Salt la continut

Fotografie

ITALIA

• Please log in to reply
40 raspuns(uri) in acest subiect

#1 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!
  • Sex:Feminin

Postat 28 June 2007 - 07:02 PM

peste 10 zile o sa plec cu masina in excursie prin italia. plecam prin viena, apoi venetia, roma, florenta, graz, budapesta si inapoi in tara.
mi-ar placea ca cine a fost pe acolo sa-mi dea sfaturi de calatorie, impresii, ce ar fi de vizitat etc etc, orice detaliu imi e folositor!

#2 Pisik

Pisik

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4055 Mesaje:
  • Dispozitie:incerc sa ma simt bine cu mine

Postat 29 June 2007 - 10:01 AM

Anca, eu am fost la Viena in trecere, am vazut palatul si cam atat. asfatul meu este sa aveti harta cu voi si daca va rataciti sa intrebati pe cineva, lumea e f amabila, sigur gasiti repede ajutor. Zona palatului e f aglomerata, mai bine lasati masina undeva si mergeti pe jos.
In Italia nu am fost la Roma, in schimb la Venetia, Florenta, Verona am fost. Nu ocoliti Verona, casa Julietei merita, macar pentru sentiment ca in rest nu e cine stie ce. In inima mea cel mai frumos oras din lume ramane Venetia, multa lume zice ca e un oras mort, mie mi-a trezit niste sentimente superbe. Luati plimbare cu vaporasul pe canale, e superb!
In rest, pe autostrada, ochii mari, nu ai cum, sa ratezi iesirile, dar si daca le ratezi greu te mai intorci.
Daca ai ceva punctual de intrebat te rog, eu stiu mai mult generalitati ca am fost in excursii de o zi doar, nu stiu de cazare sau alte aspecte dar poate cu ce stiu te pot ajuta

#3 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 29 June 2007 - 10:05 AM

Iti doresc o calatorie placuta si plina de evenimente frumoase.
Italia e superba.
Venetia te va uimi.Nu veti ajunge insa cu masina acolo. Va trebui sa luati un water-taxi.In afara de Piata San Marco... trebuie sa vezi Palatul Dogilor, si neaparat una din fabricile in care se prelucreaza sticla de Murrano. Pe mine Venetia m-a cucerit total....desi...cand am mers eu era sezon ploios,iar lumea mergea in cizme de cauciuc.

Florenta este iarasi superba. Este insa un oras mare, cu foarte multe de vizitat. De obicei, stiu ca se fac tururi ale orasului, cu vizitarea celor mai importante puncte. Daca aveti timp, nu ratati un drum pana in Siena... care la fel e superb...iar Castelul Catherinei de Medicis e impresionant si merita vazut.

La Roma n-am ajuns. In schimb, am fost la Milano...
Singurele cuvinte despre Italia care-mi vin in minte sunt: superba, impresionanta,plina de arta si istorie.

Eu am fost norocoasa si am avut ca "ghid" pe cineva care a trait in Italia 20 de ani.
Pupicei.

Acest mesaj a fost editat de honey79: 29 June 2007 - 10:08 AM

#4 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 29 June 2007 - 01:33 PM

merci mult! :*
o sa plecam cu masina, si o sa stam: 2 nopti la viena, 2 la venetia , 4 la roma, 2 la florenta, 1 la graz si 1 la budapesta. plecam pe cont propriu, eu m-am ocupat de toate rezervarile de cazare. mi se pare ca nu prea am timp sa vad, dar si asa ne intindem pe 2 sapt... o sa incerc sa ajung si la verona, dar avand in vedere ca am f putin timp in florenta nust daca ajung la siena
la venetia stiu ca nu o sa stau in oras, ne-am tot documentat si am cautat pe harti.
eu am mai fost in italia 4 zile si am vazut napoli, excursie la pompei, excursie capri si o zi la roma, care mi-a deschis apetitul de roma :)

#5 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 29 June 2007 - 01:57 PM

La Venetia ajungi si cu masina dar pentru asta trebuie sa ajungi in MESTRE , un orasel care are legatura cu Venetia ( pod pentru masini si pentru tren ). ATENTIE la cumparat biletele pentru vaporas : exista tarif mai ieftin daca cumperi bilet de 24 de ore ( cel putin asa era acum 4 ani ) .

#6 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 29 June 2007 - 03:26 PM

dany :*
multu pt sfaturi! la venetia vom sta in mestre, masina o vom lasa la hotel, de fapt peste tot o sa lasam masina la hotel, mi se pare complicat sa cauti loc de parcare. o sa mergem pe jos si cu mijloacele de trans in comun, cel putin asa vreau eu.

orice pont e super folositor, nu va sfiiti :give_rose: !

#7 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 30 June 2007 - 07:50 AM

peste 10 zile o sa plec cu masina in excursie prin italia. plecam prin viena, apoi venetia, roma, florenta, graz, budapesta si inapoi in tara.
mi-ar placea ca cine a fost pe acolo sa-mi dea sfaturi de calatorie, impresii, ce ar fi de vizitat etc etc, orice detaliu imi e folositor!

Eu nu am fost Ancuta pe acolo dar o colega de a mea a fost anul trecut si tocmai te-a sfatuit: nu intra cu masina in orase daca nu ai GPS ca au tot felul de sensuri unice si te incurci...si parcarile sunt scumpe si al doilea sfat este sa fii f atenta pe autostrazile din Italia daca vrei sa iesi intr-un anuma loc...daca ratezi...te costa...pupici si o vacanta frumoasa. Biletul de care vorbea Dany de 24 ore am intrebat si e 12 euroi de persoana....si du-te la aia care fac sticla de Murano...ca ea regreta ca nu a ajuns!!!

#8 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 03 July 2007 - 10:55 AM

merci axe :*
nu o sa stau mult in venetia, iar murano e o insulita pe langa, nust daca apuc sa ajung. vreau sa ma plimb cat mai mult prin oras, sa-i simt pulsul :p

#9 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 03 July 2007 - 11:15 AM

merci axe :*
nu o sa stau mult in venetia, iar murano e o insulita pe langa, nust daca apuc sa ajung. vreau sa ma plimb cat mai mult prin oras, sa-i simt pulsul :p

Orasul ai sa-l faci intr-o zi. Iar fabricile de Murano sunt cumva la marginea Venetiei. E pacat sa nu mergi acolo. Noi cand am fost, muncitorii de-acolo au fost tare amabili... si ne-au aratat exact cum se prelucreaza sticla... stiu ca ne-au facut un calut si-un ingeras. E super sa vezi cum se lucreaza in sticla topita...la temperaturi extrem de mari..cum adauga culoarea in sticla,etc.

Luati gondola si mergeti pe canale...e iarasi impresionant... dar si scumput.

Nu mai stiu exact cum e cu restaurantele... stiu ca cina nu se serveste pana la ora 7 parca...si tine pana pe la 9. ....si ,daca-mi aduc bine aminte, ar fi indicat sa treci pe la amiaza la restaurantul ales si sa-ti rezervi o masa...altfel, trebuie sa astepti cel putin 30-60 min.

Iti doresc sa petreci cat puteti voi de bine, sa aveti parte numai de evenimente placute si sa te intorci cu multe poze si amintiri.

Acest mesaj a fost editat de honey79: 03 July 2007 - 11:16 AM

#10 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 03 July 2007 - 02:38 PM

merci honey :*
cina o s-o luam probabil la pensiune, o sa ne orientam la fata locului.
problema e ca o sa am doar 1 zi intreaga in venetia si prefer sa ma plimb prin oras, las murano pt data viitoare :naughty:

#11 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • 3764 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 09:02 AM

Gondola e cam 100 euroi ...bucata...

#12 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 01:02 PM

cam mult :p

#13 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • 3764 Mesaje:

Postat 05 July 2007 - 08:30 AM

cam mult :p

Si eu am zis la fel....nu merita!
Vacanta minunata!

#14 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 05 July 2007 - 02:17 PM

merci mult :*

#15 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • 5382 Mesaje:

Postat 24 July 2007 - 02:11 PM

m-am intors! de vreme ce am deschis subiectul asta cred ca e frumos sa spun si impresii de calatorie.

o sa incep cu viena. am prins o vreme cam naspa, ploaie si cam frig. dar am reusit sa ne plimbam prin centru, prin magazine putin :naughty: am vizitat si Palatul Schonbrunn.
cateva poze:

parlamentul: Imagine postata primaria: Imagine postata opera: Imagine postata Imagine postata
gradina palatului: Imagine postata prin viena: Imagine postata
Karlskirche: Imagine postata si eu: Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de anca veselie: 24 July 2007 - 02:29 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi