Salt la continut

Fotografie

Credit nevoi personale

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 27 June 2007 - 11:52 AM

Pe langa Creditul imobiliar, creditul de nevoi personale e mai usurel.

Timpul de acordare e intre 1-14 zile (nu 1-2 luni ca la cel imobiliar), actele necesare sunt mai putine si alergatura se scurteza.

In principiu nu poti obtine un credit de nevoi personale mai mare de 10.000 euro, indiferent de venituri. Poti doar daca esti dispus sa pui ipoteca pe o casa, dar si atunci sa nu depaseasca 20.000 euro pe 10 ani.

Am vizitat cateva banci si pentru creditul de nevoi personala si cea mai avantajoasa mi s-a parut tot Alpha Bank.
  • dobanda e variabila, dar rata lunara e fixa de 128 euro pe 10 ani
  • creditul ti-l acorda intr-o saptamana
  • poti sa ai indatorarea pana la 60% din venituri
Dezavantajul e ca daca te hotarasti sa achiti anticipat creditul platesti 4% taxe.

Venitul minim pentru a obtine 10.000 euro/10 ani e de 10 milioane vechi (1.000 ron), dar obtinerea creditului (ca de fapt a oricarui credit) depinde si de scoringul obtinut si care e independent de tine.

#2 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 28 June 2007 - 08:18 AM

La Alpha Bank pentru un credit de 7000euro/120 luni ai rata de 95.5 euro p luna, dobanda variabila de 9.25, si comisioane totale de 30euro, la 8000euro/120 luni ai rata de 109.20 euro cu aceeasi dobanda si acelasi comision total, e unul de 10 si unul de 20euro, nu mai retin exact...
La BRD pentru un credit de 6000 euro, comisionul este de 180 euro, asa ca am renuntat, 14.9 dobanda

#3 energie07

energie07

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:
  • Din:Baia Mare
  • Sex:Masculin

Postat 28 June 2007 - 08:43 AM

Incercati si aici http://www.volksbank...g=content20104a . Eu n-am facut nici un calcul

La Alpha Bank pentru un credit de 7000euro/120 luni ai rata de 95.5 euro p luna, dobanda variabila de 9.25, si comisioane totale de 30euro, la 8000euro/120 luni ai rata de 109.20 euro cu aceeasi dobanda si acelasi comision total, e unul de 10 si unul de 20euro, nu mai retin exact...
La BRD pentru un credit de 6000 euro, comisionul este de 180 euro, asa ca am renuntat, 14.9 dobanda

#4 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 08:58 AM

Incercati si aici http://www.volksbank...g=content20104a . Eu n-am facut nici un calcul

mda... pe mine nu ma avantajeaza ptr ca sunt necasatorita si am nev de mai mult de 5000 euro, iar perioada de creditare maxima e de 5 ani, iar eu vreau pe 10 ani...
Sa imi tineti pumnii, azi ma duc la Alpha, sper sa imi dea 10.000 euro/10 ani

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 09:43 AM

Am citit astazi un top al primelor 5 credite de nevoie personale... o simulare comparativa pentru un imprumut de 5.000 euro pe 7 ani, fara garantii:

1. ABN-AMRO
- DAE 12,89%
- Rata dobanzii 7,5% variabila
- Rata lunara 91 euro

2. Credit Europe-Bank
- DAE 12,91%
- Rata dobanzii 7,9% fixa
- Rata lunara 85 euro

3. Piraeus Bank
- DAE 13,8%
- Rata dobanzii 11,3% variabila
- Rata lunara 86 euro

4. CR Firenze
- DAE 14,63%
- Rata dobanzii 9% fixa
- Rata lunara 95 euro

5. Volksbank
- DAE 15,39%
- Rata dobanzii 9% fixa
- Rata lunara 102 euro

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 10:00 AM

De cele mai multe ori conditiile "speciale" care nu sunt prezentate in oferte te fac sa alegi/renunti la o banca sau alta. :doh:

Exemplu de asemenea conditii:
- minim 3 ani de munca la locul actual
- la o suma mai mare de 5.000 trebuie un codebitor
- se accepta numai anumite meserii
- cartea de munca fara intreruperi mai mari de X zile
- angajatorul trebuie sa aiba minim 100 de angajati.

#7 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 10:02 AM

Exemplu de asemenea conditii:
- angajatorul trebuie sa aiba minim 100 de angajati.

Pe-asta cu minim 100 de angajati n-o stiam :)) La ce banca? S-o trecem pe lista neagra.

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 10:26 AM

Pe-asta cu minim 100 de angajati n-o stiam :)) La ce banca? S-o trecem pe lista neagra.

Credit Europe Bank - fosta Finansbank :devil:

#9 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 16 July 2007 - 12:11 PM

La HVB ptr un credit ce depaseste 5 ani ai nevoie de ipoteca, ma rog mai mult de 5000euro pe o per mai mare de 5 ani. desi au rata destul de ok si accepta mai multe venituri, cum a fost cazul meu, acceptau si orele suplimentare, la fel ca si BRD- ul, ceea ce ALPHA nu face, asa k la un salar net pe c.m de 811- creditul acceptat pe 10 ani la ALPHA este de 7100 cu, comisionul inclus...au zis ca in maxim 10 zile, ma vor suna, maine e a 10a zi, sa vedem...
ce e de precizat la alpha bank, este ca dc ai un telefon fix la rds ai nevoie de un prieten care sa completeze o declaratie cum ca se obliga sa dea informatii despre tine la cererea bancii, si ai nev si de copia de buletin, al prietenului, vecinului.. etc...

Acest mesaj a fost editat de uka: 16 July 2007 - 12:12 PM

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 16 July 2007 - 04:30 PM

La HVB ptr un credit ce depaseste 5 ani ai nevoie de ipoteca, ma rog mai mult de 5000euro pe o per mai mare de 5 ani. desi au rata destul de ok si accepta mai multe venituri, cum a fost cazul meu, acceptau si orele suplimentare, la fel ca si BRD- ul, ceea ce ALPHA nu face, asa k la un salar net pe c.m de 811- creditul acceptat pe 10 ani la ALPHA este de 7100 cu, comisionul inclus...au zis ca in maxim 10 zile, ma vor suna, maine e a 10a zi, sa vedem...
ce e de precizat la alpha bank, este ca dc ai un telefon fix la rds ai nevoie de un prieten care sa completeze o declaratie cum ca se obliga sa dea informatii despre tine la cererea bancii, si ai nev si de copia de buletin, al prietenului, vecinului.. etc...

Depinde foarte mult de ofiterul de credite. Eu am facut la Alpha Bank in Crangasi (daca vreti o super doamna, va spun pe privat numele) si in a 8-a zi am avut banii in mana. Nici eu nu am avut telefon fix pe Romtelecom, dar am dat doar un nume si un numar de telefon. Persoana respectiva nu a fost deloc implicata si nici copie dupa CI nu mi-au cerut.

Uka, suna la banca, du-te acolo, preseaza-i daca vezi ca nu misca nimic.

#11 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 16 July 2007 - 04:44 PM

Depinde foarte mult de ofiterul de credite. Eu am facut la Alpha Bank in Crangasi (daca vreti o super doamna, va spun pe privat numele) si in a 8-a zi am avut banii in mana. Nici eu nu am avut telefon fix pe Romtelecom, dar am dat doar un nume si un numar de telefon. Persoana respectiva nu a fost deloc implicata si nici copie dupa CI nu mi-au cerut.

Uka, suna la banca, du-te acolo, preseaza-i daca vezi ca nu misca nimic.

mie mi-au cerut si copie dupa buletin, al persoanei respective, si la 10 mi dupa ce am plecat d la banca au si sunat-o, si la cateva zile, au dat apel si p teelf meu fix, k le-am dat rds, am calelr id la teelf si am recunoscut numarul.... probabil k au vrut sa-l evrifice, nu stiu...
probabil k nu le=-a placut fatza mea :))

#12 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 16 October 2007 - 03:25 PM

Se pare ca acum Credit Europe Bank s-a mai gandit si si-a schimbat conditiile de creditare.

Din cate am inteles acum ar da maxim 20.000 euro, iar rata lunara e mai buna ca la alte banci. Mai stiti si alte banci care dau credit de nevoi personale fara ipoteca mai mare de 10.000 euro?

#13 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 17 October 2007 - 10:07 AM

Bancpost are Credit nevoi personale dar in franci elvetieni si da mai mult de 10000 euro...fara ipoteca. Merita incercat!

#14 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 27 March 2008 - 01:31 PM

A mai facut cineva vreun credit de nevoi personale in ultima vreme? Unde sunt cele mai bune conditii? Comisioane, rambursare in avans etc..

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi