Salt la continut

Fotografie

piele iritata

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...
  • Sex:Feminin

Postat 03 June 2007 - 05:16 PM

De multi ani ma confrunt cu o problema, indiferent de modalitatea de epilare pe care o aleg, pe picioare in spate sus, imiies niste cosulete de care am eu grija sa le transform in cosuloaie ptr ca p urma sa ramana urme, motiv ptr care nu mai pot purta fusta scurta fara dres, ah, si in fata am aceeasi problema, ma irit imediat si nu pot purta pantaloni f scurti, voi folositi ceva creme? sau ce ma sfatuiti??
si o alta problema de care imi este un pic rusine, este ca am bubite mici si rosii p fund :(.. nu stiu ce sa le fac pentru ca aici nu poate fi vba de iritat din cauza epilatului..
sa merg la dermato sau endo? nu le am cu medicina... e un subiect cu care sunt paralela idn diverse motive ( cum ar fi dk intru intr-un spital si stau mai mult d 5 min este posibil sa vomit din cauza mirosului si tot felul de lesinuri)

help pls.. ca vine vara si nu stiu c sa mai fac... is mi-am luat si eu niste pantaloni f scurti...
precizez k in zona inghinala si dupa forma slipului ma fac numai cu lama si banuiesc ca asta este cauza...dc m-as face cu ceara oare as scapa d iritatie? cu epilatorul am incercat si nu am reusit k doare tareeee :((

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 June 2007 - 09:47 PM

Doare cu epilatorul pentru ca ai folosit doar lama si s-a ingrosat firul de par. Si cu ceara o sa doara la fel, pentru ca face acelasi lucru, smulge firul din radacina. In cateva luni de smulgere o sa se rareasca si subtieze, dar trebuie sa ai puterea sa treci peste ele .Iritatiile sigur sunt de la lama. Iti mai pot recomanda o metoda: un aparat de ras barbatesc, care are si lama pentru tuns perciunii. ;) Daca inlocuiesti lama cu partea aia a aparatului, o sa scapi in 2-3 luni de iritatii.

In legatura cu iritatiile de la genunchi eu cred ca ai pielea sensibila. Ar trebui sa incerci cu o crema de corp hidratanta, dar pentru piele sensibila.

aaa! Si nu iti mai transforma cosuletele in cosuloaie! :grin:

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 03 June 2007 - 09:50 PM

Doare cu epilatorul pentru ca ai folosit doar lama si s-a ingrosat firul de par. Si cu ceara o sa doara la fel, pentru ca face acelasi lucru, smulge firul din radacina. In cateva luni de smulgere o sa se rareasca si subtieze, dar trebuie sa ai puterea sa treci peste ele .Iritatiile sigur sunt de la lama. Iti mai pot recomanda o metoda: un aparat de ras barbatesc, care are si lama pentru tuns perciunii. ;) Daca inlocuiesti lama cu partea aia a aparatului, o sa scapi in 2-3 luni de iritatii.

In legatura cu iritatiile de la genunchi eu cred ca ai pielea sensibila. Ar trebui sa incerci cu o crema de corp hidratanta, dar pentru piele sensibila.

aaa! Si nu iti mai transforma cosuletele in cosuloaie! :grin:

nu e vba de genunchi :oo: :oo: da... m-am facut cu ceara dar nu mai tin minte dc tot asa m-am iritat sau nu...cred ca am sa incerc oricum, nu sunt genul care sa nu suporte durerea...stiu ca mi-a fost destul de ok atunci la cosmetica... doar ac trebuie sa am dau cu pudra de talc ptr k ma irit fff rau

#4 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 04 June 2007 - 09:36 AM

Uka, eu iti recomand crema hidratanta....la fel ca si Nessie. De fiecare data , cand ai ocazia.... dupa baie, dus, dimineata cand te schimbi, seara inainte sa te bagi in pat.
Banuiesc ca in zona din fata iritatia este de la epilatul cu lama...eu ma mai iritam la subrat ( acum ma fac doar cu ceara, la cabinet ).Insa, tu vorbesti si despre cosulete pe fundulet, pe picioare....
Cateodata, pielea reactioneaza asa si la un anumit material pe care-l purtam. Ai grija cu ce te imbraci: nu-ti lua pantaloni prea stransi pe tine...incearca sa porti lenjerie numai din bumbac.
Mie imi ieseau pe pulpe...de la strampi. Si asta, am descoperit.... dupa vreun an, doi.... caci... ieseau numai iarna, cand purtam dresurile la greu.

#5 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 04 June 2007 - 10:50 AM

Uka, eu iti recomand crema hidratanta....la fel ca si Nessie. De fiecare data , cand ai ocazia.... dupa baie, dus, dimineata cand te schimbi, seara inainte sa te bagi in pat.
Banuiesc ca in zona din fata iritatia este de la epilatul cu lama...eu ma mai iritam la subrat ( acum ma fac doar cu ceara, la cabinet ).Insa, tu vorbesti si despre cosulete pe fundulet, pe picioare....
Cateodata, pielea reactioneaza asa si la un anumit material pe care-l purtam. Ai grija cu ce te imbraci: nu-ti lua pantaloni prea stransi pe tine...incearca sa porti lenjerie numai din bumbac.
Mie imi ieseau pe pulpe...de la strampi. Si asta, am descoperit.... dupa vreun an, doi.... caci... ieseau numai iarna, cand purtam dresurile la greu.

pantaloni stramti p mine nu port, port blugi sau in, care sunt larguti...nici d la dres nu cred...
cred k ar trebui sa ma duc si undeva la plaja dar unde sa fiu singura si sa stau cu fundul la soare... habar nu am...

#6 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 04 June 2007 - 12:25 PM

Poti fi iritata si de la transpiratie...ca sa se usuce cosurile mai repede si mai bine recomand betadina...dupa dus pus putin pe un pic de vata sau un bat de urechi si dai pe cosulet si in jurul lui. La linia slipului e din cauza lamei...asa pateam si eu....de cand ma epilez cu ceara e mai bine, dar daca e f cald la o zi, doua dupa epilat ma irit putin...dar imi trece repede!
Sau baneocin praf!

#7 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 04 June 2007 - 01:33 PM

Poti fi iritata si de la transpiratie...ca sa se usuce cosurile mai repede si mai bine recomand betadina...dupa dus pus putin pe un pic de vata sau un bat de urechi si dai pe cosulet si in jurul lui. La linia slipului e din cauza lamei...asa pateam si eu....de cand ma epilez cu ceara e mai bine, dar daca e f cald la o zi, doua dupa epilat ma irit putin...dar imi trece repede!
Sau baneocin praf!

AM sa tin minte de baneocin praf, am citit numai de bine p net acum... :give_rose:

#8 dannette

dannette

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 279 Mesaje:

Postat 07 June 2007 - 03:16 PM

Uka, cred ca plaja te-ar ajuta sa scapi de astfel de probleme, mai ales de cele care nu se datoreaza neaparat epilatului ;)

In Iasi exista un fel de strand unde se face si nudism si au dusuri cu apa sulfuroasa. Asa am scapat de cosuletzele enervante ce-mi apareau pe umeri si pe spate.

Ca o alternativa, cauta la farmacie sapun cu sulf. S-ar putea sa usuce un pic pielea, dar cred ca e o solutie...

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 11 July 2007 - 06:05 PM

Citeam pe net si am dat peste un articol care descrie cam ce descriai si tu aici. :) Daca pielea ta arata mai mult sau mai putin asa
Imagine postata
Trebuie sa te dai de 2 ori pe zi cu creme care contin acid salicilic, uree sau alphahydroxy (care nu stiu cum se traduce :blushing: ). Poti sa faci dusuri fierbinti, sa lasi pielea sa se inmoaie si apoi sa te freci cu o manusa exfolianta.

Nu e o boala sau o iritatie. Pur si simplu celulele de piele care mor, nu cad in mod natural si se infasoara pe langa firele de par.

Trebuie sa le ajuti putin sa se desprinda. Tot in articolul ala zicea ca 50% din populatie are asa ceva pe spatele bratelor, pe umeri, pe coapse sau pe fese.

#10 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 11 July 2007 - 07:11 PM

Cam asa arata pielea..intr-adevar...dc stau sa ma gandesc am mai vauzt pe brate la femei asa...

#11 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 11 July 2007 - 10:09 PM

Si eu am asa ceva pe triceps, de cand ma stiu. Mereu m-am intrebat ce este si n-a stiut nimeni sa-mi explice. Buna informatia!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi