Salt la continut

Fotografie

Mormonii

• Subiect inchis Acest subiect este inchis
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 15 June 2006 - 12:17 PM

Religia Mormona a fost infiintata de mai putin de 200 de ani de catre Joseph Smith care sustinea ca a fost personal vizitat de Dumnezeu Tatal si de Dumnezeu Fiul care i-au spus ca toate bisericile si religiile existente erau false. Joseph a creat astfel o religie noua care se autoproclama “singura biserica adevarata de pe pamanat".

Problema cu mormonii este ca au scos, au adaugat si au "imbunatatit" pasaje din Biblie; ei cred ca exista 4 surse de inspiratie divina:
1)Biblia “atat timp cat este tradusa corect”, insa nu specifica ce versete considera a fi traduse incorect;
2) Cartea Mormona a fost "tradusa" de Smith si publicata in 1830. Smith sustine ca este "cea mai concisa (corecta) carte de pe pamanat" si ca o persoana nu s-ar putea apropia de Dumnezeu decat din perspectiva acestei carti;
3) Doctrina si Crezul sunt considerate scripturi de catre mormoni si contin "revelatii moderne" asupra Bisericii si a lui Isus;
4) Perla Marelui Pret este considerata de mormoni ca o colectie de doctrine si invataturi menite sa "clarifice" elemente esentiale "omise" in Biblie, la care se adauga propriile convingeri despre nasterea pamantului si a oamenilor.

Crezuri mormone
Dumnezeu:
- nu a fost intotdeauna Fiinta Suprema din Univers, ci a devenit prin modul drept de viata si prin multa munca; inainte a fost un om pe o alta planeta (Kolob);
- Dumnezeu Tatal are "un trup viu din carne si oase", la fel ca omul;
- exista si Dumnezeu Mama;
- Brigham Young sustinea ca Adam era Dumnezeu si tatal lui Isus; (acest crez este respins de liderii mormoni moderni care cred ca Isus este rezultul relatiei fizice dintre Dumnezeu Tatal si Maria);
- Isus este Dumnezeu si ca orice om poate deveni Dumnezeu;
- sacrificiul lui Isus nu a putut sa ne elibereze de toate pacatele.

Ce se intampla dupa moare:
- mormonii sustin ca exista 4 nivele de Rai in care vor ajunge oamenii in functie de ceea ce au crezut si au facut cat au fost pe pamant: Imparatia Celesta, Imparatia Terrestra, Imparatia Telestiana si Intunericul;
- nu exista salvare a sufletului decat prin acceptarea lui Joseph Smith ca profet al lui Dumnezeu.

Botezul:
-Mormonii practica botezul mortilor si sustin ca prin aceasta sufletul celui botezat va ajunge intr-un Rai "mai intalt".

Satana:
-a fost nascut imediat dupa Isus si sunt frati;
-cand a fost nevoie de un plan de salvare a oamenilor Isus si Satana au prezentat cate unul lui Dumnezeu Tatal si "Isus a castigat".

#2 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:11 PM

Eu am văzut un documentar despre mormoni în care se prezentau unele elemente comune cu practici oculte care se întâlnesc şi la masoni: jurăminte sângeroase, iniţieri mistice, practici ezoterice care au ca urmare apariţia unor îngeri(care de fapt sunt demoni)etc.
Ceea ce m-a frapat este următorul lucru: mormonii, mai ales cei de rang superior, sunt obligaţi să poarte aproape tot timpul (cei mai fideli chiar şi când fac baie), un fel de vestă interioară pe care sunt desenate simboluri (acestea au fost identificate ca fiind oculte). După moartea mormonului respectiv, vesta se arde şi sunt cazuri în care s-au semnalat flăcări neobişnuit de mari şi prezenţe supranaturale.
Mormonii nu pot fi creştini pentru că susţin doctrine complet necreştine. Un exemplu ar fi poligamia.

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 June 2006 - 01:33 PM

Mie imi provoaca o oarecare repulsie si numele in sine "mormon". Imi amintesc o povestire a unui prieten despre mama lui (55 de ani). Cand au venit la ea la usa, s-au recomandat ca mormoni insa avand o varsta, femeia a raspuns "N-am eu nevoie domnule de hormoni, sunt femeie batrana, respectabila" :)

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 June 2006 - 01:34 PM

:lol2: Alex, m-ai facut sa rad!!

#5 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:41 PM

este un lucru cunoscut că mormonii fac o lucrare de evanghelizare asiduuă, la fel ca martorii lui Iehova, numai că merg bărbat-femeie şi sunt îmbrăcaţi alb-negru. Uneori folosesc şi biciclete dar nu autoturisme.

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:47 PM

Chiar, n-au si eu vreo revista de gen "Farul" sau cum se numesc revistele alea de la Martorii lui Iehova? Sau cum ii recunosti pe strada? E unul in negru si unul in alb?

#7 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:51 PM

Chiar, n-au si eu vreo revista de gen "Farul" sau cum se numesc revistele alea de la Martorii lui Iehova? Sau cum ii recunosti pe strada? E unul in negru si unul in alb?

nu e unul alb altul negru :D , pantalonii/fusta sunt negri și cămășile albe.

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 01:53 PM

:D :)) Are mai mult sens asa :D :rolleyes:

#9 radu

radu

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 21 June 2006 - 02:18 PM

:D :)) Are mai mult sens asa :D :rolleyes:

dacă ar fi aplicat varianta ta, oamenii ar fi crezut că sunt mire şi mireasă :grin:

#10 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 31 August 2006 - 07:50 AM

- Stiu ca mormonii refuza folosirea a multe aparate moderne, inclusiv a televizorului pentru ca acestea te smintesc.

- Conceptele religioase ale Mormonilor sunt cuprinse in asa-numitul ”Cuvânt de intelepciune” care le interzice sa intretina relatii sexuale înainte de casatorie, sa fumeze, sa se drogheze, sa consume bauturi alcoolice, cafea si ceai negru. In schimb, sunt sfatuiti sa manânce multe fructe, cereale si carne putina.

- Teoretic, fiecare mormon trebuie sa respecte cele 10 porunci testamentare, sa se roage zilnic de cel putin trei ori si sa citeasca in fiecare zi câte o jumatate de ora din "Cartea lui Mormon".

- Mormonii duc o munca sustinuta de identificare a stramosilor lor care au murit nebotezati ca Mormoni. Ei merg la templu si se boteaza în numele acestor stramosi, în speranta ca acel botez le va îmbunatati stramosilor situatia la Judecata de Apoi.

- La ei Cartea lui Mormon are prioritate fata de Biblie.

- Toti tinerii Mormoni în vârsta de 21 de ani, fete sau baieti, efectueaza un stagiu de 2 ani de misionarism într-o tara stabilita de profet. Ei sunt usor de recunoscut pe strazi dupa îmbracamintea identica (camasa alba si pantaloni negri pentru baieti, camasa si fusta lunga pentru fete, la care se adauga un ecuson negru cu numele misionarului). Toti baietii devin automat la vârsta de 21 de ani prezbiteri. In prezent femeile mormon duc o lupta pentru a putea fi numite si ele prezbiteri.

- Mormonii cred despre crestini ca urmeaza doctrine apostate. De ce totusi doresc atunci sa fie considerati parte integranta a comunitatii crestine? Exista trei posibilitati:

* Pentru a le oferi confort si legitimitate. A le justifica personal optiunea de credinta.

* O asemenea pretentie le este de folos in eforturile lor de recrutare de membrii, oferindu-le legitimitatea de a se angaja in prozelitism.

* Ei se cred ca sunt singurii crestini adevarati.

#11 Korobase

Korobase

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 15 April 2008 - 10:48 AM

Despre mormoni puteti citi si pe www.mormonii.blogspot.com

Pagina oficiala a mormonilor este www.lds.org

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi