Salt la continut

Fotografie

Soc

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated
  • Sex:Feminin

Postat 25 April 2007 - 11:20 AM

O tinara manager de audit la filiala romana a multinationalei Ernst & Young, a fost gasita moarta, la sfarsitul saptaminii trecute. Colegii sustin ca fata era epuizata dupa zeci de ore de munca fara pauza, noteaza Cotidianul. Raluca Stroescu, in virsta de 29 de ani, manager de audit la filiala romana a multinationalei Ernst & Young, a fost gasita moarta in locuinta sa, la sfirsitul saptaminii trecute, chiar de catre seful sau. Colegii de la Ernst&Young spun ca Sebastian Mocanu a mers acasa la ea dupa ce i-a simtit lipsa la serviciu si dupa ce a incercat, fara succes, sa o contacteze pe telefonul mobil.

Si tot ei afirma ca femeia ar fi slabit sase kilograme in sase saptamini, ca aceasta s-ar fi plins ca lucreaza intensiv la un proiect important de audit si ca, in cursul zilei de vineri ea ar fi mers la Centrul Medical Unirea, cu care Ernst&Young are un contract. Medicii nu i-ar fi facut insa nici un fel de analize. Surse din conducerea Centrului au declarat agentiei Mediafax: "Problema este una foarte complexa iar toata zvonistica este complet pe linga".

Cazul este si in atentia politistilor care au fost chemati in locuinta tinerei in ziua in care a fost gasita. "Tot ce va pot spune este ca asteptam rezultatul necropsiei de la INML", ne-a declarat comisarul Christian Ciocan, purtatorul de cuvint al Politiei Capitalei. Desii prietenii Ralucai spun ca moartea acesteia ar fi survenit in urma oboselii pronuntate, medicii legisti cred ca ipoteza nu poate fi sustinuta: "Este o prostie ca un medic sa spuna ca moarte a survenit in urma oboselii. Asta nu poate sa fie adevarat. Nu cunosc acest caz, dar poate fata avea un cancer sau o alta boala care i-ar fi slabit mult organismul. Poate sint persoane care doresc avantaje materiale de la firma respectiva in eventualitatea unui proces si asa se explica zvonurile", ne-a declarat directorul adjunct al INML, Valentin Gheorghiu.

Colegii Ralucai Stroescu au declarat ca tinara va fi inmormintata miercuri, la Ploiesti, si au dat publicitatii un e-mail pe care i-l atribuie acesteia. Il publicam ca atare:

"daaaaaaaaaa, ma intereseaza orice, aici e super naspa,au tot plecat oameni, nu mai avem manageri decat 3, coordonez maimulte echipe inacelasi timp, in uneleechipe nu am seniori:) clientii ma cauta:) telefonulsunanon stop:) noaptea fac OMF-uri si IFRS-uri, inclusiv samabata si duminica ..... oricum nu iti poti imagina..... acum sunt la combinat la targoviste. oamenii termina programul la ora 3 :) cu cine [*****] sa discuti:) nu mai am conexiune la reteaua EY, trebuie sa ma ocup de totul pentru alte 2 echipe de ale mele care pleaca duminica seara:)saptamana viitoare o sa fiu in mai multe locuri in acelasi timp:) nu mai vreau :)

ps nu mai imi merge nici telefonul pt ca l-am scapat pejos si nu am avut cand sa-l repar....nu mai vreau....vreau orice serviciu numai sa plec de aici...nu am mai dormit de nu stiu cate sapt....maxim 5 ore pe noapte inclusiv samabata si duminica.....poti sa ma recomanzi oriunde ca o sa ma descurc....mai greu ca aici nu exista.

saptamana viitoare intru in lumea vagoanelor:) si a vapoarelor:)".

Mesajul are subiectul "buna" si ar fi fost trimis de Stroescu in data de 5 aprilie 2006, la ora 17:58.

Cotidianul

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 25 April 2007 - 01:39 PM

Si eu am ramas socata cand am citit in EVZ. pana la urma se pare ca mor oamenii de munca, iar japonezii au chair un termen pentru asta.
Imagine postata

#3 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:

Postat 25 April 2007 - 01:58 PM

si ca o continuare......

Shift Happens

ma intreb cum vom tine pasul acestui ritm infernal

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 25 April 2007 - 04:27 PM

#4 Alinache

Alinache

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 26 April 2007 - 07:27 AM

si ca o continuare......

Shift Happens
ma intreb cum vom tine pasul acestui ritm infernal

Si se mai spune ca munca nu omoara...mai bine spus stresul provocat de munca. Cred ca nici nu ne dam seama cat de mult ne dauneaza stresul. De curand am facut niste analize si rezultatele au fost jalnice...cauza pe care au gasit-o ei stresul. Cred ca trebuie sa fim mult mai atenti cu chestia asta, chiar daca suntem tineri, si dupa cum spun altii, in putere.

#5 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:

Postat 26 April 2007 - 08:36 AM

Da, Alina, ai dreptate.
Eu din februarie, de cand am schimbat job-ul, refuz sa mai stau peste program. Nu mi s-a cerut niciodata explicit, insa, banuiesc ca lumea astepta. Bineinteles ca in situatii de urgenta nu sunt absurda si stau, am stat o data pana la 23, o data pana la 21 si de mai multe ori pana la 19.
In rest nici sa nu aud.
Daca mi-as fi dorit cu ardoare un job care sa ma usuce de vlaga, ma faceam avocat sau mai stiu eu ce. Dar pentru mine viata personala, familia, casuta mea sunt cele mai importante. Restul sunt accesorii care ma ajuta sa ma bucur de cei dragi in liniste.
Tre' sa mentionez ca lucrez in unul dintre cei Big4 :)) totul e sa stii exact pana unde vrei sa mergi si care-ti sunt limitele ;)

#6 Alinache

Alinache

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 26 April 2007 - 08:42 AM

Da, Alina, ai dreptate.
Eu din februarie, de cand am schimbat job-ul, refuz sa mai stau peste program. Nu mi s-a cerut niciodata explicit, insa, banuiesc ca lumea astepta. Bineinteles ca in situatii de urgenta nu sunt absurda si stau, am stat o data pana la 23, o data pana la 21 si de mai multe ori pana la 19.
In rest nici sa nu aud.
Daca mi-as fi dorit cu ardoare un job care sa ma usuce de vlaga, ma faceam avocat sau mai stiu eu ce. Dar pentru mine viata personala, familia, casuta mea sunt cele mai importante. Restul sunt accesorii care ma ajuta sa ma bucur de cei dragi in liniste.
Tre' sa mentionez ca lucrez in unul dintre cei Big4 :)) totul e sa stii exact pana unde vrei sa mergi si care-ti sunt limitele ;)

E foarte importanta sa ne stim limitele...la urma urmei muncim sa ne fie mai bine dar nu trebuie sa sacrificam totul pentru asta, desi uneori avem tendinta sa o facem, si mai ales cand esti tanar si te gandeste ca tragi acum mai mult sa iti fie mai bine mai tarziu...dar si asta este o nesiguranta.

#7 Titou

Titou

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 117 Mesaje:

Postat 26 April 2007 - 01:21 PM

Nici nu e de mirare ce se intampla ,lumea e din ce in ce mai avida de putere si de satisfactiile materiale pana in asi uita limitele si uita ca toate astea sunt trecatoare si ca la final conteaza doar familia si atat ,ea este cea care nu te uita si peste ani si ani ,la munca esti doar trecatoare ...
Este pacat sa vezi pana unde se poate ajunge si este pacat ca era asa de tanara si nu a avut pe cineva langa ea care sa "o traga de maneca " si sa o trezeasca la realitate .

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 26 April 2007 - 04:20 PM

Tre' sa mentionez ca lucrez in unul dintre cei Big4 :))

Si cum au reactionat sefii la stirea asta? Ca banuiesc ca e vanzoleala mare pe la Eroilor acum...

#9 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 28 April 2007 - 09:13 AM

Portretul corporatistului la tinerete

#10 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:

Postat 03 May 2007 - 08:33 AM

Tre' sa mentionez ca lucrez in unul dintre cei Big4 :))

Si cum au reactionat sefii la stirea asta? Ca banuiesc ca e vanzoleala mare pe la Eroilor acum...

sunt nervosi pt ca se pare ca anchetele nu s-au terminat o data cu amendarea Ernst&Young. cica vor urma verificari si la ceilalti 3

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi