Salt la continut

Fotografie

Help!

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:
  • Din:Busteni
  • Sex:Feminin

Postat 23 March 2007 - 04:15 PM

Va rog din suflet sa ma ajutati, care va pricepeti, bineinteles....Am reusit sa-mi dereglez imaginea la calculator....e vb despre luminozitae, culori, contrast si alte alea...ideea e ca de vreo 3 zile ma dor ochii si capul ingrozitor, dupa cateva min de stat in fata calculatorului....eu am umblat pe la butoanele alea de sub monitor, recunosc, dar am incercat si nici ca pot sa refac imaginea pe care am avut-o inainte de a ma apuca eu de mesterit unde nu ma pricep! :doh:
Astept un raspuns (sau mai multe) sa-mi pot rezolva problema. Va multumesc foarte mult!

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 23 March 2007 - 08:20 PM

E aproape imposibil sa iti spuna cineva ce sa faci pentru ca fiecare monitor are butoanele lui, meniurile lui plus ca e foarte greu de explicat cat sa invarti de ele.

1.Uita-te mai intai sa vezi daca are un buton "auto" care ar trebui sa iti aduca monitorul la setarile initiale.
2.Daca nu ai, incearca sa reglezi toate butoanele la mijloc si apoi putin cate putin mai misca de ele daca tot nu e bine.

Imi pare rau ca nu te putem ajuta mai mult. :(

#3 mofturici2005

mofturici2005

Amiba

• Membri
  • 26 Mesaje:

Postat 24 March 2007 - 08:22 AM

alta idee ar fi sa te duci la control cnter si sa-ti reglezi luminozitatea ,contrastul sau dai clic dreapata ,propierties si vezi zcolo, dar cum a spus si nessie fiecare pc are particularitatile lui
oricum iti urez succes! ;)

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 24 March 2007 - 09:46 AM

Buna! Hai ca incerc si eu sa fiu de ajutor...

1. Problema asta nu se rezolva din software, asa ca nu te poti ajuta de mouse sau de tastatura. Umbli doar la butoanele de pe monitor, butoane ce vor determina afisarea pe ecran a unor meniuri (de obicei albastre) daca e unul digital (cel mai probabil). Daca e un monitor analog (adica destul de vechi - nu stiu, cred ca prin 2000 au incetat sa le mai fabrice) n-ai sa vezi meniul pe ecran, ci doar rezultatele. Dar cel mai probabil ai un monitor digital, asa ca ar trebui sa vezi niste meniuri pe ecran (banuiesc ca stii asta, deja, din moment ce ai explicat ca ai umblat la luminozitate, contrast etc.)

2. Rezolvare posibila. Umbland prin meniuri, s-ar putea sa gasesti un "Auto Adjust", sau "Reset to defaults", sau "Defaults" sau ceva care sa aiba o semnificatie asemanatoare. Apasa acolo si asta ar trebui sa reseteze toate setarile la cele initiale (asa cum le-a hotarat fabricantul).

Succes!

#5 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:
  • Din:Busteni

Postat 24 March 2007 - 12:01 PM

Va multumesc tuturor pentru ajutor! Am reusit sa rezolv deja problema :yahoo: , iar alta data o sa ma invat minte sa nu ma mai bag unde nu ma pricep! Sper! :*

#6 cl3v3r_boy

cl3v3r_boy

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 19 November 2008 - 09:54 AM

Va rog din suflet sa ma ajutati, care va pricepeti, bineinteles....Am reusit sa-mi dereglez imaginea la calculator....e vb despre luminozitae, culori, contrast si alte alea...ideea e ca de vreo 3 zile ma dor ochii si capul ingrozitor, dupa cateva min de stat in fata calculatorului....eu am umblat pe la butoanele alea de sub monitor, recunosc, dar am incercat si nici ca pot sa refac imaginea pe care am avut-o inainte de a ma apuca eu de mesterit unde nu ma pricep! :doh:
Astept un raspuns (sau mai multe) sa-mi pot rezolva problema. Va multumesc foarte mult!

Daca ne-ai da mai multe informatii ce fel de monitor este..... poate am putea sa te ajutam....ce fel de monitor este ? crt sau lcd....

daca este LCD..... atunci fiecare monitor de acest gen.... are un buton AUTO.... care aajusteaza imaginea, mai are un buton ...... magic brigt ...... si revine la setarile standard al monitorului.... si inca ceva..... screen refresh rate sa fie de 120 Hertz......

pt crt asteptam tipul monitorului....ca sa te putem ajuta...

bafta !!! :salut:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi