Salt la continut

Fotografie

Dieta dupa fazele lunii

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 09 May 2007 - 04:36 PM

Mie personal dieta asta mi se pare infometare fara legatura cu fazele lunii, dar pentru ca am vazut ca multe o cautati, am facut un subiect separat cu ce am gasit la Bubbles in jurnal.

Postul tinut la schimbarea fazelor Lunii este o practica ce dateaza din Antichitate. Prin aceasta metoda poti scapa de circa doua kilograme pe zi si iti poti purifica organismul. Nu numai ca vei fi mai supla, dar tenul tau va deveni mai curat si mai luminos, iar eventualele edeme cauzate de retentia de apa vor disparea.

Cum procedezi
Posteste 24 de ore in timpul Lunii Noi, Primului Patrar, Lunii Pline si/sau Ultimului Patrar. Fazele Lunii ne influenteaza circa trei zile, in jurul datei indicate (vezi calendarul de la sfarsitul articolului). Cu cat fixezi ziua de post mai aproape de momentul exact al schimbarii fazei, cu atat efectele vor fi mai vizibile.

Ce este permis
In timpul postului ai voie sa consumi doar lichide, insa in cantitate mare (trei-patru litri zilnic). Este foarte important sa bei cat mai mult � dieta se bazeaza pe influenta Lunii asupra apei din organism. Sunt permise apa simpla, apa minerala, sucurile de fructe si de zarzavaturi, ceaiurile de plante. Poti bea si cate o cafea mica, dar mai slaba si foarte putin indulcita.
Ce este interzis
Nu ai voie sa consumi lapte, cappuccino si alcool. Sunt total contraindicate mesele bogate imediat inainte sau imediat dupa post.

Alternative
Daca esti foarte hotarata, poti posti in toate cele patru faze, adica patru zile pe luna. Rezultatele vor fi spectaculoase. Daca optezi doar pentru o zi sau doua, alege zilele de Luna Noua si/sau Luna Plina.
Daca iti este imposibil sa traiesti 24 de ore fara sa rontai, poti manca fructe de sezon, dar nu uita sa bei cei trei-patru litri de lichide. In ultimele doua cazuri, rezultatele vor fi bune, dar nu grozave, ca in primul caz.

IMPORTANT

Inainte sa incepi dieta Lunii, cere sfatul medicului tau. In anumite cazuri, regimul iti poate dauna (de exemplu, hipertensivii nu au voie sa consume prea multe lichide).

#2 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5913 Mesaje:
  • Dispozitie:Do it today or regret it tomorrow !

Postat 10 May 2007 - 09:08 AM

Ok,am citit dieta dupa fazele lunii.Nessie nu mi se pare de infometare este mai degraba o purificare a organismului.Practic 4 zile pe luna bei numai lichide.Nu suna rau dar sunt curioasa de rezultate dupa o luna -doua,ce faci intre faze?Se tine sau nu o anume dieta?Si de unde ati aflat de dieta aceasta?exista si rezultate deja? a tinut-o cineva mai multe luni la rand?Maaama... ce de-a intrebari am pus :doh:

#3 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 10 May 2007 - 11:36 AM

Eu sunt abia la a doua zi de dieta - deci in prijma luna - dar cum ma stiti ca sunt o ambitioasa eu o tin si va povestesc ce s-a intamplat dupa 2-3 luni.

#4 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:
  • Din:Busteni

Postat 10 May 2007 - 01:56 PM

Sincer, dieta asta nu e pt mine...eu sunt o pofticioasa prin definitie, asa ca o zi doar cu lichide nu e pt mine..eu tin WW de luni , pt a doua oara, si mi se pare mult sa beau 1,5-2 litri/zi, daramite 3-4.....NU!
Dar, cine poate, sa tina dieta asta.....Succes!

#5 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 10 May 2007 - 03:26 PM

mi se pare interesanta si mie si vreau s-o incerc. o sa fie o experienta noua, pt ca nu am stat niciodata 24 ore pe lichide. pt ca nu am tinut luna plina o sa incep cu luna noua, adica voi posti pe 16 mai.

02 Mai Luna plina.
10 Mai Ultimul patrar
16 Mai Luna noua
24 Mai Primul patrar

#6 adelinas62

adelinas62

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 27 June 2008 - 03:08 PM

Buna! Ce mai stiti despre aceast regim in functie de fazele lunii? Eu oricum il urmez de 2 luni. Nu am vazut rezultate ,dar astept si sunt perseverenta. Oricum nu am slabit deloc. Astept raspuns. Multumesc.

#7 ingerul01

ingerul01

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 28 June 2008 - 07:40 AM

nu stiu despre ce dieta vb, dar daca in 2 luni nu ai slabit deloc de ce o mai tii? eu tin dieta de 90 de zile si in 24 zile am reusit sa scap de 4 kg. o poti incerca si tu. este f buna. succes.

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 28 June 2008 - 09:16 AM

Aveam deja un subiect pe forum despre aceasta dieta, asa ca le-am unit. :give_rose:

Adelina, si eu cred ca, in general, daca o dieta nu da rezultate in 2 luni trebuie schimbata. Eu chiar as schimba-o daca in 2-3 saptamani nu as avea rezultat. :wacko:

"Dieta" asta e doar o zi de post negru care face bine la purificarea organismului, dar nu este o dieta pentru slabit.

#9 adelinas62

adelinas62

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 29 June 2008 - 08:22 AM

Salutare tuturor! Si eu cred ca aceasta "dieta"este doar de purificare si nu de slabit,doar ca vroiam mai multe amanunte despre efecte(in afara de slabit).In fond eu vreau sa dau jos doar burtica,am 172 inaltime si 72 kg.Ar mai trebui sa dau jos vreo 3-4kg dar vreau sa le dau in timp nu brusc pentruca se pun repede la loc cand slabesti repede.Da stiu,trebuie sa fac gimnastica si s-a rezolvat cu burtica,dar e greu sa ma apuc,sunt putin cam lenesa. In rest toate cele bune!

#10 Renate

Renate

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 12 October 2008 - 09:35 PM

Buna! Ce mai stiti despre aceast regim in functie de fazele lunii? Eu oricum il urmez de 2 luni. Nu am vazut rezultate ,dar astept si sunt perseverenta. Oricum nu am slabit deloc. Astept raspuns. Multumesc.

Un regim ce sa tina de fazele lunii mi-a recomandat si un doctor nutritionist [moderat] dar in functie de bioritmul meu si normal se tine si dieta intre fazele lunii.Daca a corelat bioritmul cu faza lunii mai poti slabii max 20 % zice doctorul si asta in lunille in care se coreleaza altfel max 10%.M-am bazat in primul rand pe regimul recomandat si calculat si m-am ajutat de fazele lunii pentru ca eu trebuia sa dau mult jos.Eu i-am scris un email si l-am rugat de poate face o consultatie online caci sunt din alta localitate, a acceptat, dar am platit 70 lei ca si o consultatie obisnuita si in plus iau si niste extracte din plante si ceai pentru ovar polichistic. As fi vrut sa pot face si irisdiagnostic dar e departe de la Contanta la Cluj asa ca mi-am fotografiat ochiul si i-am trimis poza.A zis ca e slaba calitatea pozei pentru a face diagnostic.
Orcum sunt deja de 6 sapt sub trat si am slabit 4 kg si jum.zic ca e OK

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 13 October 2008 - 11:33 AM

#11 adelinas62

adelinas62

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 13 October 2008 - 10:23 AM

Buna fetelor si bine ati revenit din concediu!Eu personal nu am slabit f mult cu aceasta dieta dar sincer cred ca e buna pentru desintoxicare si daca incerci si un regim alimentar(in functie de cum iti merge tie personal) si cu putina miscare,cred ca da rezultate. E drept ca eu nu am nevoie sa slabesc foarte mult,si as vrea sa slabesc in timp,adica decat sa dau jos kg.in plus in 2 saptamani si apoi sa le pun la loc intr-o saptamana, mai bine dau jos in 2-3 luni usor si ma mentin.Renate ai dat jos numai bine, e ok asa! Eu am inceput de o luna si un tratament natural COLONIX(este tot pentru desintoxicare si curatare a colonului; se stie ca un colon incarcat duce implicit la kg in plus)Am avut mereu probleme cu constipatia si cu un abdomen"vizibil" si o data cu varsta mai accentuat,de cand iau acest tratament,pe langa faptul ca am rezolvat problema constipatie si burtica am dat-o jos,dar cel mai mult ma bucura faptul ca ma simt f f bine,am alt chef de viata si nu mai sunt vesnic obosita.Tot pe tine te intreb Renate de acest irisdiagnostic ce stii despre el? Intreb pentru sotul meu care are psoriazis si am inteles ca ar fi o solutie pentru acesta(nu de vindecare ci de ameliorare).Daca stiti ceva mai mult si pe cineva care face aceasta analiza va rog anuntati-ma si pe mine. :give_rose:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi