Salt la continut

Fotografie

Copil de 1,4 ani la mare?

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:
  • Din:Busteni
  • Sex:Feminin

Postat 11 May 2007 - 02:33 PM

As vrea sa mergem anul asta la mare, dar am citit tot felul de pareri vizavi de mersul la mare cu copii sub 3 ani....unii zic ca e bine, altii ca nu....ce ma sfatuiti? Stefan, puiul meu are acum 1,4 luni, prin iulie august va avea 1,6 ani....sa-l duc sau sa mai astept? as vrea sa profitam de aerosoli ca probleme de sanatate, nu are, slava Domnului!

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 11 May 2007 - 04:54 PM

As vrea sa mergem anul asta la mare, dar am citit tot felul de pareri vizavi de mersul la mare cu copii sub 3 ani....unii zic ca e bine, altii ca nu....ce ma sfatuiti? Stefan, puiul meu are acum 1,4 luni, prin iulie august va avea 1,6 ani....sa-l duc sau sa mai astept? as vrea sa profitam de aerosoli ca probleme de sanatate, nu are, slava Domnului!

Eu cred ca daca il tii sub umbrela, cu palariuta in cap si ii dai lichide multe e ok. Ai mei m-au dus la mare tot asa de mica si uite ce maaare m-am facut. :))

#3 Tzutzi80

Tzutzi80

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1862 Mesaje:
  • Dispozitie:superba :D

Postat 12 May 2007 - 11:09 AM

Ziceau ieri la radio ca nu e bine sa vii la mare cu copii sub doi ani. Dar totusi daca il tii doar 30 min maxim 1h, pana in 10 ziua sau dupa 4 dupa masa, cred ca nu ii face rau la 1,6 ani

#4 Titou

Titou

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 117 Mesaje:

Postat 12 May 2007 - 03:11 PM

hm ,cumnata mea a fost anul trecut cu baietelul la mare ,nu avea inca 2 anisori ,a fost la recomandarea medicului si este foarte incantata de experientza ,pe langa faptul ca ,copilul a avut un bronz super tot anul ,nu a racit decat o singura data ,si a trecut fara antibiotice .

Desigur nu va fi o vacanta de vis ,sculat dimineata si prins bronzul de dimineata care se pare ca e cel mai sanatos ,siesta copilului obligatorie ,nu te va lasa sa iesi cand vrei si unde vrei iar despre iesitul seara nu mai vrb .insa daca mergi ptr el zic ca merita ,daca nu ,si vrei o vacanta ptr tine in care sa te relaxezi mai bine l-ai lasa cu cineva ,bunici daca are .

#5 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 12 May 2007 - 03:29 PM

Titou, mergem la mare pentru el, asa ca orice ar trebui sa facem nu ni se va parea prea mult sau prea greu.....vrem sa mergem o saptamana la mare si apoi 2 saptamani la munte....E u nu ma dau in vant dupa vacantele la mare, ma oboseste aglomeratia, dar daca ii face bine lui bebe vom merge....

Merci tuturor pt raspunsuri..... :*

#6 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 18 May 2007 - 09:45 AM

Titou, mergem la mare pentru el, asa ca orice ar trebui sa facem nu ni se va parea prea mult sau prea greu.....vrem sa mergem o saptamana la mare si apoi 2 saptamani la munte....E u nu ma dau in vant dupa vacantele la mare, ma oboseste aglomeratia, dar daca ii face bine lui bebe vom merge....

Merci tuturor pt raspunsuri..... :*

Dau si eu cu parerea...am zis-o si la neuroni....medicul mi-a zis ca soarele nu iubeste copii sub 2 ani..dar depinde de copil....nu sta mult la soare, numai dimineata....si daca este chinuitor acasa...acolo o sa fie si mai si....deci alege!

#7 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 18 May 2007 - 05:56 PM

Ms de raspunsuri....ne vom mai sfatui si vom vedea ce mai hotaram...sper sa luam cea mai buna decizie in ceea ce-l priveste pe micut... :unsure:

#8 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 25 May 2007 - 12:48 PM

Cand am plecat prima data cu Bianca la mare avea 4 luni.I-a priit de minune, a mancat super bine, a fost fericita, linistita, a dormit mult.
Miruna a mers prima data la 7 luni si s-a simtit minunat.
Soarele e foarte important mai ales in primii 2 ani atata timp cat copilul ia Vigantol si face vaccinuri pt. prevenirea rahitismului.
Soarele fixeaza calciul si aduce un aport mare de vitamina D care nu se gaseste in alimente.
Sa nu mai spun de importanta aerosolilor.
Eu nu as ezita si as pleca cu copilul la mare toata vara.
Exista si un inconvenient insa : la noi nu se pot inchiria apartamente cu bucatarie utilata in care sa ai si masina de spalat rufe, vase, microunde ,pasator, etc...si trebuiesc carate multe de acasa.

#9 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 25 May 2007 - 01:44 PM

Noi nu putem sta la mare decat max 10 zile, restul de concediu il vom face la munte....pt atata timp ne vom descurca noi fara toate aceste electrocasnice care ne fac viata mai usoara, vom lua dupa noi doar strictul necesar....care, atunci cand vine vb de copil, inseamna sa umplem masina cu lucruri pt el..... :)) ...cand mergem in week-end la bunici, parca ne mutam....
Am hotarat ca vom merge la mare, iar raspunsul tau, Sexymom, vine la tanc.....ms mult....
Vom sta la o priena, deci stiu unde mergem si ce conditii avem acolo....in plus, casa este la 5 minute departare de plaja....abia astept!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi