Salt la continut

Fotografie

Maica Domnului

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 13 June 2006 - 11:26 AM

In teologia crestina, doctrina despre Fecioara Maria se numeste "mariologie".
Atat ortodocsii cat si catolicii o considera pe Fecioara Maria ca fiind "Maica Domnului" (Theotokos sau Deipare), si inteleg in acelasi fel adormirea si ascensiunea sa in ceruri.
Deasemenea, ambele biserici cred ca Maica Domnului sta acum la picioarele Domnului si intervine pentru cei ce i se roaga.

Catolicii insa, care cred ca toti oamenii se nasc purtand in ei povara pacatului stramosesc, au considerat ca trebuie sa creeze "dogma imaculatei conceptii", pentru a o defini pe Fecioara Maria ca fiind nascuta fara pacat, datorita "meritelor lui Isus".
Aceasta este o dogma introdusa in anul 1854, de Papa Pius IX.

Biserica Ortodoxa, nu accepta ideea ca Fecioara Maria s-a nascut in pacat, la fel cum nu crede ca pacatul stramosesc a fost transmis oamenilor. (Pentru pacatul lui Adam, Dumnezeu a pedepsit pe om o singura data, facandu-l muritor).
De aceea nu exista nici o justificare pentru aceasta dogma inventata de catolicism.

Ambele biserici cred ca Maica Domnului simbolizeaza Sfanta Biserica, deoarece biserica (care este si trupul lui Isus) devine maica noastra prin botez.

#2 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:23 PM

păi şi eşti de acord cu toate acestea ? :huh:

#3 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:32 PM

Nu stiu la ce te referi. Daca sunt de acord ca exista aceste diferente intre ortodocsi si catolici? Da, acestea exista si sunt spuse de ambele Biserici.

#4 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:35 PM

Nu stiu la ce te referi. Daca sunt de acord ca exista aceste diferente intre ortodocsi si catolici? Da, acestea exista si sunt spuse de ambele Biserici.

mă refeream la dogmele īn sine.

#5 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:40 PM

Radu, eu am incercat sa informez publicul. :) Sunt de parere o persoana trebuie sa stie cat mai multe pentru a putea judeca si alege. La fel am gandit si cand am creat subiectul despre mormoni. Sunt pur si simplu fapte din diferite doctrine si religii.

#6 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:45 PM

mi se pare corect dar cred că ar fi utilă şi iniţierea unei dezbateri asupra valabilităţii din punct de vedere biblic a ceea ce se susţine despre "Fecioara Maria" . Eu, de exemplu, o consider pe Maria o simplă femeie credincioasă, care a avut menirea de a-l naşte pe Mesia. Atāt şi nimic mai mult. Nu fac dintr-un om un dumnezeu.

#7 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 June 2006 - 01:51 PM

De acord. Oamenii sunt oameni. Si nu exista om care sa nu se fi nascut in pacat. Pacatul originar se transmite prin samanta barbatului si nu am cunoscut pe nimeni care sa fi fost conceput altfel(in afara de Iisus, desigur). Asa ca ipoteza cu Maria ca s-a nascut fara pacat... ;)

#8 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 02:00 PM

De acord. Oamenii sunt oameni. Si nu exista om care sa nu se fi nascut in pacat. Pacatul originar se transmite prin samanta barbatului si nu am cunoscut pe nimeni care sa fi fost conceput altfel(in afara de Iisus, desigur). Asa ca ipoteza cu Maria ca s-a nascut fara pacat... ;)

dacă Maria era născută fără păcat, nu s-ar fi dus la templu pentru aducerea jertfei pt păcate:

Luca 2:22  Şi, cānd s-au īmplinit zilele pentru [*****]ăţirea lor, după legea lui Moise, Iosif şi Maria au adus Pruncul la Ierusalim, ca să-L īnfăţişeze īnaintea Domnului,

p.s. : nu īnţeleg de ce apare " [*****]ăţirea lor " īn loc de "curatirea"

Acest mesaj a fost editat de radu: 21 June 2006 - 02:15 PM

#9 LionKing

LionKing

Administrator

• Admin
  • Pip
  • 87 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 June 2006 - 02:22 PM

p.s. : nu īnţeleg de ce apare " [*****]ăţirea lor " īn loc de "curatirea"

Acest forum are un mecanism de cenzurare a mesajelor pe care le consideram nepotrivite/obscene. Deoarece folosesti ă in loc de a, caracterul ă e considerat ca despartitor de cuvinte asa ca ramane doar prima parte a cuvantului si acea parte este cenzurata. Recomandam folosirea caracterelor limbii engleze in formularea raspunsurilor, acestea fiind considerate "sigure". Nu descurajam folosirea diacriticelor, insa ele pot genera uneori asemenea confuzii, ca cea de mai sus.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi