Salt la continut

Fotografie

REDUCTIL

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction
  • Sex:Feminin

Postat 03 April 2007 - 10:19 PM

De mai mult timp ma bate gandul sa ma ajut cu ele.
Azi nutritionista mi-a recomandat, sa incercam sa vedem cum reactionez.
Sunt convinsa 98%, dar daca imi fac mai rau?
Daca ma otravesc degeaba?
Medicament=otrava :angry:
Offffffffff
Tare grea alegere.
Voi ce parere aveti?
Riscurile obezitatii sunt oricum mai mari, cred io si pana la varsta asta mi-am otravit in atatea feluri corpul asta..........
Helppppppppppppppp

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 04 April 2007 - 02:00 PM

Amalia, stiu ca te simti la limita puterii. :hug: Ti-am mai spus parerea mea si in jurnal, dar o repet aici. :*

Adevarul este ca tu ai fi candidatul ideal pentru medicamentul asta: ai mai mult de 20 kg de slabit, esti tanara si nu ai alte probleme de sanatate. Pe langa asta, eu te stiu o femeie care tine la sanatatea ei si care mananca natural, a renuntat la fumat dupa nush' cati ani (10?), face exercitii de relaxare si streching (cand isi aduce aminte :devil: ) si cred ca organismul tau ar fi mult mai fericit daca ai slabi la fel, pe cale naturala.

Stiu ca te gandesti la Lali, ca ea a slabit 20 kg cu medicamentul asta in timp ce tu doar cateva, dar sincer mie mi-ar fi teama. :unsure: Daca peste o perioada se razbuna organismul pe tine cine stie cu ce boala? :doh: Sau daca apoi nu o sa mai poti slabi doar prin dieta deloc pentru ca organismul s-a obisnuit cu medicamentul?
(Cred ca si tu realizezi ca nu o sa ramai mereu la 60 kg odata ce ai ajuns acolo. Tu ca si mine esti o gurmanda si sunt convinsa ca mereu o sa avem fluctuatii de greutate, dar va trebui sa le stapanim si sa nu lasam sa se acumuleze mai mult de 2-3.)

Eu zic sa te gandesti bine ce vrei si sa pui in balanta extremele. Sa te gandesti la ce e mai rau si sa vezi daca ai putea accepta situatia. :* Ai grija de tine!

#3 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 04 April 2007 - 02:50 PM

E tare grea alegerea asta.
Toata lumea ma sfatuieste sa nu iau, dar io ma incapatanez sa imi doresc asta.
Daca am incredere in nutritionist, de ce sa nu merg pe ani mana ei pana la capat?
Cumva am reusit sa imi fac creierul sa inteleaga dupa 18 ani de fumat ca-i toxic, iar de atunci reusesc sa ma tzin departe de ele.
Ma gandesc ca otrava asta de sibutramina mo ajuta sa duc o viatza sanatoasa, sa pot sa reinvat sa mananc, sa ma misc.
O admir tare pe Lali ca a slabit 25 de kg, ma inspira determinarea ei si trebuie sa recunosc ca vreau si io sa am un prefix cu 7 :blushing:

#4 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 04 April 2007 - 09:00 PM

Am facut rost de prospectul din cutia lui si zice:
Compozitie:

Reductil 15 mg
O capsula contine sibutramina 12,55 mg sub forma de clorhidrat monohidrat de sibutramina 15 mg si excipienti-continutul capsulei: lactoza monohidrat, celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal, stearat de magneziu- invelisul capsulei: indigocarmin (E132) dioxid de titan (E171), gelatina, laurilsulfat de sodiu, shellac, lecitina de soia (E322), dimeticona, galben de quinolina, oxid negru (E172).

Grupa farmacoterapeutica: medicament cu actiune centrala, pentru combaterea obezitatii.

Indicatii terapeutice:

Reductil este indicat ca tratament adjuvant in cadrul programului de combatere a obezitatii pentru:
- pacienti cu obezitate datorata unui dezechilibru energetic, a caror indice de masa corporala (IMC) este de 30 kg/m2 sau mai mare;
- pacientii supraponderali datorita unui dezechilibru energetic cu IMC = 27 Kg/m2 sau mai mare si la care sunt prezenti factori de risc pentru obezitate cum ar fi diabetul zaharat tip 2 sau dislipidemia.
Nota:
Reductil trebuie doar pacientilor care nu au raspuns corespunzator la un regim adecvat de scadere in greutate, respectiv celor care au pierdut in greutate mai putin de 5 KG in decurs de 3 luni.

Am discutat cu 3 medici, de diverse categorii, cu o farmacista cu multi prieteni, am gasit ca e un stimulent interzis sportivilor asa ca am hotarat sa nu iau o luna, oricum io nu fac aprte din target.
Io am slabit 8-9 kg in 2 luni si jumatate.

#5 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 05 April 2007 - 08:28 AM

Bravo, pentru decizie, Amalia.
In ciuda poftelor, sunt sigura ca esti suficient de tare si de ambitioasa pentru a reusi sa atingi telul propus. Cum spunea si Gaby, atata timp cat merge natural, nu merita intoxicat organismul cu medicamente.
Succes :floare:

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 05 April 2007 - 09:37 AM

:* Eu cred ca ai luat decizia cea buna. :hug:

#7 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 20 April 2007 - 12:40 PM

Problema se pune nu daca il iei...dependenta...asta e problema...astea dau dependenta si poate pe urma mananci in draci...risti....

#8 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 08 May 2007 - 10:28 AM

Problema se pune nu daca il iei...dependenta...asta e problema...astea dau dependenta si poate pe urma mananci in draci...risti....

Am riscat, dar de cate ori beau pastila ma gandesc ca ma otrevesc singura, am devenit masochista :angry:

#9 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 08 May 2007 - 07:43 PM

Am riscat, dar de cate ori beau pastila ma gandesc ca ma otrevesc singura, am devenit masochista :angry:

Acum mergi asa...vedem noi pe urma ce facem....as incerca si eu daca tu ramai sanatoasa...dar cine imi da mie reteta...ca zice ca sunt nebuna...

#10 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 04 September 2007 - 04:52 PM

Acum mergi asa...vedem noi pe urma ce facem....as incerca si eu daca tu ramai sanatoasa...dar cine imi da mie reteta...ca zice ca sunt nebuna...

A fost o alegere tare nesanatoasa :blushing:
Acum am kg mai multe, habar nu am cate, ca am ascuns cantarul pe dulap si o mare carenta de calciu :(

#11 violeta

violeta

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 13 February 2009 - 06:17 PM

fetelor vad k discutati despre ce ma intereseaza pe mine...vreau sa iau reductil..am auzit k face minuni dar si efectele secundare sunt km nasoale...bine k intai as discuta cu medicul de familie cu toate k stiu k nu ar fi de acord si nu mi-ar recomanda asa ceva...dar cred k reductilul e ultima mea sansa...am un indice de 33,2 adik obezitate de gradul1 90 dekg la 1.67 tre sa fac ceva k asa nu se mai poate...poate mai intra cineva sa imi zik dak a luat si ce rezultate a avut..succes

#12 Niko

Niko

Taz

• Membri
  • 3059 Mesaje:
  • Dispozitie:super

Postat 13 February 2009 - 06:34 PM

Salut fetele!
N-am rezistat sa nu intru sa-mi spun pararea...am luat si eu acu vreo 5 ani niste pastle de slabit si am reusit sa slabesc 5 kg intr-o luna, aveam ceva ameteli dar eram tanara si cu capul in nori
De 5 saptamani tin dieta de 90 de zile, am slabit 7, 2 kg :cheer: nu credeam vreodata ca o sa tin o dieta si mai ales pe o perioada asa lunga..sunt foarte mandra de mine.De felul meu sunt foarte gurmanda si foarte pofticioasa, dar iata ca am reusit ..nu m-a constrans nimeni si nimic..pur si simplu am hotarat ca trebuie sa slabesc .La inalttimea mea de 1,80 nu se prea vedeau foarte urat cele 85 de kg, dar totusi simteam ca atunci cand ma aplec sa leg sireturile fiului meu nu mai pot respira sau fac cu dificultate anumite activitati care pana atunci nu-mi creeauprobleme. N-as sfatui nici pe cel mai mare dusman al meu sa ia pastile de slabit...aveti grija ce faceti fetelor... intotdeauna cand vreau sa fac ceva extraordinar ma gandesc la fiul meu care are 4 ani si imi zic daca nu cumva il va afecta pe el decizia pe care o iau ...vreau sa fiu alaturi de el toata viata ..sa-l pot ajuta cum pot..sa ma bucur de el si el de mine.Vreau sa ma mentin sanatoasa nu doar pt el ci si pt mine. Ganditi-va de 10 ori inainte de a lua pastle de slabit!!!!!!!!!!!! nu se stie niciodata ce fac ele in organismul nostru ..poate nu ne afecteaza pe termen scurt... pe termen lung garanteaza cineva?

Acest mesaj a fost editat de Niko: 13 February 2009 - 06:36 PM

#13 violeta

violeta

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 13 February 2009 - 06:41 PM

Salut fetele!
N-am rezistat sa nu intru sa-mi spun pararea...am luat si eu acu vreo 5 ani niste pastle de slabit si am reusit sa slabesc 5 kg intr-o luna, aveam ceva ameteli dar eram tanara si cu capul in nori
De 5 saptamani tin dieta de 90 de zile, am slabit 7, 2 kg :cheer: nu credeam vreodata ca o sa tin o dieta si mai ales pe o perioada asa lunga..sunt foarte mandra de mine.De felul meu sunt foarte gurmanda si foarte pofticioasa, dar iata ca am reusit ..nu m-a constrans nimeni si nimic..pur si simplu am hotarat ca trebuie sa slabesc .La inalttimea mea de 1,80 nu se prea vedeau foarte urat cele 85 de kg, dar totusi simteam ca atunci cand ma aplec sa leg sireturile fiului meu nu mai pot respira sau fac cu dificultate anumite activitati care pana atunci nu-mi creeauprobleme. N-as sfatui nici pe cel mai mare dusman al meu sa ia pastile de slabit...aveti grija ce faceti fetelor... intotdeauna cand vreau sa fac ceva extraordinar ma gandesc la fiul meu care are 4 ani si imi zic daca nu cumva il va afecta pe el decizia pe care o iau ...vreau sa fiu alaturi de el toata viata ..sa-l pot ajuta cum pot..sa ma bucur de el si el de mine.Vreau sa ma mentin sanatoasa nu doar pt el ci si pt mine. Ganditi-va de 10 ori inainte de a lua pastle de slabit!!!!!!!!!!!! nu se stie niciodata ce fac ele in organismul nostru ..poate nu ne afecteaza pe termen scurt... pe termen lung garanteaza cineva?

oooo Doamne kta dreptate ai uite acum ma uit la comoara mea de aproape 3 luni si ma gandesc sa nu fac vreo greseala pe kre mai tarziu sa o regret..dar sunt disperata...pana la vara in august tre sa dau jos 25-30 kg fara nici o exceptie...trebuie..osa ma mai gandesc la asta oricum ms mult

#14 Niko

Niko

Taz

• Membri
  • 3059 Mesaje:
  • Dispozitie:super

Postat 13 February 2009 - 06:46 PM

Violeta sa inteleg ca nu urmezi nici o dieta?
Hai pe dieta de 90 de zile sa vezi ce zic si fetele! Tutzurelu a slabit 25 de kg in 90 de zile.E BARBAT!!

#15 violeta

violeta

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 16 February 2009 - 03:41 PM

Violeta sa inteleg ca nu urmezi nici o dieta?
Hai pe dieta de 90 de zile sa vezi ce zic si fetele! Tutzurelu a slabit 25 de kg in 90 de zile.E BARBAT!!

nu niko ink nu am inceput o dieta anume...in schimb am facut unele exceptii la mankre...mai exact dimineatza o cafea la pranz un piept de pui la gratar seara de la 7 la 8 sala si knd vin mai manank un mar iar toata apa plata cu lamaie a2a zi in loc de gratar peste a 3a zi branza dulce a4a zi o salata de rosii si castraveti a 5 a zi o supa si tot asa....e cam drastik dar nu am ce face tre sa scap de cele 30 de kg...o sa ma uit si pe dieta de 90 de zile

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi