Salt la continut

Fotografie

Purgatoriu

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 13 June 2006 - 11:22 AM

Purgatoriul este un termen catolic care defineste starea in care se afla mortii, inaintea Judecatii de apoi.
Catolicii cred ca acei ce urmeaza sa ajunga in rai, trebuie sa treca printr-o stare de purificare pentru iertarea pacatelor savarsite pe pamant. Ceilalti se duc in iad pentru pedeapsa vesnica.
Deasemenea, catolicii cred ca perioada de sedere in purgatoriu poate fi scurtata prin primirea de "indulgente" dumnezeiesti, in cazul unora deosebit de virtuosi.

Ortodoxismul ne invata ca sufletul, dupa ce paraseste trupul, ajunge pe taramul celor plecati (Hades), unde ramane intr-o stare de asteptare, pana la a doua venire a lui Isus, cand vom fi judecati de El; cei credinciosi si buni vor mosteni viata vesnica, iar cei rai vor merge in iad.

#2 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 02:21 PM

purgatoriul este o doctrină anume inventată de papalitate cu scopul mercantil de a usura de bani enoriasii, promitāndu-le rugaciuni pentru a scoate din chin rudele decedate.

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 June 2006 - 02:28 PM

:floare: Nu fi chiar asa drastic. Sa intelegem ca nu esti catolic? :mellow: :)

Acest mesaj a fost editat de alex25: 21 June 2006 - 02:29 PM

#4 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 02:31 PM

:floare: Nu fi chiar asa drastic. Sa intelegem ca nu esti catolic? :mellow: :)

:D nu mi se pare corect să plăteşti bani pentru a-ţi fi iertate păcatele - doar sāngele Domnului Isus ne spală de păcate...cine pretinde bani īn contul unor păcate iertate păcătuieşte el īnsuşi foarte grav īn faţa lui Dumnezeu .

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 02:37 PM

De acord, dar cred ca faza cu banii e de curand adoptata, ma gandesc ca parintii spirituali ai catolicismului nu luau bani pentru asa ceva.

#6 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 02:48 PM

De acord, dar cred ca faza cu banii e de curand adoptata, ma gandesc ca parintii spirituali ai catolicismului nu luau bani pentru asa ceva.

alex, defineşte te rog "părinţii spirituali ai catolicismului". Bani pe indulgenţe s-au luat īncă din Evul Mediu - dar nu ştiu dacă această practică mai este curentă.

#7 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 03:05 PM

Parintii catolicismului - patriarhii Romei, Alexandriei, Antiohului si mai apoi cei ai Ierusalimului si al Constantinopolelui - m-am documentat acum, pe WikiPedia ( anul 381 ). Ma duc sa mananc ceva pentru ca stau deja pe aici de vreo 4 ore...

#8 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 22 June 2006 - 06:56 AM

Parintii catolicismului - patriarhii Romei, Alexandriei, Antiohului si mai apoi cei ai Ierusalimului si al Constantinopolelui - m-am documentat acum, pe WikiPedia ( anul 381 ). Ma duc sa mananc ceva pentru ca stau deja pe aici de vreo 4 ore...

eu i-aş considera ca părinţi fondatori ai Bisericii Catolice pe cei din Roma, deoarece de multe ori episcopii altor oraşe creştine precum Antiohia, Ierusalim aveau păreri contrare (de exemplu, Arie). Patriarhia Romei s-a impus datorită factorului economic şi chiar politic.

#9 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 10 February 2007 - 02:05 PM

grace, sa te intreb ceva, banuiesc ca esti mai documentata...daca un om, bun la suflet, nu are in preajma un preot care sa-i citeasca sau cineva care sa-i tina lumanarea, ce se intampla?
ce am gasit eu pe net bineinteles:" Durata acestei pedepse in "purgatoriu" poate fi prescurtata prin rugaciunile si jertfele celor vii, si in felul acesta i se ajuta sufletului prins in el". ", asta inseamna ca daca nu ai pe nimeni alaturi te chinui mai mult? :oo:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi