Salt la continut

Fotografie

Preaviz

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...
  • Sex:Feminin

Postat 21 June 2007 - 05:08 PM

As dori sa stiu daca imi dau demisia si in cele 10-15 zile de preaviz as dori sa imi iauconcediu, se poate??
Eu mai am 9 zile de concediu al firma la carelucrez si in iulie vreau sa plec de la ei, insa nu vreau sas tau in preaviz, as vrea sa fiu in concediu... nu stiu daca se intelege ceva...
Sau alta idee ar fi daca imi iau concediu medical, la fel, si sa imi dau demisia, trebuie sa ma duc la serviciu in zilele de preaviz sau pot ramane in concediu?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 June 2007 - 06:20 PM

teoretic, da, dar totul depinde de cum va intelegeti. Tu ai dreptul sa ceri asta daca in contractul de la angajare nu spune alt ceva. Angajatorul poate sa iti accepte cererea sau sa o refuze pe motiv ca are mult de lucru si nu se poate lipsi de serviciile tale caz in care e obligat sa iti plateasca cele 9 zile de concediu pe care nu ai apucat sa le consumi.

#3 lyra

lyra

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 437 Mesaje:

Postat 27 June 2007 - 11:01 AM

teoretic, da, dar totul depinde de cum va intelegeti. Tu ai dreptul sa ceri asta daca in contractul de la angajare nu spune alt ceva. Angajatorul poate sa iti accepte cererea sau sa o refuze pe motiv ca are mult de lucru si nu se poate lipsi de serviciile tale caz in care e obligat sa iti plateasca cele 9 zile de concediu pe care nu ai apucat sa le consumi.

in perioada de preaviz nu poti sa-ti iei concediu de odihna, decat daca te lasa firma. in mod normal in preaviz se merge la servici, iar zilele de concediu ramase se platesc.

#4 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 27 June 2007 - 11:03 AM

in perioada de preaviz nu poti sa-ti iei concediu de odihna, decat daca te lasa firma. in mod normal in preaviz se merge la servici, iar zilele de concediu ramase se platesc.

mdaaa, acum oricum am trecut de la concediu de odihna la concediu medical...nu vreau de odihna ca mi-l opreste din salariu dupa aia....

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 27 June 2007 - 11:15 AM

Concediul de odihna nu se opreste din salariu. :unsure: Tocmai asta inseamna ca ai dreptul la odihna X zile si primesti salariul integral. In cel mai rau caz nu primesti suma in PLUS pe concediu, dar banii o sa ii iei integral.

#6 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 27 June 2007 - 11:20 AM

Concediul de odihna nu se opreste din salariu. :unsure: Tocmai asta inseamna ca ai dreptul la odihna X zile si primesti salariul integral. In cel mai rau caz nu primesti suma in PLUS pe condiu, dar banii o sa ii iei integral.

pai da, dar sunt 21 zile concediu parca anul asta, dar avand in vedere k eu plec de la ei in august, nu o sa am an lucrator intreg la ei...ei spun ca pot sa imi iau tot concediul, ca nu e problema.. dar...nu stiu...mai am 13 zile de concediu...
stiu k nu se opreste din salar concediu....si ca sunt platita integral...dar eu nu o sa am an intreg la ei, o sa am doar 8 luni.. si deci nu mai am 21 zile concediu

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 27 June 2007 - 11:26 AM

Da asa e, dar oricum, unde o sa pleci nu o sa ti se raporteze zilele din concediu nefolosite. Daca nu le-ai folosit si nici nu primesti bani pe ele sunt pierdute.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi