Salt la continut

Fotografie

zugraveala

• Please log in to reply
12 raspuns(uri) in acest subiect

#1 lyra

lyra

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 437 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 07 June 2007 - 01:05 PM

Fetele am o problema

ce culoare ar merge zugravit living-ul daca vreau sa-mi fac mobila de bucatarie rosu cu alb sau rosu cu gri?

precizez ca bucataria este impreuna cu living-ul adica n-am perete intre ele? :doh:

ca trebuie sa ma hotarasc sa stiu ce sa le zic muncitorilor. :doh:

Fisiere atasate

Acest mesaj a fost editat de lyra: 07 June 2007 - 01:09 PM

#2 daconst

daconst

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3543 Mesaje:

Postat 07 June 2007 - 01:17 PM

As zice sa zugravesti cu lavabil alb pentru ca daca mobila aduce deja culoare,sa nu para prea incarcat daca bagi culoare si la pereti.
Eu prefer albul ca da impresia de spatiu si cu accesorii apoi poti sa-ti decorezi totul cum vrei.
Mai asteapta insa si idei de la fete. :*

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 07 June 2007 - 01:20 PM

Eu zic ca oricum trebuie sa fie o diferent aintre bucatarie si living, adica sa se diferentieze cumva chiar dc nu ai perete intre ele...tocmai printr-o culoare sa se diferentieze... insa nu stiu care si cum sa zic...

#4 lyra

lyra

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 437 Mesaje:

Postat 07 June 2007 - 01:22 PM

As zice sa zugravesti cu lavabil alb pentru ca daca mobila aduce deja culoare,sa nu para prea incarcat daca bagi culoare si la pereti.
Eu prefer albul ca da impresia de spatiu si cu accesorii apoi poti sa-ti decorezi totul cum vrei.

asa m-am gandit si eu, dar am zis ca poate are careva o idee fulminanta. :)) .

oare ce culoare ar merge mobila din living?

Eu zic ca oricum trebuie sa fie o diferent aintre bucatarie si living, adica sa se diferentieze cumva chiar dc nu ai perete intre ele...tocmai printr-o culoare sa se diferentieze... insa nu stiu care si cum sa zic...

intre bucatarie si living o sa construiasca babuinul un barulet, dar este o despartitura intre ele la tavan. v-am pus o poza. oare ar merge zugravita partea aceea? ca nu ma pricep deloc. e primul ap pe care trebuie sa-l decorez... :doh:

Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de lyra: 07 June 2007 - 01:29 PM

#5 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 07 June 2007 - 03:05 PM

Lyra, eu sunt innebunita cu chestiile de design interioare.
Parerea mea, e sa lasi peretii albi... caci in bucatarie deja ai mobila colorata...deja 3 culori :rosu si negru + albul....si sa mergi la fel si in living..tot cu alb pe pereti.
Apoi, de unde veti comanda mobila... vi se vor da ceva sfaturi profesioniste.... stiu ca la magazinele mari exista si ..ceva gen carticele cu combinarea culorilor, materiale.
Ideea mea e: mergi pe alb cu peretii si fa-ti bucataria si livingul interesante prin mobila si accesorii. Stiu ca albul poate parea boring...dar... mergi intotdeauna la sigur cu el, nu dai niciodata gres si-l poti combina cu orice.
Te pup si stiu ca vei reusi sa faci exact ceea ce-ti propui si sa-ti iasa casuta asa cum ti-o doresti.

#6 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 07 June 2007 - 03:29 PM

asa m-am gandit si eu, dar am zis ca poate are careva o idee fulminanta. :)) .

oare ce culoare ar merge mobila din living?

intre bucatarie si living o sa construiasca babuinul un barulet, dar este o despartitura intre ele la tavan. v-am pus o poza. oare ar merge zugravita partea aceea? ca nu ma pricep deloc. e primul ap pe care trebuie sa-l decorez... :doh:

Imagine postata

Si eu zic tot pe alb zugraveala iar mobila pe negru + alb cu accente rosii ( gen lampi sau obiecte decorative).

Vad ca oricum mergi pe ceva mobilier modern.

Acest mesaj a fost editat de alandana: 07 June 2007 - 03:30 PM

#7 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 07 June 2007 - 03:37 PM

Lyra, eu sunt innebunita cu chestiile de design interioare.
Parerea mea, e sa lasi peretii albi... caci in bucatarie deja ai mobila colorata...deja 3 culori :rosu si negru + albul....si sa mergi la fel si in living..tot cu alb pe pereti.
Apoi, de unde veti comanda mobila... vi se vor da ceva sfaturi profesioniste.... stiu ca la magazinele mari exista si ..ceva gen carticele cu combinarea culorilor, materiale.
Ideea mea e: mergi pe alb cu peretii si fa-ti bucataria si livingul interesante prin mobila si accesorii. Stiu ca albul poate parea boring...dar... mergi intotdeauna la sigur cu el, nu dai niciodata gres si-l poti combina cu orice.
Te pup si stiu ca vei reusi sa faci exact ceea ce-ti propui si sa-ti iasa casuta asa cum ti-o doresti.

corect...

#8 lyra

lyra

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 437 Mesaje:

Postat 07 June 2007 - 04:38 PM

Si eu zic tot pe alb zugraveala iar mobila pe negru + alb cu accente rosii ( gen lampi sau obiecte decorative).

Vad ca oricum mergi pe ceva mobilier modern.

singura problema e ca babuinului nu-i place mobila neagra. :doh: daca aveti idei alternative mi-ar prinde tare bine.
alandana si eu m-am gandit la ceva obiecte de decor rosii. am fost ieri la ambient si am vazut niste vaze rosii minunate, ghivece de flori si niste lampi rosu cu alb bestiale.

va multumesc
sunteti tare dragute. :*

#9 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:

Postat 08 June 2007 - 07:47 AM

Ce zici de asa ceva??? Se merge pe o culoare a peretilor de un rosu nu foarte aprins, cu ceva decor negru pe pereti..si..dinning setul.

http://www.sears.com...UseBVCookie=Yes

#10 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 08 June 2007 - 09:29 AM

Sau ai putea sa faci un singur perete rosu :p

#11 lyra

lyra

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 437 Mesaje:

Postat 08 June 2007 - 11:32 AM

Ce zici de asa ceva??? Se merge pe o culoare a peretilor de un rosu nu foarte aprins, cu ceva decor negru pe pereti..si..dinning setul.

Wow. :w00t: am vazut. imi place.

Miha eu as vrea un perete rosu. ramane sa ma hotarasc care si sa-l conving si pe babuin. <_<

#12 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:

Postat 08 June 2007 - 12:13 PM

Wow. :w00t: am vazut. imi place.

Miha eu as vrea un perete rosu. ramane sa ma hotarasc care si sa-l conving si pe babuin. <_<

Pe babuin, trimite-l in vacanta..o zi-doua.

Sa vina cand e gata terminat...si sigur are sa-i placa. De multe ori zicem NU, la anumite chestii... tocmai pentru ca nu ne imaginam ceva cu de-antregul...ci ne axam atentia doar pe ceva anume care e ..iesit un pic din "normal". ( banal?!)

Daca nu va ocupati voi de zugravit, ci veti aduce pe cineva, puteti sa-i puneti intrebari. Daca e bun si cu experienta, va sti ce sfaturi sa va dea, ce culori, ce tip de mobila, cum e mai bine, cum sa va folositi de lumina si aranjament, etc.

#13 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 08 June 2007 - 01:36 PM

Uite aici cateva modele care te pot inspira:
Imagine postata