Salt la continut

Fotografie

Daca vrei poti!

• Subiect inchis Acest subiect este inchis
6134 raspuns(uri) in acest subiect

#1 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)
  • Sex:Feminin

Postat 13 July 2007 - 12:29 AM

Am sa incep in forta :)) .

Situatia e asa: momentan sint debusolata, si am nevoie de o unealta care sa ma tina pe directie (asta va fi jurnalul in care fara prea multe floricele si poezii am sa trec meniuri, am sa numar macro si micro nutrienti, etc etc etc). Ca instanta suprema, apelez si la indreptarul de punctuatie, WW.

Despre mine:
-aproape 27 de ani, 1m74, 69 de kg acum (69.6 luni dimineata, 68 acum 2 saptamini). Nu cred in kg prea mult, mai mult orientativ, dar cred in body fat. Momentan sint la 23, am avut si 29 si ceva demuuult.. i haaa Telul e undeva pe la un 17, n-am de unde sa stiu la cite kile se poate intimpla (se poate si la 67, se poate si la 57, important e stratul sa se reduca)

Stilul meu de viata: foarte activ, servici solicitant "la cap", copil de 7 ani jumate care trece in clasa a 3a in toamna, sint si eu si la scoala, zile in care ies la 7 dimineata si intru la 9 jumate seara.

- vegetariana, vegana in timpul Posturilor ortodoxe mari si mici; activista in ce tine de drepturile animalelor, mediu, chestii trestii - tot felul de cauze din astea pierdute; road runner; si last but not least, dansez intr-o trupa. Imi place sa o tai pe coclauri, sa citesc, sa invat cit mai mult, sa ma ocup de fotografie, sa visez mult si sa aim high

Stilul meu alimentar (tintesc spre "ca la carte"):
- respect piramida alimentelor
- respect principiile de baza: cel putin 23 g fibre pe zi, cel mult 2400 mg sodiu, cel mult 9 g grasimi saturate, proportiile de baza pt carbi, grasimi si proteine (grasimi 20-35%, carbi 45-65%,proteine 10-35%), imi urmaresc aportul de vitamine si minerale (nu numai eu, si al meu sot, si mai ales pentru copil)
- nu (mai) beau DELOC, nu (mai) fumez, nu beau sucurele, nu bombonele, nu aia, nu aialalta

Sport:
- alergat in principal (desi acum sint intr-o mica pauza autoimpusa, si din cauza asta n-am sa-mi ating telul pina in septembrie - un 10k road race)
- free weights in general pentru ca scripetii nu ma satisfac indeajuns (dar folosesc citeaodata)
- dansat (cu repetitii de cel putin 2 ore de cite cel putin 2 ori pe saptamina - mai dese inainte de spectacole)
-cardio kick (mai ales cind sint nervoasa.. dau in sacul ala de-i zboara fulgii)

Ce s-a intimplat de s-a ajuns aici acum:

totul a fost bine si frumos pina prin aprilie cind am inceput sa deraiez. Prindeam cite 2-3 ore de somn pe noapte, examene cite 1-2 pe saptamina (in perioada februarie-mai), responsabilitati, copil de educat, de dus la karatele lui, la inot, de asistat la lectii si citit, ma rog... ca o mama, tot tacimul.
Am inceput sa nu mai alerg des pentru ca erau zile cind ieseam la 7 am din casa si intram la 9 jumate seara, si pentru ca nu prea intruneam cele cel putin 6 ore de somn.
M-am redresat, am recidivat, m-am redresat iar, am recidivat iar, si tot asa. Mai o pizza la prinz ca n-aveam timp sa pregatesc pentru cind eram plecata de acasa, mai o aia, mai o aialalata.
S-a terminat aprilie, a inceput mai, lucrurile pareau ca intra in normal, serviciul mergea lin si frumos (a, alta chestie fuse ca prin ianuarie am aflat ca pe perioada ian-aprilie sint fara servici). Nu am fost back on track, da' incepea sa fie ok. A inceput stresul cu dansatul, oricit mi-ar place e destul de greu sa dansezi in public, mai ales la 39 de grade, umezeala si dupa o zi infecta la servici.Oricum, parea destul de bine, se apropia vacanta de vara la copii (27 iunie), credeam ca am sa apuc sa aduc lucrurile la normal.

DAR, cineva drag a cazut intr-un adinc somn, iar in vreo 2 saptamini s-a hotarit ca si-a incheiat socotelile cu viata pe acest pamint (asta s-a intimplat saptamina trecuta). Desi e un eveniment scris in legea firii omenesti, cind se intimpla da totul peste cap. Am ramas debusolata si goala, si nu prea mi-am revenit.

Pe de alta parte STIU ca daca nu am grija de mine oricum nu rezolv nimic, realitatea e aceeasi...Asa ca am zis sa string din pumni si din dinti si sa-mi revin. Si am inceput de luni. E de datoria mea in fond si la urma urmei sa ma tin sanatoasa pentru mine si pentru cei apropiati.

In plus, in vreo 10 zile avem un spectacol mare si important, pentru care tre' sa fiu in super forma, chiar daca pe dinauntru mie inca mi se rupa pamintu'n doua). Asa ca... pe cai!

#2 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 13 July 2007 - 01:29 AM

Trebuie sa spun ca inceputul jurnalului tau m- a cam intristat !!!!! Sunt alaturi de tine ...asa cum pot , de la distanta si sper din tot sufletul ca vei atinge telurile care ti le-ai propus !! DAR .....nu fii prea drastica cu tine !!!!! Ai trecut prin multe si corpul ( si mintea ) tau are nevoie sa inteleaga in ce parte vrei sa te indrepti !!

Sunt aici ( cand pot ) daca ai nevoie de ajutor !!!!!!! Si restul fetelor te vor ajuta !

:hug:

In plus, in vreo 10 zile avem un spectacol mare si important, pentru care tre' sa fiu in super forma, chiar daca pe dinauntru mie inca mi se rupa pamintu'n doua). Asa ca... pe cai!

VEI REUSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 13 July 2007 - 01:43 AM

heeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyy saluty la tine in jurnal...
succcccccceeeeees

#4 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 13 July 2007 - 01:51 AM

Ce nesimtita am fost !!!!!!!!!!

Am venit in casuta ta fara sa aduc nimic :( :(

Dar ma revansez acum . Uite niste floricele sa iti mai aline tristetea Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de danyhoney: 13 July 2007 - 01:52 AM

#5 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 13 July 2007 - 05:22 AM

Multumesc mult, dragele! :hug:

Acum afaceri: :lol:

Luni

MD: 1 cup afine, o banana

Snack: un baton de cereale

Prinz: 1.5 cup orez cu sos de soia (o lingurita – vreo 7 calorii), 2 cup salta de varza rosie

Snack: 2 cups conopida rontaita cu nitel dip

Cina: crema de brinza de vaci (facuta cu o rosie, putin ulei de masline) pe o felie de pine de secata; pepene

Snack la film: 4 bucatele de toast (cumparat, ambalat, etc)

Total: 1390 calorii, din care 23% grasimi, 4% saturate, 64% carbi, 13% proteine, 1600 mg sodiu, 9 mg cholesterol, 26 g fibre, unda verde pt vit. A, C si calciu. Puncte WW 21.

Marti

MD: 100 g brinza de vaci, jumate de ardei mare si galben, jumate de rosie, o felie piine de secara

Snack: un pumn de afine

Prinz: orez (ca mai aveam de luni), cu salta din ardei, rosie si ulei de masline

Snack: 2 croasanti si jumate, mititei (ca a avut al meu EL chef de bucatarit si i-a facut)

Cina: meatless meatballs (7 la numar), 2 felii de piine de secara

Snack mai pe seara: portocala

Total: 1384 calorii, 27% grasimi, 7% saturate, 56 % carb, 17% proteine, 17 g fibre (asta-i rau de tot), 1600 mg sodium, 56 mg colesterol, vitamina C ok, restu’… cam nu. Puncte WW 20.5.

Miercuri

O zi grea si trista, a fost aiurea de tot, n-am avut chef de nimic, am iesit la 8 din casa, am intrat putin la 5 si am plecat sa o iau pe mama de la aeroport (venise din RO de la inmormintare) din Toronto ( ~ 200 km) si am venit la 12 noaptea inapoi.

Joi va veni si ea, acu' mi-e prea somn sa mai editez. Dupa cum se vede, a lipsit sportul cu desavirsire. Azi am fost la repetitie - unde m-am si enervat putin, nu a curs chiar apa de pe noi ca s-au si discutat chestii administrative. Mi-e dor insa sa aleeeeerg, am zis ca alerg dupa 21 iulie, dupa show, pentru ca mi-e frica sa nu ma accidentez cumva (de cind m-am apucat nu am patit-o decit de vreo 2 ori, da' vorba aia, paza buna trece primejdia rea).

Va pup si va urez o zi de cucerit lumea! :cheer:

Acest mesaj a fost editat de ganesha: 13 July 2007 - 05:24 AM

#6 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 13 July 2007 - 08:16 AM

Salut draguta si al tine in jurnal.M-am cam intristat cititnd povestea ta.Dar asa-i viata,intradevar :sorry: .Ea merge inainte si noi trebuie sa o urmam.Sunt si eu ca si tine,am mincat la ore tirziu si-mi parea ca e bine asa.Simteam ca ma ingras,dar ma gindeam sunt un om simplu,nu sunt o stea, pe podium nu o sa am ce cauta.Dar intr-o zi mi-i am venit in fire si am hotarit sa ma apuc de sport si dieta.Asa ca sunt mereu in miscare.Mininc sanatos,dupa 6 mininc numai salate fara ulei.Dimineata cind deschid ochii,stind in pat ridic picioarele de cite 40-50 ori.Si se vede.Am pierdut 9 cm in talie intr-o saptamina si ceva.Sper sa ma tina clikul cit mai mult :naughty:
Bafta si multa ambitite iti doresc :*

Acest mesaj a fost editat de aki: 13 July 2007 - 08:18 AM

#7 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 13 July 2007 - 08:17 AM

Servus iubire!
Iti aduca cadou de casa noua un arbore de Seqouia:
Imagine postata

Imagine postata

Esti puternica si o sa revii pe linia de plutire.

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 13 July 2007 - 10:13 AM

Buna, Ganesha! :flowers:
De cand te stiu ai un meniu foarte echilibrat si ma bucur ca revii la el, chiar daca ai trecut prin perioade grele si ai avut parte de mult stres. Condoleante pentru persoana draga care doarme acum. :(

O sa trag cu ochiul si eu la meniurile tale, pentru ca vreau sa urmaresc procentele de nutrienti. Vad ca doar cu sport si 1200-1500 calorii nu merge asa cum imi doream...

Mult succes in tot ce ti-ai propus si asa cum ti-au zis si fetele, noi suntem aici sa te sustinem cand ai nevoie! :floare:

#9 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 14 July 2007 - 04:39 AM

Joi

MD: o felie de piine de secara cu Philadelphia
Snack: portocala
Prinz: un cup de mazare (facuta cu rosii pasate si putin ulei de masline) si 8 meatless meatballs
Cina: omleta din 2 oua si piine (alba)
Snack: ciocolata (Poiana, trimisa de bunicul meu – parca nici n-as pune-o la calorii)

Total: 1240 calorii, 44% grasimi (bulina albastra), 40% carb, 16% proteine, grasimi saturate 12.8% (bulina foarte albastra), depasit colesterolul cu 127 mg (iar bulina albastra), fibre 21 g (destul de OK). Puncte WW: 20

Sport: am avut repetitie aseara, daca ar fi dupa calculatorul de calorii cica ar fi 200 de calorii (cel putin). Dupa ala de WW ar fi 3 pcte bonus. Inca mi-e putin neclar cum e cu ele, da’ ma descilcesc eu pina la urma.

Vineri:

Zi de ASA NU!

MD: yellow veggie burger (asa ii zic eu ca e galben: e o chestie congelata, care s-ar asemana cu chicken nuggets-urile, oricum, e bad bad bad, dar e congelata, se face intr-un minut jumate si e practic cind esti pe fuga) cu piine (ALBA – bulina super albastra), maioneza light(tot albastra bine de tot)

Prinz: paste integrale (bulina rosie) cu ffff putina feta si inca un yellow din ala (bulina albastra)

Cina: veggie dog (acelasi principiu – se face intr-un minut), piine ALBA, maioneza light; ciocolata iar

Total: 1670 calorii, 38% grasimi, 13% saturate (bulina albastra), depasit sodiul cu 300 de mg (iar bulina albastra), 44% carb, 18% proteine, 21 g fibre (bulinuta rosie), vitamine ioc

Nema sport! (bulina cacanie de-a dreptul)

Nu am apucat sa socotesc exact nr. de puncte.

Acu' respir o secunda, va iau pe rind, desi cam tirziu :blushing:

Dany, esti o draguta, multumesc de flori, sint tare dulci, si cu siguranta m-au facut sa zimbesc! Multumesc de incurajare si de sprijin!

Uka, bine ai venit, ma bucur ca ma vizitezi!

Amelie, ce-mi mai atingi tu punctul sensibil! M-ai omorit cu copacii aia! :hug:

Aki, mi-era dor de tine! am citit la tine in jurnal ca ti-a clickuit, si ma bucur tare! Te mai astept pe aici.

Nessie, si de tine mi-era dor :give_rose: Sper sa se puna procentele mele de nutrienti pe-o directie anume, deocamdata pasc pe marginea drumului. Impreuna i-om dovedi noi, nu? :cheer:

#10 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 14 July 2007 - 08:20 AM

Servus draga mea!
Ma bucur ca ti-a placut arborele ala, e in fatza Cazinoului din Herculane, acu 2 sali de muzeu si restul ruina, e monument al naturii, impresionant.
Stiam ca o sa iti placa, iar cand simtzi ca iti e greu, il iei im bratze simtzi scoartaz lui lucioasa si stai acolo pana iti incarci bateriile de seva lui.
Citind meniul tau ma gandeamc a ar trebui sa scriu si io ce tampenii mananc doar mi-o fi rusine, asa ca fug la mine in jurnal .
Un weekend fain .Te pupicesc!

#11 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 14 July 2007 - 11:00 AM

Servus draga mea!
Ma bucur ca ti-a placut arborele ala, e in fatza Cazinoului din Herculane, acu 2 sali de muzeu si restul ruina, e monument al naturii, impresionant.
Stiam ca o sa iti placa, iar cand simtzi ca iti e greu, il iei im bratze simtzi scoartaz lui lucioasa si stai acolo pana iti incarci bateriile de seva lui.
Citind meniul tau ma gandeamc a ar trebui sa scriu si io ce tampenii mananc doar mi-o fi rusine, asa ca fug la mine in jurnal .
Un weekend fain .Te pupicesc!

Se poate sa-l cuprind si eu,poate imi mai trece din nervi cind ii am.Salut draguta,cum merge dieta? :salut:

#12 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 14 July 2007 - 03:33 PM

Dragele mele, va :* si va :hug:

Simbata e zi de cintar: 68.8 kg, deci un minus de 800 g intr-o saptamina. :cheer:

Niscaiva poze noi si aburinde:

1) 30 iunie, Point Pelee, un loc superb, unic in lume, unde se aduna pasari migratoare, unde explodeaza natura si padurea caroliniana, unde e si punctul cel mai sudic al Canadei:

http://picasaweb.goo...key=wv2yyN-jt9o

2) 1 iulie - ziua Canadei, am fost pe backroads la plimbare, pe la Long Point - o rezervatie pe malul lacului Erie (ca si Point Pelee, numai ca la 300 de km de Point Pelee), si de acolo la Niagara la artificii

http://picasaweb.goo...key=ICnsBZ9lvSI

#13 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 14 July 2007 - 04:34 PM

Bine te-am regasit, draga A. :floare: Imi pare rau pentru momentele prin care ai trecut. :floare:

Ti-am admirat pozele, cupilu' - crocodilu' - sunteti o familie tare faina tare, voi 3 - , puloverul verde :lol2: si fusta de la baschet (am ramas marcata :lol2: ).

Spor la ce ti-ai propus, sunt sigura ca jurnalul tau va fi (si) o sursa de informatii in ale mancatului corect pentru toata lumea.

#14 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 14 July 2007 - 04:38 PM

Bun gasit !!! Am venit si eu sa te salut si sa iti urez spor la dieta si la cat mai multe kg jos !! :flowers: Si sa mai pui date despre mancare ca vad ca stii multe lucruri folositoare :grin:

#15 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 15 July 2007 - 03:16 PM

Vazut si eu pozele acum !! Trebuie sa-ti spun , draga A , ca sunt excelente , mai ales cele cu Niagara noaptea !!!

Sunteti o familie tare frumoasa si fericita ( se vede asta asa de bine pe fata voastra ) .

Duminica placuta in continuare .

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi