Salt la continut

Fotografie

Dureri de articulatie

• Please log in to reply
23 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 06 June 2007 - 11:23 AM

Daca ai o viata sedentara (ca mine) si de la un moment dat intensifici activitatea fizica prin sport (ca mine) sunt sanse mari sa apara dureri ale articulatiei.

Am probleme de 2 saptamani cu ghenunchiul drept. :wacko: Nu ma pot apleca pentru ca ma doare si pocneste. Il simt amortit daca incerc sa fac exercitii (genuflexiuni de exemplu). Am incercat sa ocolesc genul de exercitii care solicita articulatia, dar se pare ca nu trece de la sine durerea.

Ati patit asa ceva? Ce pot face sa nu ma mai doara? La alergare nu ma deranjeaza decat foarte putin dupe 20 de min, dar cand e vorba de aplecat, fandat etc. nu-mi iesi nimic. :doh:

#2 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite

Postat 06 June 2007 - 01:57 PM

eu zic sa te duci la un medic :*

La nivelul articulatiei genunchiului, daca rotula nu este aliniata perfect in structurile articulare, ea se poate freca de tesuturile adiacente ceea ce provoaca un zgomot specific. Totusi exista si zgomotele asociate cu durere, ceea ce poate indica un grad de degenerare a suprafetelor articulare ale oaselor. Unori zgomotele articulare pot fi provocate de catre rupturi sau fisuri ale meniscurilor, sau de catre meniscuri deformate care sunt “ciupite” intre capetele articulare atunci cand genunchiul este indoit si apoi se face extensia membrului inferior.

Alte explicatii posibile ale zgomotelor articulare ar fi mici zone de calcifiere ale ligamentelor, care trecand peste suprafete mai dure produc o “pocnitura”. De asemenea, tensiunea superficiala ce se creaza intre capetele osoase prin intermediul lichidului sinovial din articulatie poate fi o sursa de zgomot (daca ati alipit doua bucati de geam printr-o pelicula subtire de apa si apoi ati incercat sa le departati, stiti la ce ma refer).

Concluzia ar fi urmatoarea: daca zgomotele nu sunt insotite de durere, tumefactie, inrosire, deformare, atunci nu aveti motive sa va ingrijorati, in schimb daca se instaleaza durere locala, atunci ar fi bine sa mergeti la un medic (ortoped, reumatolog).

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 06 June 2007 - 02:01 PM

:oo: Asta mi-ar lipsi! Imi zice al meu ca sunt cel mai bolnavicios om pe care il stie si numai cu boli ciudate. :doh: Eu sper sa fie totusi de la (ne)incalzire inainte de sport.
Multumesc mult pentru raspuns!

#4 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 06 June 2007 - 04:10 PM

Nessie, sper sa te simti mai bine. Mergi la doctor si vezi ce-ti spune. E cel mai bine asa...
Pupicei dulcei si...tine-ne la curent, te rugam.

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 06 June 2007 - 04:21 PM

Am gasit care sunt motivele sportivilor pentru articulatii dureroase:
(1) neincalzire adecvata
(2) antrenamente prea lungi si /ori dese
(3) folosesc greutati prea mari
(4) nu fac pauze de antrenament sa permita muschilor, tendoaneleor incheieturilor etc sa isi revina
(5) nu au o pozitie corecta la executarea exercitiilor
(6) nu ii dau organismului nutrientii necesari
(7) toate cele de mai sus.

Eu m-as incadra la 1, 2 si poate 5. :unsure: O sa urmaresc sa imbunatatesc punctele astea si vedem cum ma simt. :rolleyes:

#6 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • 3360 Mesaje:

Postat 07 June 2007 - 06:39 AM

:oo: ai ajuns la vorba mea cu antrenamentele prea dese ?
stiu ce ai gasit tu, dar eu tot la parerea mea raman ... trebuie neaparat sa ajungi la medic !
la fel de bine poate fi din cauza articulatiilor, a cartilajului, sau, Doamne fereste, poti avea un inceput de artroza, asa ca ... cel mai bine este sa te duci la medic ! indiferent ce mai spune iubi tau! + ca indiferent ce spune el nu cred ca vrea sa te vada bolnavioara sau sa ai probleme :*
sanatate multa! :*

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 07 June 2007 - 09:29 AM

mda...o sa merg la medic, dar ma omoara timpul. Oricum, ieri cand am ajuns acasa mi-a zis "te duci la medic, da?" :)) asa ca trebuie.

#8 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • 3360 Mesaje:

Postat 08 June 2007 - 09:41 AM

trebuie, trebuie :*
da' cat mai curand! :hug:

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 08 June 2007 - 10:51 AM

:salut: Am programare marti seara.

#10 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 08 June 2007 - 10:52 AM

:clap: foarte bine; ai grija de tine :*

#11 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 12 June 2007 - 10:25 AM

:*
Iar ai ajuns la vorba:
Toate bubele in fundul Babii mele?
Offfffff, te pupicesc si asteptam vesti bune.
Mi tare dor de tine :*

#12 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 26 July 2007 - 05:31 PM

Apropo de alergat, au am niste dureri la genunchi daca alerg mai mult de 15 min. Am fost la doctor si cica nu am nimic, dar tot ma doare. Tu nu ai probleme de genul asta daca alergi mult?

Uite raspund aici, daca tot ai pus link-ul. Am avut dureri la genunchi prima jumatate de an, apareau la un moment dat (nu de la incepututl antrenamentului), cam dupa primul km, si dispareau pe la km 3-4.

Acuma... sint dureri si dureri. Daca ai fost la doctor si a zis ca nu ai nimic, inseamna ca intr-adevar nu ai nimic, iar durerile sint de la incalzire prea scurta sau inexistenta.

Incearca sa-ti incalzesti putin genunchii inainte, cu rotatii (20-30) in sensul acelor de ceasornic si invers, cu sarituri foarte foarte usoare, cu mers pe inclinatie mare.

E posibil sa doara si din cauza unghiului in care se aseza oasele in momentul impactului cu solul, si asta e din cauza boltei piciorului (talpii adica). Daca te antrenezi sa alergi mai mult (peste 5-10 km) atunci trebuie papuci speciali ce se aleg in functie de inaltimea boltii si a calcaturii. Mai apar cind te apleci prea tare in fata cind alergi, cind socul e prea mare la contacul cu solul (atunci cind alergi pasind doar pe calciie).

#13 catalin runner

catalin runner

Amiba

• Membri
  • 26 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 22 May 2008 - 08:05 PM

:salut: Am programare marti seara.

UAU am nimerit in trecut, vad ca nu s-a mai scris aici din 2007. Ei s-a rezolvat cu pacaniturile si durerile Nessie ca si eu am aceeasi problema. Hai ca poate primesc vreun raspuns
va salut pe toti.

#14 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 23 May 2008 - 10:23 AM

UAU am nimerit in trecut, vad ca nu s-a mai scris aici din 2007. Ei s-a rezolvat cu pacaniturile si durerile Nessie ca si eu am aceeasi problema. Hai ca poate primesc vreun raspuns
va salut pe toti.

Ma bucur sa mai avem un sportiv printre noi! :cheer: Bine ai venit, Catalin!

Din pacate, la mine problemele s-au rezolvat prin pauza. Cred ca era o suprasolicitare a articulatiei, de la alergare, nu de la alt tip de exercitii. Alergam de 3-4 ori/saptamana pana la 40-45 de minute. Pe langa asta mergeam si mult pe jos, minim o ora zilnic.

Am avut o pauza lunga, de cateva luni de la alergare si forta, dar am revenit de o saptamana. Acum alerg doar de 2 ori/saptmana, macar pana se obisnuieste corpul.

Spune-ne despre tine mai multe. Avem separat daca vrei subiect pentru Exercitii cardio si pentru Program de antrenament.

#15 catalin runner

catalin runner

Amiba

• Membri
  • 26 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 23 May 2008 - 03:33 PM

Multumesc ptr primirea calduroasa
Dupa ani de sedentarism , mers cu masina chiar si pana la paine si dupa vreo ani 18 de fumat am zis STOP(la ambele) si normal am inceput sa pun Kg pe mine. Ce era de facut decat alergare . zis si facut am inceput in forta cu alergari de cate 1ora nu cum ar fi trebuit treptat ......in fine am dat jos in 3 luni vreo 7-8 Kg coroborat cu ne mancatul dupa 7-8 seara renuntat la Bere :sorry: etc dar au aparut aceleasi probleme ca la tine intai cu genuchiul stang si glezna dreapta in acelasi timp de abia ma mai taraiam si ma incapatanam sa alerg si asa, dar a trebuit sa fac pauza 2 saptamani dupa care m-am re apucat de alergat si a aparut durerea la genunchiul drept cu aceleasi pocnituri de care spuneai si tu (vreo 2 luni am alergat cu adidasi cu totul nepotriviti dand vina pe ei dar se pare ca....).Alerg cam 2-4 zile pe saptamana , mai nou a inceput sa ma doara in zona ficatului dupa 30 min de alergare , e adevarat ca nu am folosit nimic ptr. remineralizare etc ,ca nu am gasit informatii. Am 33 ani 1,74i si 78-79 kg fata de 85-86 dupa renuntarea la tigari de la inceputul anului.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi