Salt la continut

Fotografie

Dieta Daneza de schimbare a metabolismului

• Please log in to reply
1444 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 21 June 2007 - 08:59 PM

Cica se tine 13 zile, ziua 8 incepand cu repetarea meniului din ziua 1. Am mai citit ca daca schimbi vreun aliment nu mai slabesti (ca sa vezi :tease: ) si cand nu mai poti de foame sa bei apa (asta e cireasa de pe tort :devil: ).

Meniul Dietei Daneze si caloriile calculate aproximativ. Folositi calculatorul de calorii pentru un calcul exact http://calorii.oneden.com

Ziua 1:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar (80 calorii)
Pranz: 2 oua fierte tare + 400 gr de spanac + 1 rosie (300 calorii)
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura) (350 calorii)

Ziua 2:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar (80 calorii)
Pranz: 250 gr sunca + 1 iaurt natural (300 calorii)
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura) (350 calorii)

Ziua 3:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita (150 calorii)
Pranz: 2 oua fierte tare + 1 felie de sunca + salata verde (200 calorii)
Seara: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct (150 calorii)

Ziua 4:
Pranz: 200 ml zeama de fructe + 1 iaurt (200 calorii)
Seara: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 gr fructe (200 calorii)

Ziua 5:
Dimineata: 1 morcov mare ras + lamaie (80 calorii)
Pranz: 200 gr peste cod fiert + lamaie (200 calorii)
Seara: 200 gr friptura vita + unt + telina rasa (350 calorii)

Ziua 6:
Pranz: 2 oua tari + morcov ras (200 calorii)
Seara: 1/2 pui + salata verde cu ulei; lamaie (500 calorii)

Ziua 7:
Dimineata: ceai gol (0 calorii :o )
Pranz: apa chioara ( :o )
Seara: 200 g cotlet de miel + mar (300 calorii)

Am auzit peste tot de dieta asta incat am zis, hai sa mai arunc un ochi pe ea ca prea e ridicata la rand de "dieta minune". <_<

Nu m-am putut abtine si am calculat caloriile dietei asteia, asa ochiometric si rotunjit (in plus). Dupa cum se vede, dieta Daneza s-ar putea numi si dieta de 500 calorii pe zi. Toata lumea (ar trebui sa) stie ca o dieta sub 1000 calorii face numai ravagii: anemii, yo-yo, gastrita, dureri de cap etc. Daca nu stiti, cititi aici: De ce nu e bine sa consumi prea putine calorii

Am o colega la serviciu care o tine de vreo 2 luni (nu stiu cum a rezistat sa manance doar atat), timp in care a slabit vreo 15 kile. In ultima saptama imi spune ca nu mai da roade dieta si mai vrea sa slabeasca 10 kile. "Poate mananc prea mult" zicea ea, asa ca cica se duce la aerobic sa mai arda ceva. :doh: Nu stiu cand si daca o sa iasa din cercul vicios in care a intrat.

In fine...eram curioasa sa mai aud si alte pareri despre dieta daneza daca aveti. :grin:

#2 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 21 June 2007 - 10:05 PM

In a treia zi mi s-a facut rau in bucatarie :wacko: <_<

#3 Titou

Titou

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 117 Mesaje:

Postat 22 June 2007 - 01:29 PM

Si dupa inca 15 zile dupa dieta ai dublu decat aveai cand ai inceput dieta ,
testat si ramas cu sechele de la ea pe la inceputurile mele in ale dietelor . :(

#4 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5913 Mesaje:
  • Dispozitie:Do it today or regret it tomorrow !

Postat 01 August 2007 - 09:29 AM

Eu am tinut-o in februarie si am dat jos 15 kg si inca nu le-am pus inapoi si pot sa spun ca mananc de toate. ;)

#5 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 01 August 2007 - 11:17 AM

Blue, ai tinut-o o luna intreaga? :oo:
mie una mi se pare groaznic de saraca...cred ca as lesina de foame.
in plus, mi-e sila numai cand ma gandesc la carnea de miel :doh:

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 Mesaje:

Postat 01 August 2007 - 11:20 AM

Si eu am slabit mereu cu ea, prima data am tinut-o dupa nastere si am dat 8 kg jos.

#7 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • 5913 Mesaje:

Postat 01 August 2007 - 12:22 PM

Blue, ai tinut-o o luna intreaga? :oo:
mie una mi se pare groaznic de saraca...cred ca as lesina de foame.
in plus, mi-e sila numai cand ma gandesc la carnea de miel :doh:

Nu,doar 13 zile dar am mai slabit si dupa ce am terminat dieta.recunosc ca nu am dat iama in mancare si nu am mancat dupa 18.00.dar am mancat si pizza si gyros si chebab,si tort,orice.Mie sincer mi-a mers bine cu ea si nu imi pare rau decat ca ,cica nu o poti tine decat o data la 2 ani.Iar in legatura cu carnea de miel : :bad: :bad: :bad: :bad: am sarit peste acea masa si am mancat doar un mar in acele zile.

Si eu am slabit mereu cu ea, prima data am tinut-o dupa nastere si am dat 8 kg jos.

Adica de cate ori ai tinut-o?si la ce intervale de timp?

#8 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 Mesaje:

Postat 01 August 2007 - 01:06 PM

Am tinut-o de multe ori, la intervale relativ scurte, mai putin de 1 an, dar eu spre deosebire de tine sunt o gurmanda si recuperez foarte repede tot ce dau jos.
A doua oara am slabit 5 kg in 13 zile, a treia oara 4 kg. dar eu in salata verde puneam si o rosie, lamaia o inlocuiam cu otet de mere si foloseam sare.
Nu am tinut-o cum scrie, fara pic de sare si cu lamaie, dar nu am facut abateri fundamentale.Numai astea, beam si ceai de slabit Celmar si naturavit.

#9 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • 5913 Mesaje:

Postat 01 August 2007 - 02:14 PM

Am tinut-o de multe ori, la intervale relativ scurte, mai putin de 1 an, dar eu spre deosebire de tine sunt o gurmanda si recuperez foarte repede tot ce dau jos.
A doua oara am slabit 5 kg in 13 zile, a treia oara 4 kg. dar eu in salata verde puneam si o rosie, lamaia o inlocuiam cu otet de mere si foloseam sare.
Nu am tinut-o cum scrie, fara pic de sare si cu lamaie, dar nu am facut abateri fundamentale.Numai astea, beam si ceai de slabit Celmar si naturavit.

Poi,si cum e cu "nu se reia inainte de doi ani?" :huh:
Tu gurmanda?spre deosebire de mine? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fata draga,eu daca nu m-as ingrasa as manca ca sparta ,ca tot ce se poate manca imi place,mai putin carnea de miel,in rest....las sa vina.nu degeaba am ajuns de la 48 la 100 de kg.Ahh,mentionez ca am avut doua sarcini care m-au ajutat si ele.Acum am 85 dar vreau sa mai slabesc si daca zici ca se poate tine de mai multe ori pe an si are si efecte,suuuupeeerr
De altfel eu am fost cu impresia ca te educa oarecum aceasta dieta:sa mananci la ore fixe,mese organizate.bine,chiar daca la inceput e putin ,probabil ca in timp poti manca mai mult dar cu grija la combinatii si la nr de mese.Si astea fiind spuse ,atunci ma apuc si eu de saptamana viitoare sa o mai tin o data.Ma bazez pe ce ai spus tu,da? :baby:

Si nici eu nu am respectat faza cu sarea,am condimentat cu de toate :doh: :*

#10 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa

Postat 01 August 2007 - 03:41 PM

Eu stiu ca la un moment dat nu-mi mai trebuia sa mananc nici putinul ala.Se obisnuise stomacul sa-i dau un pic.Daca nu mancam,tot aia era

Acest mesaj a fost editat de ALICE: 01 August 2007 - 03:42 PM

#11 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 01 August 2007 - 04:23 PM

bluelife eu cred ca nu ar trebui sa exagerezi si sa o tii de multe ori, cred ca 1 data/an este arhisuficient. organismul sufera un soc cand e supus la aceasta cura si risti ca daca o tii des sa se obisnuiasca cu mancare putina si apoi sa asimileze orice mananci.
plus ca, dupa cum a postat nessie valorile, este o cura sub 1000 cal/ zi, adica sub necesarul zilnic. ceea ce provoaca ravagii. ultima oara cand am tinut-o a fost in mai 2006, am slabit vreo 2 kg (nu aveam multe kg de dat jos), apoi am slabit cu WW si cu sala, dar apoi am facut microchisturi, mi-a intarziat ciclul vreo 20 zile, nu mai stiu exact cat, a trebuit sa iau anticonceptionale sa mi le tratez si am pus tot ce am dat jos :grin: :doh:
acum stie fiecare de ce e in stare si isi cunoaste fiecare organismul :grin:
asa ca va urez bafta!

#12 Tytya11

Tytya11

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 11 October 2007 - 10:30 AM

Buna tuturor!
Dupa ce am tinut o dieta cam drastica cam o luna (e dieta aceea cu fructe dimineata, timp de trei luni-ceea ce mi se pare enorm) fara prea multe rezultate incurajatoare, apelez si eu la dieta daneza, sper sa mearga de data asta.
N-am multe kilograme de pierdut, am 61 acum (inaltime 1.56). Eu am de gand sa o tin cele 13 zile si sa ma opresc aici.
Incep de astazi dieta si va voi tine la curent.
Mult succes tuturor si felicitari pentru forum! Discutiile despre dieta daneza imi sunt foarte utile.
Fac o cura de MagneB6, credeti ca ar trebui sa nu mai iau pe perioda dietei? Si mai iau si capsule de ceai verde.
Cu multumiri,
Tytya
:cheer:

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7951 Mesaje:

Postat 11 October 2007 - 11:38 AM

Bine ai venit, Tytya! :floare: Magne B6 nu are cum sa dauneze, asa ca ia-l in continuare. Capsulele de ceai verde nu stiu exact ce fac, dar de ce nu bei mai bine ceaiul verde? Ase te si hidratezi. ;)

Referitor la dieta in sine si la cat vrei tu sa slabesti, poate ar fi mai bine sa iti faci un jurnal la sectiunea Jurnal de bord si sigur te vor ajuta fetele.

Mult succes! Suntem alaturi de tine! :give_rose:

#14 Oanaa

Oanaa

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 06 November 2007 - 03:00 AM

Buna. Tocmai am terminat a treia zi a acestei diete. Vestea buna e ca nu mi-e foame deloc. Am renuntat la spanac dupa doua linguri, in rest nu am probleme cu niciun aliment. Dar am si eu doua intrebari:

1. Organismul meu "cere" mai mult de o cafea pe zi. Daca o beau fara zahar, pot s-o beau si pe a doua?

2. Lucrez de noapte, deci orele mele de somn sunt un pic ciudate. mai exact imi iau "micul dejun" pe la orele 15-16, asa ca "pranzului" ii vine randul abia pe la 19-20 seara si cinei dupa 12-1 noaptea. (Adorm la 6 dimineata). Stiu ca nu e normal programul, dar nu e in puterea mea sa-l schimb. O sa aiba vreun efect chinul cu orele de masa atat de maltratate?

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7951 Mesaje:

Postat 06 November 2007 - 12:12 PM

:floare: Bine ai venit, Oana! Cat vrei sa slabesti tu, de ai ales o dieta daneza?

3 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Google (1)