Salt la continut

Fotografie

Ciobanesc German

• Please log in to reply
3 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 22 June 2007 - 09:42 AM

Dintotdeauna mi-au placut cainii dar niciodata nu am avut unul pentru ca am stat mereu la apartament si in familia mea a existat mereu conceptia "cainii sunt animale de curte, nu de apartament". Insa dorinta mea a ramas acolo si ma macina inca. Printre rasele preferate este rasa ciobanesc german.

Imagine postata

Zilele astea iarasi m-a lovit un val de dragoste pentru catei si ma gandesc serios la un pui de ciobanesc german . Aveti asa ceva? Ce probleme ar putea sa apara in cazul in care il tin in apartament? La ce ar trebui sa ma astept? Cum pot sa-l ingrijesc cel mai bine?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 22 June 2007 - 09:59 AM

parerea mea e ca un ciobanesc german are nevoie de mult spatiu, mult timp de plimbare si mult timp sa ii fie ocupat de cineva (adica sa nu stea singur :grin: ). Si eu imi doresc foarte mult un animalut in casa, dar parca de un caine de talia lui mi-e teama... :unsure:
Sunt animale inteligente si iubitoare, chiar daca sunt mari pot fi si jucarii pentru copii si caine de paza, depinde de dresaj.

Eu parca totusi as opta pentru un caine mai mic sau o pisica. :cat:

#3 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 22 June 2007 - 12:14 PM

Alex, noi avem Akita Inu
Imagine postata
este tot de talia unui ciobanesc geraman, si e chiar un catel deosebit, insa e chinuit in casa. desi nu are nevoie de plimbare si joaca la fel de multa ca un ciobanesc, caci face parte dintr-o rasa mai "sobra", ca sa zic asa :p , tot e chinuit la apartament...noi abia asteptam sa-l putem duce la casa! :rolleyes:

in general un astfel de caine are nevoie sa iasa cel putin de 2 ori pe zi, cate jumatate de ora afara, sa-si faca nevoile si sa alerge un pic, indiferent daca ploua, ninge sau sunt 40 de grade afara.

cand e pui are nevoie de dresaj, nu neaparat special, desi asa e recomandat, dar mai ales de multa atentie, pentru ca este un animal caruia daca nu i se acorda grija necesara, devine deprimat, nu-si asculta stapanul si poate chiar deveni violent.

alte aspeste sunt: mancarea care trebuie pregatita in fiecare zi (in special carne fiarta cu orez si legume) si in cantitati apreciabile :wacko: , casa plina de par care nu prea se curata :grin: , mirosul de caine, mai cu seama dupa ploaie, vaccinuri, deparazitare si imperecherea :lol: mai cu seama la baieti!!!

pentru cei care stau la casa, este prietenul ideal! ;) e afectuos si jucaus si intr-adevar cel mai bun prieten, te accepta asa cum esti si te iubeste aproape neconditionat!

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 22 June 2007 - 02:17 PM

#4 Titou

Titou

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 117 Mesaje:

Postat 23 June 2007 - 10:17 AM

Eu am ,in tara ,nu aici
Nu este rasa 100% insa si asa este tare simpatica ,am crescut-o eu de cand era micuta si era ca puiul meu ,,am incercat sa o dresez insa era prea greu ptr mine :wacko: ,ma asculta mult si cateva reguli le stia deja ,sa nu sara pe mine cand ies din casa ,( mai ales cand ploua ,la inceput se intampla sa ma schim si de 3 ori pana reuseam sa plec uneva fara sa ma vada ,cand se ridica in doua picioare aproape ca ma rastoarna :blushing: ) sa asculte la sezi ,culcat ,,chestii simple nu complicate .

De cand am plecat nu se mai ocupa nimeni de ea ,este din ce in ce mai batrana si bolnava iar parintii mei se multumes sa-i dea mancare si gata ,sufera mult ,o stiu asta ,cand merg acasa urla de inebunesc vecinii si parca se uita cu niste ochi mari la mine si ma intreaba unde ai fost ,de ce ai plecat si m-ai lasat ?
are apoape 10 ani si sta la mama la curte ,unde nu are voie sa intre in casa ,sta doar afara in cusca ei ,nici nu vreau sa ma gandesc ce sufera iarna ,dar nah ,ce sa fac ce ea ?

Pe de alta parte ,cainii astia sunt prea mari ptr apartamente ,o prietena din tara il tine in apartament si pe langa faptul ca miroase oribil tot apartamentul ,este plin de par .sa nu-ti spun cand mai trage cate o "basina " cum miroase se simte pana la soacra la celalalt etaj :wacko: ,e oribil efectiv ,tot blocul simte cand se "chinuie " cainele vecinei ,la inceput am crezut ca dau cu otrava ptr soareci si sobolani ptr ca ocazional mirosea asa si pe urma am aflat defapt de unde vine otrava :)) ,macar de era buna si de deratizat :D

am avut si o pisica de rasa ,insa nu o puteam tine ptr ca era pui mic si plangea toata ziua si era geloasa pe copil ,(eu tocmai nascusem ) ,si nu manca numai mancare speciala ,carne fiarta si etc.

in schimb asta este un pisoi ce il are mama ,nici o rasa si este tare simpatic ,si jucaus si este singurul animal de care baiatul meu nu se teme ,de caine nici nu se poate apropia si asta din cauza cainelui meu care sarea pe el cand era mic

Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 23 June 2007 - 11:02 AM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi