Salt la continut

Fotografie

The Secret

• Please log in to reply
16 raspuns(uri) in acest subiect

#1 roxxxannna1983

roxxxannna1983

Amiba

• Membri
  • 24 Mesaje:
  • Din:Focsani, Vrancea
  • Dispozitie:I'm feeling very olimpic today
  • Sex:Feminin

Postat 03 June 2007 - 08:08 PM

Am vazut in urma cu cateva saptamani o emisiune Oprah unde invitase autorii acestei carti numite "The Secret", carte in format dvd, audio.
http://www.oprah.com..._20070208.jhtml
Pe mine recunosc ca m-a impresionat profund ideea cartii si m-a determinat sa caut pe net sa o downloadez. Am gasit pe demonoid.com(site de torrente) atat emisiunea Oprah cat si dvd-ul. am reusit sa scot audio si mi se pare extraordinar. Poate sunt subiectiva , dar cred ca ajuta sa vedeti ori sa ascultati.

". Ei spun sa te uiti la el de cat mai multe ori si o sa te ajute foarte mult.
Ai multe de invatat de acolo. Este despre legea atractiei... daca gandesti pozitiv, atunci lucruri pozitive vin spre tine. Iar daca gandesti negativ, atunci nu faci altceva decat sa atragi mai multa negativitate asupra ta. In general este despre faptul ca atunci cand iti propui ceva, sa crezi cu toata fiinta ta in acel lucru,, si atunci se va intampla, pentru ca nimeni si nimic nu-ti poate sta in cale sa-ti indeplinesti acel vis. Si nu in ultimul rand, sa indraznesti sa visezi, si sa nu-ti impui bariere, sa nu te gandesti vreodata ca tu nu vei putea face acel lucru. "

Imagine postata

Trailer-ul filmului thesecret.tv/movie/trailer.html

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 June 2007 - 09:51 PM

Am mai auzit de filmul asta, chiar il gasisem pe undeva, dar nu l-am luat. :unsure: Aveam impresia ca e un documentar anti-crestinism. M-am inselat? :huh:

#3 roxxxannna1983

roxxxannna1983

Amiba

• Membri
  • 24 Mesaje:
  • Din:Focsani, Vrancea
  • Dispozitie:I'm feeling very olimpic today

Postat 03 June 2007 - 10:10 PM

Eu sunt crestina si nu l-am perceput deloc anti-crestinism. Sebazeaza pe legea atractiei: o gandire pozitiva atrage lucruri pozitive in viata ta. in sensul ca daca ai credinta se va intampla tot ce gandesti. Bine, acum nimeni nu exagereaza binenteles. Mie mi-a placut tare mult.

#4 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna

Postat 04 June 2007 - 08:46 AM

Eu l-am vazut in urma cu mai mult de o luna datorita dragelor mele prietene de pe Oneden, m-a impresionat si mi-a dat o energie de zile mari. Inca... dupa atata timp pastrez in mine energia si iubirea ce ti-o da filmul acesta. Imi vad viata intr-o alta perspectiva si am inceput sa traiesc asa cum vreau eu!
O prietena din USA mi-a adus cadou cartea cu acelasi titlu, o carte frumoasa pe care nu am citit-o inca dar o stiu pe de rost pt ca in carte sint cuprinse gandurile celor din film mot-a-mot asa cum sunt spuse in film...

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 06 June 2007 - 02:41 PM

M-ati facut curioase si in sfarsit m-am uitat si eu la film...sau macar o parte din el. <_< Imi spun si eu pareraea despre el si va rog sa nu o luati personal, pentru ca nu este. Nu am nimic cu nimei, imi expun doar ideile legate de acest documentar. Daca cineva realizeaza ca am inteles gresit ideile filmului, va rog sa-mi spuneti! :floare:

1. Prima impresie care mi-a lasat-o inca din primele minute a fost de sectanti gen martorii lui Iehova, Amway, Bivolaru etc. Toti spuneau acelasi lucru, cu eceleasi idei, aveau aceeasi atitudine si "viata minunata" trase la indigo incat mi s-a parut clar ca sunt regizate de o companie ceva...

2. Apoi, am incercat sa imi dau seama cine sunt "somitatile" care isi dau cu parerea: mai multi autori (autori de ce anume?), niste filosofi (ceva un titlul nu exista), un vizionar ( :lol: asta mi s-a parut cel mai tare titlu) si nu imi mai amintesc altele, dar erau in aceeasi tema de "un nimeni dorind sa para cineva important".

3. Secretul in sine e o varza si se poate rezuma la "Daca ai mereu ganduri pozitive o sa iti fie mai bine in viata". Care e noutatea aici? :huh: Nu e asta un principiu de viata cunoscut de toata lumea cum ca daca privesti viata cu zambetul pe buze o sa poti trece mai usor peste orice?

4. Universul. Ce este acest "univers" de care tot vorbesc in documentar? Nu cumva Dumnezeu depersonalizat? Mi s-a parut ca vrea sa-ti spuna ca singura forta suprema e acest "Univers" care trebuie sa-ti indeplineasca orice dorinta, tu trebuie doar sa ceri si nu esti responsabil sa faci ceva in schimb. Frumos, nu? :wacko:
E mai atragator sa te gandesti ca forta suprema e "Universul" care e la picioarele tale, pentru care nu trebuie sa faci nimic, decat Dumnezeu care stapaneste Univesrul (inclusiv pe tine) si care are anumite "reguli" pe care trebuie sa le respecti.

5. Ziceati ca nu l-ati vazut ca pe un documentar anti-crestinism. Cititi va rog mesajul postat de Grace, New Age. Cea mai flagranta idee care reiese din documentar si care sta la baza New Age este ",,Veti fi ca Dumnezeu." Cum? Pentru toate nevoile voastre exista suficiente resurse in voi insiva." Deci nu ai nevoie de Dumnezeu pentru ca exista acel "Univers" care e la picioarele tale si face ce ii poruncesti tu.

#6 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 12 September 2007 - 08:38 PM

M-ati facut curioase si in sfarsit m-am uitat si eu la film...sau macar o parte din el. <_< Imi spun si eu pareraea despre el si va rog sa nu o luati personal, pentru ca nu este. Nu am nimic cu nimei, imi expun doar ideile legate de acest documentar. Daca cineva realizeaza ca am inteles gresit ideile filmului, va rog sa-mi spuneti! :floare:

1. Prima impresie care mi-a lasat-o inca din primele minute a fost de sectanti gen martorii lui Iehova, Amway, Bivolaru etc. Toti spuneau acelasi lucru, cu eceleasi idei, aveau aceeasi atitudine si "viata minunata" trase la indigo incat mi s-a parut clar ca sunt regizate de o companie ceva...

2. Apoi, am incercat sa imi dau seama cine sunt "somitatile" care isi dau cu parerea: mai multi autori (autori de ce anume?), niste filosofi (ceva un titlul nu exista), un vizionar ( :lol: asta mi s-a parut cel mai tare titlu) si nu imi mai amintesc altele, dar erau in aceeasi tema de "un nimeni dorind sa para cineva important".

3. Secretul in sine e o varza si se poate rezuma la "Daca ai mereu ganduri pozitive o sa iti fie mai bine in viata". Care e noutatea aici? :huh: Nu e asta un principiu de viata cunoscut de toata lumea cum ca daca privesti viata cu zambetul pe buze o sa poti trece mai usor peste orice?

4. Universul. Ce este acest "univers" de care tot vorbesc in documentar? Nu cumva Dumnezeu depersonalizat? Mi s-a parut ca vrea sa-ti spuna ca singura forta suprema e acest "Univers" care trebuie sa-ti indeplineasca orice dorinta, tu trebuie doar sa ceri si nu esti responsabil sa faci ceva in schimb. Frumos, nu? :wacko:
E mai atragator sa te gandesti ca forta suprema e "Universul" care e la picioarele tale, pentru care nu trebuie sa faci nimic, decat Dumnezeu care stapaneste Univesrul (inclusiv pe tine) si care are anumite "reguli" pe care trebuie sa le respecti.

5. Ziceati ca nu l-ati vazut ca pe un documentar anti-crestinism. Cititi va rog mesajul postat de Grace, New Age. Cea mai flagranta idee care reiese din documentar si care sta la baza New Age este ",,Veti fi ca Dumnezeu." Cum? Pentru toate nevoile voastre exista suficiente resurse in voi insiva." Deci nu ai nevoie de Dumnezeu pentru ca exista acel "Univers" care e la picioarele tale si face ce ii poruncesti tu.

:lol: :lol: :lol:
Adica martorii lui Yehova = AMWAY = BIVOLARU :lol: :lol: :lol:
Cat de mult te iubesc io exagerezi.
Io am vazut doar un sfert din el, dar ideea de a gandi pozitiv, de a vizualiza ceea ce iti doresti, de a multumi pentru ceea ce ai am mai gasit-o in mai multe carti motivationale.
La filmul asta ma refeream io cand ziceam ca ma vizualizez.
Nu am avut rabdare sa il vad tot, poate pentru ca nu imi spunea nimic nou.
Pot doar sa spun ca pana acum ceea ce mi-am DORIT cu adevarat mi s-a implinit.
Nu inteleg de ce ti se pare tie necrestina .
O sa ma uit pana la sfarsit totusi.
:*

#7 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 12 September 2007 - 08:57 PM

Nu cred ca "the secret" te-a adus aici....am auzit de fenomen,cartea nu am citit-o...ca nu o am...nu am vazut filmul ca nu il am...dar eu numai daca am muncit, din greu uneori....am putut sa-mi indeplinesc dorintele....
Daca sunt asa pozitiva de ce [*****] cand gandesc sa castig la loto nu ghicesc si eu macar 4 numere?! :D :tease: :doh: :rolleyes: :oo: :wacko:

Acest mesaj a fost editat de axe10: 12 September 2007 - 08:58 PM

#8 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 13 September 2007 - 07:26 AM

Nu cred ca "the secret" te-a adus aici....am auzit de fenomen,cartea nu am citit-o...ca nu o am...nu am vazut filmul ca nu il am...dar eu numai daca am muncit, din greu uneori....am putut sa-mi indeplinesc dorintele....
Daca sunt asa pozitiva de ce [*****] cand gandesc sa castig la loto nu ghicesc si eu macar 4 numere?! :D :tease: :doh: :rolleyes: :oo: :wacko:

:lol: :lol: :lol:
Normal ca am muncit :tease:
Io nu mi-am propus sa castig la Loto :p
Acu lasand gluma la o parte nu consider ca banii m-ar face mai fericita.
Am vazut aseara filmul. In afara de punerea prea "dramatica" in scena a ideii, nu am vazut nimic nou.
Cam toate cartile motivationale au aceleasi idei.
Si daca pana la urma legea atractiei functioneaza?
Nu vad nimic rau in a fi pozitiv, a fi recunoscator pentru ceea ce ai si a sti exact ceea ce iti doresti, sa nu te temi si sa ai incredere ca o sa obtzii ceea ce vrei.
Oi fi io ultima visatoare ?

#9 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 13 September 2007 - 08:54 AM

Si mie mi se pare anti-crestinism.

Una din tehnicile de manipulare des folosite este aceea de a afirma adevaruri generale 98% din timp si a strecura un mic neadevar in 2%. Acel 2% chiar daca va fi observat va fi trecut imediat cu vederea pentru ca oamenilor le place sa dea din cap aprobator, mai ales cand ii lingusesti si le promiti succesul :). Numai ca acel 2% poate distorsiuna totul, fara sa-ti dai seama.

Ce spun ei (si eu cred ca e vorba de o anumita organizatie aici dar nu voi intra in motive, fiind o lista prea lunga) in filmul asta este, de fapt, un adevar general: legea atractiei. Ea se aplica in fizica si mai toata lumea a auzit de ea. Ceea ce asigura cei 98%. Unde este acel 2% eroare? Se aplica in FIZICA. Nu poti influenta exclusiv cu mintea ta obiectele din jurul tau, asa cum nu poti citi ganduri si nu poti schimba gandurile celor din jurul tau fara a face nici o actiune.

Al doilea adevar general: atunci cand VREI cu adevarat ceva si te gandesti tot timpul la problema respectiva, vei face totul sa ai acel ceva si pe masura ce te gandesti la asta gasesti si solutii sa te apropii de acel ceva. E cat se poate de normal si de banal. Pasii intermediari ii aplica toata lumea oricum, involuntar: citesti articole despre respectivul produs daca vrei un produs, te duci in magazin si te interesezi de el, te inscrii pe listele de promotii, economisesti bani, le spui cunoscutilor ca vrei resp. produs si mai devreme sau mai tarziu cineva din anturajul tau ti-l va face cadou sau vei economisi destui bani sa-l iei sau va veni, in sfarsit, promotia. Nu e nimic nou aici. In subconstient toata lumea stie aceasta teorie asa ca atunci cand ei o afirma nu ramane decat sa dea aprobator din cap. ADEVAR GENERAL. Inca o data, cei 98%. Si apoi vin cei 2%. Ca poti aplica asta la ORICE, universul te va ajuta. Asta e cea mai mare gogomanie. Si un exemplu bun este lotto cum zicea axe mai sus, unde nu exista factori externi pe care sa-i poti influenta tu personal. (bine, in afara de a cumpara in prostie bilete) Poti sa-ti doresti tu ani buni de zile si sa astepti ca UNIVERSUL sa invarta globul astfel incat sa castigi. Not gonna happen. Pentru ca UNIVERSUL nu poate fi subiectiv. Am incercat sa demonstrez aici de ce acel 2% (cum ca universul va face ca tu sa castigi la lotto) este o gogomanie. Insa oamenii pur si simplu aleg sa creada si acest 2% in baza celor 98% de adevaruri generale. Numai ca acest 2% introduce ideea ca nu exista Dumnezeu, ci influenta majora in aceasta lume o are UNIVERSUL. Idee new age. Anti-crestinism.

#10 B81YUB

B81YUB

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 74 Mesaje:

Postat 13 September 2007 - 10:17 AM

:floare: Heloo!

Eu am imbinat invatatura din film cu credinta in Dumnezu. Atunci cand imi doresc ceva, ma rog la Bunul Dumnezeu la Sfanta Fecioara, la Sfantul Nicolae, la Sfantul Ciprian si Iustina, la Sfanta Cruce la Sfantul Mina si in inima mea stiu ca Ei m-au auzit si ca intr-un fel sau altu ma vor ajuta sa obtin ceea ce imi doresc si niciodata nu ma indoiesc de puterea Lor Atotputernica. Acea putere de care vb acei oameni in film, stiu ca este Bunul Dumnezeu si am mare incredere ca El ma ajuta. Chiar si atunci cand am pati ceva rau mi-am dat seama ca a fost de fapt un bine si o invatatura. Pentru mine fericirea si implinirea vine de la El, El este acea lege a atractiei si eu am incredere ca in orice moment ma aude si nu ma lasa.
Va pup!

#11 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 13 September 2007 - 10:32 AM

Si mie mi se pare anti-crestinism.

Una din tehnicile de manipulare des folosite este aceea de a afirma adevaruri generale 98% din timp si a strecura un mic neadevar in 2%. Acel 2% chiar daca va fi observat va fi trecut imediat cu vederea pentru ca oamenilor le place sa dea din cap aprobator, mai ales cand ii lingusesti si le promiti succesul :). Numai ca acel 2% poate distorsiuna totul, fara sa-ti dai seama.

Ce spun ei (si eu cred ca e vorba de o anumita organizatie aici dar nu voi intra in motive, fiind o lista prea lunga) in filmul asta este, de fapt, un adevar general: legea atractiei. Ea se aplica in fizica si mai toata lumea a auzit de ea. Ceea ce asigura cei 98%. Unde este acel 2% eroare? Se aplica in FIZICA. Nu poti influenta exclusiv cu mintea ta obiectele din jurul tau, asa cum nu poti citi ganduri si nu poti schimba gandurile celor din jurul tau fara a face nici o actiune.

Al doilea adevar general: atunci cand VREI cu adevarat ceva si te gandesti tot timpul la problema respectiva, vei face totul sa ai acel ceva si pe masura ce te gandesti la asta gasesti si solutii sa te apropii de acel ceva. E cat se poate de normal si de banal. Pasii intermediari ii aplica toata lumea oricum, involuntar: citesti articole despre respectivul produs daca vrei un produs, te duci in magazin si te interesezi de el, te inscrii pe listele de promotii, economisesti bani, le spui cunoscutilor ca vrei resp. produs si mai devreme sau mai tarziu cineva din anturajul tau ti-l va face cadou sau vei economisi destui bani sa-l iei sau va veni, in sfarsit, promotia. Nu e nimic nou aici. In subconstient toata lumea stie aceasta teorie asa ca atunci cand ei o afirma nu ramane decat sa dea aprobator din cap. ADEVAR GENERAL. Inca o data, cei 98%. Si apoi vin cei 2%. Ca poti face aplica asta la ORICE, universul te va ajuta. Asta e cea mai mare gogomanie. Si un exemplu bun este lotto cum zicea axe mai sus, unde nu exista factori externi pe care sa-i poti influenta tu personal. (bine, in afara de a cumpara in prostie bilete) Poti sa-ti doresti tu ani buni de zile si sa astepti ca UNIVERSUL sa invarta globul astfel incat sa castigi. Not gonna happen. Pentru ca UNIVERSUL nu poate fi subiectiv. Am incercat sa demonstrez aici de ce acel 2% (cum ca universul va face ca tu sa castigi la lotto) este o gogomanie. Insa oamenii pur si simplu aleg sa creada si acest 2% in baza celor 98% de adevaruri generale. Numai ca acest 2% introduce ideea ca nu exista Dumnezeu, ci influenta majora in aceasta lume o are UNIVERSUL. Idee new age. Anti-crestinism.

Nu vreau sa polemizez cu tine pe tema crestinism - antincrestimis ca pierd din start.
Cunostiintele tale sunt mult mai profunde decat ale mele.
Sa privim din alta perspectiva, poate targetul nu sunt doar crestinii.
Desi ieri m-am uitat atenta sa gasesc accentele anticrestine nu le-am gasit.
Poate nu "vad " io bine.
M-ai facut curioasa si o sa caut vad daca sunt vreo secta.

#12 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 13 September 2007 - 12:02 PM

Asa e, nu sunt doar anti-crestini pentru ca nu doar crestinii cred in Dumnezeul biblic. Geneza este o carte ce sta la baza mai multor religii, nu doar cea crestina.

#13 Miss_Take

Miss_Take

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 30 September 2007 - 02:33 PM

Mie mi s-a parut un documentar foarte interesant. Daca il intelegi, anumite lucruri chiar poti sa le aplici. :)

Acest mesaj a fost editat de Miss_Take: 30 September 2007 - 02:33 PM

#14 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 08 April 2008 - 11:08 PM

mda pei eu unu am crezut tot ce spun oameni astia sunt prea credul deobicei cred orice imi zici daca suna destul de credibil, pei e bine k voi interpretati informatile si nu credeti cuv cu cuv sau poate deloc ;;) am de invatat din asta :D

#15 Adrushka

Adrushka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2754 Mesaje:
  • Dispozitie:Mai bine, mai mult. Perfect.

Postat 10 January 2009 - 09:48 PM

In nici un caz filmul nu incurajeza dorintele fara sa faci ceva pentru a le indeplini. Spune destul de clar ca atata timp cat ai mereu vie dorinta si gandesti pozitiv, vei atrage actiunile care sa duca la implinirea lor.
Cat despre Dumnezeu "depersonalizat", nu toata lumea Il percepe la modul simplist. "Univers" este una dintre viziuni, nici mai buna, nici mai rea decat a ta. Il putem numi cum dorim fiecare, important este ca pe ce Il percepem.
Dar cred ca e vital sa vezi filmul pana la capat; un film nu se "judeca" dupa primele 15 minute.
Eu am contientizat multe din subcontient dupa vizionare, o adevarata revelatie.

Acest mesaj a fost editat de Adrushka: 10 January 2009 - 09:50 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi