Salt la continut

Fotografie

Mancarea noastra de zi cu zi

• Please log in to reply
59 raspuns(uri) in acest subiect

#1 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:
  • Dispozitie:Funny :))
  • Sex:Feminin

Postat 14 June 2006 - 02:53 PM

Sunt in pana de idei. :( Am o perioada luuuuunga de timp de cand nu am mai gatit ceva serios. Din cauza serviciului faceam atunci ceva pe moment sau mancam prin alte parti sau un sandvish imi era de ajuns.

Deja organismul meu simte (in rau) chestia asta si nu stiu cum sa imi revin. Ma gandeam ca deseara sa gatesc ceva cu cartofi ca asta e singura leguma disponibila in casa acum, dar in afara de ciorba ,nush ce as putea sa fac. :doh:

#2 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 14 June 2006 - 04:38 PM

salata orientala; cartofi copti la cuptor, cu putin unt deasupra( sau mai bine fara :grin: ), doar cu putina sare;

Cartofi copti 4 cartofi cu coaja, spalati bine, intepati cu furculita. Pun hartie pergament intr-un vas de iena, pun cartofii, o felie minca de unt pe fiecare cartof, pun capacul si ii las 12-15 minute.
cartofi fierti , taiati cubulete , cu smantana , branza si marar

Acest mesaj a fost editat de ina_ceva: 14 June 2006 - 04:44 PM

#3 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 04:52 PM

salata orientala; cartofi copti la cuptor, cu putin unt deasupra( sau mai bine fara :grin: ), doar cu putina sare;

Cartofi copti 4 cartofi cu coaja, spalati bine, intepati cu furculita. Pun hartie pergament intr-un vas de iena, pun cartofii, o felie minca de unt pe fiecare cartof, pun capacul si ii las 12-15 minute.
cartofi fierti , taiati cubulete , cu smantana , branza si marar

Bune ideile tale! Multam fain! :pupic:
Dar oare daca fac mai mult o fi ok? M-am saturat sa ma gandesc in fiecare seara "ca mancam?". As vrea sa stiu ca am pentru macar 2 zile. :w00t:

#4 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • 4770 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 05:04 PM

cand nu prea am timp liber, fierb mai multi cartofi si ce nu consum, ii pun la frigider; mai mult de doua zile nu stau acolo, oricum

#5 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 05:07 PM

cand nu prea am timp liber, fierb mai multi cartofi si ce nu consum, ii pun la frigider; mai mult de doua zile nu stau acolo, oricum

Bun si asa! Mie imi plac cartofii fierti si cu putina verdeata, dar crezi ca prietenul meu o sa vrea? O sa se strambe tot: "ceva prajit nu avem?"

#6 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • 4770 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 05:10 PM

poti face cartofi prajiti sau cartofi fierti si prajiti dupa aia
Mie imi plac la nebunie si am perioade cand toata ziua mananc numai cartofi.

#7 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 05:11 PM

Fierti si prajiti apoi?? Cm ies? Nu se faramiteaza? Si in ce forma sa ii tai?

#8 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • 4770 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 05:17 PM

fierbi cartofii in coaja, dupa care ii pui sub jet de apa rece cam un minut; ii cureti si tai cartofii felii sau ii tai cam cat un dop de sticla, nu prea groase bucatzelele.Apoi le dai la prajit; eventual mai faci un mujdei de usturoi sau smantana cu verdeatza

#9 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:

Postat 14 June 2006 - 05:23 PM

Wow! Ce bine suna! Dupa serviciu ma duc la cumparaturi. Am trecut pe lista si smantana.

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 14 June 2006 - 05:26 PM

Mai poti face crochete din cartofi. Ii fierbi, ii pasezi ca pentru piure, dar nu pui decat sare si poate condimente sau verdeata.
Faci apoi din pasta niste baghete ca degetul de gros si le dai putin prin ulei. Nu mult, ca sunt deja facuti cartofii; doar cat sa se rumeneasca. Ca garnitura merg de minune.

#11 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 16 June 2006 - 03:31 PM

...hei, Nessie, ai uitat sa adaugi in pasta pt crochete de cartofi oul si putina-putina faina :grin: In rest e bine! Fiona, nu ezita sa ai in frigider morcovi, castraveti, ardei, rosii, dovlecei pt ca se pot pastra un timp mai indelungat in frigider si cand ti-e foame poti oricand sa combini o salata cu ele si pana la urma reusesti si realizarea unui chiveci delicios :chef:

#12 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 16 June 2006 - 03:36 PM

:doh: Noroc cu tine, Tomy! Cred ca ar merge si fara faina daca fierbi cartofii mai tari, ce zici?

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 12:43 PM

Ultima mancare (buna :blushing: ) pe care am facut-o a fost

Limba de porc cu ciuperci si masline

Ingrediente:
  • 3 limbi pe porc;
  • un morcov micut;
  • o ceapa medie;
  • 4-5 catei de usturoi;
  • 1/2 cutie de ciuperci sau 200g proaspete;
  • 10-15 masline fara samburi;
  • 5 rosii sau sos de tomate;
  • patrunjel si condimente la alegere;
  • o felie de lamaie.
Am fiert bine limbile, le-am curatat de pielita si le-am taiat in feliute de 0,5 cm. Separat am taiat morcovul in rondele subtiri (sfat: eu am folosit cutitul pentru curatat cartofi) si le-am calit putin. Cand au devenit transparente rondelele de morcovi, am taiat ceapa si am pus-o in tigaie. Dupa care am adaugat usturoiul (taiati in bucatele mai mari se simt mai bine in mancare), ciupercile, maslinele taiate rondele, felia de lamaie si rosiile.(Ciupercile daca sunt proaspete trebuies inainte sa fie calite si scurse de zeama, iar daca sunt din conserva doar aveti grija sa nu contina foarte multa apa. )
Dupa 10 minute de la fierbere am pus si bucatile de limba, am mai tinut tigaia pe foc inca 10-15 minute, am condimentat (recomandare: puntei mai mult piper! mancarica e mai buna daca e iute ;) )si am pus verdeata.

Pofta buna!

#14 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 29 June 2006 - 03:15 PM

mama,fetelor... cartofi cartofi si iar cartofi ? :?
bad pt silueta ! bad bad bad !

eu sincer nu stiu de ce va chinuiti atat cu gatitul...e vara, sunt atatea legume si fructe... e pacat sa nu profitam din plin de ele..sau sa le gatim,cand in stare cruda au mai multe vitamine

la mine norocul meu (momentan noroc,de obicei ghinion) e ca sunt paralela cu gastronomia :beach: clar peste 10 ani sau cand m-oi aseza la casa mea :yahoo: o sa iau pe unu` de stie sa gateasca :p (visez frumos,nu ? :cow:
nu-mi place sa gatesc,nu-mi place nici mancarea gatita.. ciorbe,mancaruri..bleah :yawn:

inainte,inlocuiam asta cu tot felu` de junk food si dulciuri..era sarbatoare nationala cand mancam ciorba.. de doua,trei ori pe an :tease:

acum insa... invat zilnic sa gatesc cate un nou fel de mancare...si mananc numai mancare gatita
:joker: yeah right !! glumeam desigur

acum mananc mai mult salate (de fructe,legume), lactate degresate,carne ...

so,my point is... :floare: de ce sa ne complicam,cand putem simplifica?

#15 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 29 June 2006 - 05:55 PM

Cartofii nu sunt cea mai eleganta mancare, stiu, dar sunt gustori rau de tot! :doh:
Mai mananc si lactate, fructe, dar tot trebuie sa gatim ceva pentru sotior, iubit, copii etc. asa ca mai invatam una de la alta.

Nu mi-ar strica nici ceva retete de salate bune. ;)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi