Salt la continut

Fotografie

Cancerul de col uterin

• Please log in to reply
7 raspuns(uri) in acest subiect

#1 TatianaA

TatianaA

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 30 June 2007 - 09:00 PM

Am aflat recent ca s-a descoperit un antidot impotriva cancerului de col uterin: un vaccin, primul si singurul din lume care protejeaza contra afectiunilor cauzate de 4 tipuri de HPV (human papilloma virus), printre care se numara si cancerul de col uterin. A fost lansat anul trecut, in SUA. Cautand pe net, am avut surpriza sa descopar ca de anul acesta e disponibil si in farmaciile din Romania. Nu stiu in State cum e, dar la noi se elibereaza doar pe baza de prescriptie medicala. Mi se pare un mare pas inainte in domeniul medicinei moderne. Ce bine ar fi sa se gaseasca un vaccin pentru toate cancerele existente. Atunci chiar n-am mai trai cu grija asta, si n-am mai ajunge, ca unele fete de prin Anglia, sa ne facem mastectomie preventiv, de frica de cancer.

#2 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA
  • Sex:Feminin

Postat 01 July 2007 - 07:57 PM

Imi pare rau sa te dezamagesc, Tatiana draga...insa respectivul vaccin ... nu trateaza cancerul.

Acest vaccin este recomandat fetelor tinere14-20 de ani.... tocmai pentru a preveni contractarea virusului.

Ca orice alt vaccin, el nu trateaza, ci...previne. Daca, ca femeie ai deja papillovirusul, atunci vaccinul este ineficient.

Iti doresc sanatate si... sa avem grija de noi.

"An HPV vaccine will not replace the Pap test or eliminate all HPV infections,” notes Schiller. Also, although a vaccine may prevent new HPV infections, it will not make pre-existing persistent HPV infections go away. Schiller adds that because women often get HPV infections soon after they initiate sexual activity, a vaccine will be most effective if it is given to young women before they begin to have sex. "

#3 TatianaA

TatianaA

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 02 July 2007 - 09:22 PM

Multumesc pentru precizari. Stiu ca nu trateaza, dar si preventia e buna. Macar fetele care inca nu au virusul, mai au o sansa sa se vaccineze. Stii, am citit niste statistici foarte sumbre: in Romania, rata mortalitatii de cancer de col e de 2-2,7 ori mai mare decat in majoritatea tarilor Europei Centrale si de Est, si de 6,3 ori mai mare decat media tarilor UE. Si asta din cauza diagnosticarii tardive a bolii.

Multa sanatate, si hai sa vorbim despre lucruri mai vesele.

#4 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 03 July 2007 - 11:22 AM

Si e de inteles acest procent, atata timp cat cei din afara... si nu ma refer neaparat la tarile membre UE.... sunt mult mai civilizati si informati.
Asta se aplica in toate sectoarele privind sanatatea: stomatologie,ginecologie,medicina generala,etc.
Un exemplu: nu se asteapta ca ceva sa doara sau sa fie cariat , pentru a ajunge la dentist. Daca nimic de genul nu se intampla ( si asta pentru ca au grija ) la fiecare 6 luni ... ei merg la control stomatologic....pentru un simplu check-up.
Mai avem multi ani pana sa ajungem unde multe alte natii sunt de zeci de ani.
Sa fim sanatosi si sa avem grija de noi,prin toate mijloacele la indemana.

Pupici.

#5 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 05 July 2007 - 08:27 AM

Si e de inteles acest procent, atata timp cat cei din afara... si nu ma refer neaparat la tarile membre UE.... sunt mult mai civilizati si informati.
Asta se aplica in toate sectoarele privind sanatatea: stomatologie,ginecologie,medicina generala,etc.
Un exemplu: nu se asteapta ca ceva sa doara sau sa fie cariat , pentru a ajunge la dentist. Daca nimic de genul nu se intampla ( si asta pentru ca au grija ) la fiecare 6 luni ... ei merg la control stomatologic....pentru un simplu check-up.
Mai avem multi ani pana sa ajungem unde multe alte natii sunt de zeci de ani.
Sa fim sanatosi si sa avem grija de noi,prin toate mijloacele la indemana.

Pupici.

Asa faci tu...la 6 luni?...sincer!
Eu merg de 2 ori pe an sa-mi fac analizele complete, odata pe an la ginecolog si la control de sana...iar la stomatolog numai cand e nevoie...se pare ca am dintii sanatosi....dar majoritatea nu se duc pt ca nu au bani nu pt ca neglijeaza...hai sa fim seriosi ca vesticii pe care ii lauzi atata, vorbesc aceia care sunt medii nu se duc toata ziua la doctor pt control...poate daca e gratis...ca cel mai bun e ce e gratis....

De cate ori ti-ai facut Papa-nicolau cat ai fost in Romania?...

#6 green26

green26

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:
  • Din:brasov

Postat 15 September 2009 - 02:21 PM

Am aflat recent ca s-a descoperit un antidot impotriva cancerului de col uterin: un vaccin, primul si singurul din lume care protejeaza contra afectiunilor cauzate de 4 tipuri de HPV (human papilloma virus), printre care se numara si cancerul de col uterin. A fost lansat anul trecut, in SUA. Cautand pe net, am avut surpriza sa descopar ca de anul acesta e disponibil si in farmaciile din Romania. Nu stiu in State cum e, dar la noi se elibereaza doar pe baza de prescriptie medicala. Mi se pare un mare pas inainte in domeniul medicinei moderne. Ce bine ar fi sa se gaseasca un vaccin pentru toate cancerele existente. Atunci chiar n-am mai trai cu grija asta, si n-am mai ajunge, ca unele fete de prin Anglia, sa ne facem mastectomie preventiv, de frica de cancer.

buna fetelor! sper ca cineva ma va lamuri si pe mine ... am aflat de vreo sapatamana ca am exocervicita (rana pe col) ,mi-a facut colposcopia si pe foaie mai scrie si ceva de displazie-chiar nu inteleg ce vrea sa spuna.o fi ceva rau? mi-am facut si papaunicolau iar rezultatele le primesc zilele viitoare. e motiv de ingrijorare?

#7 Loredana

Loredana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10192 Mesaje:
  • Din:Hamburg
  • Dispozitie:increzatoare si plina de elan...

Postat 15 September 2009 - 03:59 PM

Buna,Green,
Uite ca m-am informat un pic pentru tine,ca sa te linistesc...Rana de pe col,stii si tu,probabil,desi trebuie tratata cu seriozitate,este o afectiune relativ banala si raspandita...Displazia este prezenta unor celule anormale in mucoasa ce acopera colul uterin,deci la suprafata...
Oricum,ideea mesajului meu e ca nu conteaza absolut deloc ce scrie acolo pana cand nu stii exact ce este,deci pana nu se fac testele necesare pentru a depista asa ceva...Colposcopia este doar un screening,nu o metoda de diagnosticare...Si inca ceva,displazia asta n-are nimic cu cancerul,asa ca stai linistita pana primesti rezultatul si vorbesti din nou cu medicul,nu-ti face griji degeaba!Faptul ca nu ti-a dat nici un tratament inseamna ca nu esti diagnosticata cu displazie cervicala.
Hai sanatate multa,capul sus,ca nu s-a intamplat nimic,da?Zi-ne cum a decurs treaba...

#8 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2356 Mesaje:

Postat 23 September 2009 - 12:50 PM

sper ca rezultatele la papanicolau sunt ok.

eu am avut rana pe col, asa cum a zis si loredana e o chestie oarescum banala dar trebuie tratata. n faza incipienta se trateaza prin cauterizare iar in faza avansata sau daca analizele de papanicolau nu sunt ok, cum a fost cazul meu, se face rezectie de col si biopsie. Rezectia de col nu e o interventie grea sau dureroasa iar colul se reface in 4-6 saptamani (ca si la nastere). Cea mai dificila parte e asteptarea rezultatelor.

multa sanatate! :hug:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi