vreo 8. Dar nu stiu care.

#11 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 02 March 2007 - 06:28 PM

colectia mea de ceasuri :grin:

http://crengu.myphot...amp;id=IMG_1857

http://crengu.myphot...amp;id=IMG_1815

#12 George

George

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 110 Mesaje:

Postat 06 September 2008 - 07:12 AM

Findca tot veni vorba de bani vechi si eu sunt un numismat inrait. Colectionez bani vechi att din Romania cat si din strainatate, atat monede cat si banxcnote. Cele mai vechi monede sunt austro-ungare 1 kreuzer din 1816 si 3 Kreuzer din 1812 iar cele mai vechi bancnote sunt rusesti de pe la 1901. Am la activ in colectie monede si bancnote din Romania + 40 tari straine. Am monede chiar si din India si China

#13 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 18 September 2008 - 12:23 PM

Eu colectionam sticlute de parfum, aveam vreo 60 (deh, consumatoare inraita :)) ). Cand am renovat casa, le-am aruncat, ocupau prea mult spatiu, trebuia sa stau mereu sa le sterg de praf, asa ca am renuntat la ele.

#14 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 22 September 2008 - 03:54 AM

Eu m-am trezit cu o adevarata colectie de esarfe, saluri, fulare. Cel mai mult ma atrag cele autentice, care zic povesti...

Colectia nu a fost intentionata, doar ca placindu-mi asa de mult, mi-am tot luat una alta, am tot vinat exemplare mai deosebite, prietenii si familia mi-au tot facut cadou stiind ca merg la sigur cu asa ceva, iar pe unele le am mostenire de la bunica mea (sint saluri autentice taranesti din Ucraina si din Bucovina, facute de mina, si colorate natural)... si uite asa, acum am o colectie onorabila! :rolleyes: :wub:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi