Salt la continut

Fotografie

vizita la stomatolog

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 ramona

ramona

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 11 July 2007 - 03:49 PM

M-ar interesa ffff mult cum vedeti voi un cabinet stomatologic ideal.Ma pregatesc sa deschid unul si sunt direct interesata de "pretentiile voastre" vis-a-vis de acest tip de tratamente.Astept opinii!! :unsure:

#2 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11137 Mesaje:
  • Din:O comuna la malul Dunarii...
  • Dispozitie:Nu exista nu pot, exista nu vreau.
  • Greutate maxima:64
  • Greutate curenta:56
  • Greutate dorita:50

Postat 12 July 2007 - 08:47 AM

M-ar interesa ffff mult cum vedeti voi un cabinet stomatologic ideal.Ma pregatesc sa deschid unul si sunt direct interesata de "pretentiile voastre" vis-a-vis de acest tip de tratamente.Astept opinii!! :unsure:

Eu am oroare de stomatologi si de cabinetele stomatologice cu toate ca am mare nevoie de acestia. Nu stiu ce sa fac dar cred ca am sa imi calc pe frica si totusi am sa merg, dar nu stiu cand ca mereu aman. :(
Eu cred ca un cabinet stomatologic ideal trebuie sa fie curat, foarte bine utilat, si nu in ultimul rand prietenos si primitor.

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 12 July 2007 - 09:25 AM

Sala de steptare sa fie bine pusa la punct sa te faca sa uiti pentru ce esti acolo. E important lucrul asta mai ales pentru copii.

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 12 July 2007 - 10:02 AM

Exact! Mi-ar placea ca la stomatolog, in cabinetul de asteptare, sa fie niste scaune foarte relaxante si langa fiecare scaun casti, in care sa cante muzica relaxanta... sau eventual sunete din natura. Cred ca o idee buna ar fi antifonarea camerei de asteptare, sa nu auzi tipetele din camera de langa... asta e cea mai mare problema la cabinetele stomatologice... tipetele pacientilor. Deci daca rezolvi cumva in asa fel incat copiii care vin sa nu mai aud deloc tipetele de dincolo, cred ca vei avea mai putini clienti care sa fuga din camera de asteptare :).

In plus, eu nu m-as duce la un stomatolog unde echipamentul este invechit... daca vad, de exemplu, rugina sau pete de sange pe undeva imi iau imediat talpasita si nu mai calc pe acolo.

A, inca o idee: ar fi bine daca ai reusi cumva sa scapi de mirosul acela pregnant specific cabinetelor stomatologice... cred ca niste aparate de improspatat aerul ar fi bine venite.

In plus, as prefera ca doctorul sa nu se grabeasca si sa poarte o conversatie cu mine despre viata la modul general, nu sa treaca direct la "hai, treci pe scaun". Dar cred ca asta tine mult de personalitatea doctorului. Discutia asta are rolul relaxarii, iarasi.

In plus, prefer ca de fiecare data cand ar putea exista o durere sa se faca anestezie mai intai - si nu ma refer acum la o anestezie cat sa nu te mai doara "asa tare", ci o anestezie destul de puternica incat sa nu simti decat ca ai gura deschisa. Dar bine, aici banuiesc ca sunt niste standarde care se invata in facultate si probabil nu se poate schimba prea mult.

Ma mai gandesc... :)

#5 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 12 July 2007 - 01:11 PM

Eu pot spune ca am gasit cabinetul stomatologic ideal.
E o clinica privata, cu 3 medici stomatologi si mai multe asistente.
Se merge numai cu programare, exceptie facand urgentele.
La intrare e receptia si sala de asteptare, foarte curate, foarte primitoare.
Exista un loc special pentru haine , un fel de garderoba si un loc special pentru umbrele.
Personalul este super-amabil cu fiecare pacient in parte.
Sunt 3 cabinete: unul special doar pentru detartraj, albit.. si inca 2 cabinete pentru lucrarile propriu-zise.
Fiecare cabinet este foarte curat, totul este steril ( ustensile). Fie ca ai o mica carie sau o lucrare mai complicata, se face anestezie locala. De cate ori am mers acolo, nu s-a intamplat sa aud pe cineva tipand sau plangand, iar toti pacientii ies din cabinet zambind.
In toata clinica se aude o muzica relaxanta.. un fel de jazz..care pur si simplu te deconecteaza si te face sa uiti de ce esti acolo. Sunt ghivece mari cu cate o planta, in fiecare cabinet.
Iar medicii, sunt intr-adevar profesionisti, dar...in acelasi timp oameni.

In cazul in care esti un pacient nou, nu incep sa lucreze pana nu-ti intocmesc o fisa si iti fac raze la toata cavitatea bucala. Eu cred ca si asta conteaza, nu?

Bafta si... sper ca si despre cabinetul tau sa se spuna ca este ideal. :p

Acest mesaj a fost editat de honey79: 12 July 2007 - 01:13 PM

#6 ramona

ramona

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 12 July 2007 - 09:03 PM

Va multumesc fff mult pentru idei,mai astept pareri,poze etc.Sper sa am serviciile la cea mai inalta clasa pentru ca ma respect pe mine si pe cei din jurul meu. ;)

Ce culori v-ar placea sa vedeti in sala de asteptare,sau chiar in sala de tratamente???????

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi