Salt la continut

Fotografie

Religia Ortodoxa

• Subiect inchis Acest subiect este inchis
36 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 15 June 2006 - 04:52 PM

Biserica Ortodoxa nu este una singura ci o familie de mai multe biserici autonome, fiecare purtand numele poporului in care se afla. (ex: Biserica Ortodoxa Greaca, Rusa, Romana etc.). Sunt unite de aceleasi practici, crez, doctrine, dar fiecare isi administreaza singura "teriotoriul".

Conducatorul Bisericii este numit patriarh, iar cel al Constantinopolului este considerart ecumenic sau patriarhul universal. Functia sa in biserica este asemanatoare cu cea a papei de la catolici, dar cu diferenta ca Papa este supranumit VICARIUS FILIUS DEI (Vicarul Fiului lui Dumnezeu), patriarhul Constantinopolului este PRIMUS INTER PARES (primul dintre cei egali [pe asta nu am inteles-o] ).

Mai marii ortodocsi dezbat mereu (fara a ajunge la un consens) statutul spiritual al Bisericii Catolice si Bisericii Protestante (cativa inca ii considera eretici); totusi, doctrinele ortodoxe se apropie foarte mult de cele catolice.

Crezuri ortodocse
- cred in Trinitate;
- cred ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu;
- cred in Isus ca fiu al lui DUmnezeu;
- lipseste doctrina de marturisire a credintei;
- traditia si credinta sunt egale in fata Scripturii;
- acorda o mare importanta liturghieie (frangerea painii);
- descurajeaza indivizii sa interpreteze Biblia fara a urma traditiile;
- cred ca Fecioara Maria este egala lui Isus;
- practica sanctificarea (recunoasterea formala si atribuirea unui loc in calendarul Ortodox a unei persoane considerata a fi in Rai);
- se roaga pentru cei morti (si cred ca le sunt mijlocitori in fata lui Dumnezeu);
- practica botezul copiilor
- cred in salvarea sufletului dupa moarte;
- cladirea bisericii are o structura clar stabilita.
Imagine postata

#2 Florin12

Florin12

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 04 July 2007 - 10:06 AM

Eu cred in Dumnezeu . .Pai sunt Ortodox :floare:

#3 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 23 November 2007 - 05:53 PM

Grace mai studiaza.
De ce am senzatia ca ne spui ceva invatzat pe de rost fara sa intzelegi?
In religia ta nu ai invatzat ca oricum i-am zice DUMNEZEU e numai unul?
Dragostea fatza de aproape depinde de religia lui?
Nu sunt o ortodoxa habotnica, dar ma deranjeaza tonul ironic al postarilor tale.
Io itzi respect alegerea, tu ce ai cu religia mea, de ce crezi ca a ta e mai buna?

#4 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 26 November 2007 - 02:50 PM

Grace mai studiaza.
De ce am senzatia ca ne spui ceva invatzat pe de rost fara sa intzelegi?
In religia ta nu ai invatzat ca oricum i-am zice DUMNEZEU e numai unul?
Dragostea fatza de aproape depinde de religia lui?
Nu sunt o ortodoxa habotnica, dar ma deranjeaza tonul ironic al postarilor tale.
Io itzi respect alegerea, tu ce ai cu religia mea, de ce crezi ca a ta e mai buna?

Nu spun ceva invatat, pur si simplu am tradus ideile de baza de pe Wikipedia. Am incercat sa spun totul chiar asa cum este acolo, tocmai pentru a nu se interpreta. Imi pare rau ca s-a inteles a ironie. Nu este cazul. :floare:

Nu am insinuat ca ar fi o religie mai buna ca alta, nu stiu ce anume te-a facut sa crezi ca as incerca asta. Postul de aici, e un rezumat si nimic mai mult. Limbajul de lemn este folosit si pe Wikipedia, din acelasi motiv: sa fie o relatare a unor lucruri clare, stiute si pentru a se evita implicarea celui care le spune.

Daca tu sau orice alta persona poate sa spuna mai corect sau mai detaliat regulile (daca imi permiti exprimarea) care stau la baza Ortodoxismului, o rog sa o faca. Te mai rog sa vezi ca am facut acelasi lucru si cu alte culte sau religii, atat cat mi-a permis timpul: adica am spus cateva cuvinte despre fiecare, ce anume le caracterizeaza si toate informatiile sunt culese din mai multe surse, din ceea ce ce se gaseste pe internet.

La un moment dat mi-am dorit sa pot citit informatii despre diferite religii si culte, iar ceea ce gaseam pe internet erau franturi de informatii sau date incomplete ori zeci, poate sute de pagini de citit. Am strans din toate sursele pe care le-am gasit si am facut cate un rezumat pentru cei ce poate vor dori acelasi lucru ca si mine.

Acest mesaj a fost editat de Grace: 26 November 2007 - 02:51 PM

#5 Nicole07

Nicole07

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 178 Mesaje:

Postat 09 February 2008 - 03:35 PM

Buna Grace.Nu stiu daca te mai inereseaza subiectul(este postat cu multa vreme in urma)dar eu tocmai acum am descoperit acest forum si as vrea sa iti dau un sfat. Eu cred ca tu tocmai vrei sa te apropii de Dumnezeu si nu prea stii cum sa o faci.Wikipedia intr-adevar iti da niste informatii despre ortodoxie dar acestea nu sunt de nici un ajutor pentru cineva care cauta raspunsuri.Eu iti recomand sa mergi la Biserica la Sfinta Liturghie si ai sa vezi ca daca ai rabdare si bunavointa ai sa intelegi multe lucruri despre ortodoxie.Este de mare ajutor si discutia cu un preot.Incearca!

#6 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 10 February 2008 - 05:32 PM

Buna Grace.Nu stiu daca te mai inereseaza subiectul(este postat cu multa vreme in urma)dar eu tocmai acum am descoperit acest forum si as vrea sa iti dau un sfat. Eu cred ca tu tocmai vrei sa te apropii de Dumnezeu si nu prea stii cum sa o faci.Wikipedia intr-adevar iti da niste informatii despre ortodoxie dar acestea nu sunt de nici un ajutor pentru cineva care cauta raspunsuri.Eu iti recomand sa mergi la Biserica la Sfinta Liturghie si ai sa vezi ca daca ai rabdare si bunavointa ai sa intelegi multe lucruri despre ortodoxie.Este de mare ajutor si discutia cu un preot.Incearca!

Buna, Nicoleta! :rolleyes:

Eu consider ca ma pot apropia mai mult de Dumnezeu citind Cuvantul si rugandu-ma sa imi dea El intelepciunea necesara sa inteleg, sa cuget, sa memorez si sa aplic ce citesc.

La vremea respectiva incercam sa inteleg diferentele de doctrina dintre diferite culte si religii. Iti dai seama ca nu as putea merge la un lider din fiecare religie, de exemplu, sa discut anumite aspecte care ma interesau pe mine. Pe langa asta, doream o imagine comparativa pe cat posibil.

#7 Nicole07

Nicole07

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 178 Mesaje:

Postat 11 February 2008 - 02:15 PM

Tu nu stii sau nu intelegi pre multe lucruri despre religia ta (care o fi) si vrei sa faci cimparatie cu alte religii... :doh: .Adica ai vrea sa faci asa un studiu de piata si sa vezi care e oferta??Oricum numai cu cititul nu rezolvi nimic.Imi pare rau ca nu am inteles mesajul initial.Sa ai o zi buna si Doamne ajuta! :salut:

#8 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 11 February 2008 - 02:37 PM

Tu nu stii sau nu intelegi pre multe lucruri despre religia ta (care o fi) si vrei sa faci cimparatie cu alte religii... :doh: .Adica ai vrea sa faci asa un studiu de piata si sa vezi care e oferta??Oricum numai cu cititul nu rezolvi nimic.Imi pare rau ca nu am inteles mesajul initial.Sa ai o zi buna si Doamne ajuta! :salut:

A fost tocmai invers: am ajuns la o varsta la care am realizat ca nu cunosc aproape nimic despre alte religii, decat cea in care m-am nascut. Ba din potriva, ideile pe care le aveam erau total eronate, asa ca m-am apucat sa cercetez.
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu asta! :give_rose:

#9 Nicole07

Nicole07

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 178 Mesaje:

Postat 12 February 2008 - 12:40 PM

Acum am inteles!Era vorba doar de nevoia ta de informatie.Nu cred ca ai deranjat pe nimeni ,aici e doar un forum si fiecare isi poate spune parerea,im limita bunului simt,bineinteles.Am crezut ca te intereseaza in special religia ortodoxa deoarece am gasit subiectul pe un forum ortodox.De aici si raspunsul meu. Nici eu nu cunosc foarte multe despre alte religii dar consider ca mai am multe de invatat despre religia mea . :book:
Doamne ajuta.Sa ai o zi minunata !

#10 flori

flori

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 24 March 2008 - 12:48 PM

Buna!Vreau sa imi spun si eu parerea cu privire la religii!
eu cred ca e bine sa stii despre fiecare religie cite ceva! cel putin despre astea mai cunoscute care au adepti pe cei de langa noi!
Si eu sunt ortodocsa si multa vreme nu am stiut mai nimic despre aceasta religie!si traiesc printre ortodocsi si nu stiam mai nimic.stiam mai multe despre protestanti............pana intr-o zi cind am inc sa citesc mai multe carti ortodocse.....sa merg mai des la biserica....
de aceea e bine sa fii informat.sa stii ce faci si de ce faci asa sau asa.nu sa faci un anumit lucru sau sa practici un obicei pt ca asa fac si altii.
(daca vreti sa stiti mai multew despre ortodocsie ar fi bine sa ajungeti si la un preot si sa stati de vb.)

#11 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 April 2008 - 04:55 PM

Eu cred in Dumnezeu . .Pai sunt Ortodox :floare:

Eu sunt nascut Crestin ortodox si voi ramane Crestin ortodox,dar ma intreb cu ingrijorare si parere de rau daca Biserica Crestin ortodoxa respecta Cuvantul lui DUMNEZEU.

Intrebari:
-Ce inseamna ortodox?
-Biblia Crestin ortodoxa este adevarata?

#12 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 13 April 2008 - 10:04 PM

Intrebari:
-Ce inseamna ortodox?

Ilie, nu pot sa nu observ ca ai foarte multe intrebari, dar prea putine raspunsuri. Ar fi frumos sa ne spui si parerea ta in legatura cu ce intrebi.

Literalmente, "ortodox" inseamna o persoana care apartine religiei Ortodoxe. :) Daca vrei sa intrebi ce inseamna a fi ortodox, astept raspunsuri si eu...

Referitor la a doua intrebare a ta, exista o singura Biblie. E adevarat ca cea Ortodoxa are mai multe carti decat Biblia protestanta de exemplu, dar cele comune sunt la fel. Nu stiu daca in intrebare te referi la Biblie in general sau contesti cartile suplimentare din Biblia ortodoxa.

#13 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 15 April 2008 - 01:41 PM

Intrebari:
-Ce inseamna ortodox?

Ilie, nu pot sa nu observ ca ai foarte multe intrebari, dar prea putine raspunsuri. Ar fi frumos sa ne spui si parerea ta in legatura cu ce intrebi.

Literalmente, "ortodox" inseamna o persoana care apartine religiei Ortodoxe. :) Daca vrei sa intrebi ce inseamna a fi ortodox, astept raspunsuri si eu...

Referitor la a doua intrebare a ta, exista o singura Biblie. E adevarat ca cea Ortodoxa are mai multe carti decat Biblia protestanta de exemplu, dar cele comune sunt la fel. Nu stiu daca in intrebare te referi la Biblie in general sau contesti cartile suplimentare din Biblia ortodoxa.

Daca un om crede in DUMNEZEU nu inseamna ca este si Crestin ortodox.

Conform DEX online:
-ORTO- Element de compunere care înseamnă „drept“, „conform cu“, „corect“ și care servește la formarea unor substantive și a unor adjective. – Din fr. ortho-.
-DOX(O)-, -DÓX, -DOXÍE elem. „părere, credință“. (< fr. dox/o/-, -doxe, -doxie, cf. gr. doxa)

Eu pun intrebari pentru ca vad ca se scriu niste idei pe care eu nu le inteleg si de aceea daca tu stii ce inseamna ideile tuturor,atunci raspunde.

Intrebari:
-De ce Biblia protestanta are mai putine carti?
-Un Crestin ortodox trebuie sa respecte poruncile din Vechiul Testament si invataturile lui Iisus Hristos din Noul Testament?
-De ce s-au denumit cele doua parti ale Bibliei Crestin ortodoxe:"Vechiul Testament",respectiv "Noul Testament"?
-Care este diferenta dintre Vechiul Testament si noul Testament?

#14 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 15 April 2008 - 04:21 PM

Nu a sustinut nimeni alta idee. :huh: Ortodoxismul este una din multe religii ale caror adepti cred in Dumnezeu.

Eu pun intrebari pentru ca vad ca se scriu niste idei pe care eu nu le inteleg si de aceea daca tu stii ce inseamna ideile tuturor,atunci raspunde.

De ce afirmi ca stiu ideile tutror? :( Am lasat eu sa se inteleaga asta? Ce nu cunosc incerc sa invat si caut raspunsuri. Atat.

Intrebari:

Pentru ca are numai cartile canonice. Biserica Ortodoxa a decis sa publice si cartile "anaghinoscomena" (bune de citit), care, desi nu fac parte din canonul biblic, sunt considerate de catre aceasta ca fiind ziditoare, in linia Traditie Ortodoxe si care nu sunt obligatorii in cult.

-Un Crestin ortodox trebuie sa respecte poruncile din Vechiul Testament si invataturile lui Iisus Hristos din Noul Testament?

In timpul acela, un carturar s-a apropiat de Isus si l-a intrebat: "Care este cea dintai dintre toate poruncile?" Isus i-a raspuns: "Cea dintai este aceasta: “Asculta, Israele: Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn, sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta”. Iar a doua este aceasta: “Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuţi!” Alta porunca mai mare decat acestea nu este. (Marcu 12:28-31)

Acest mesaj a fost editat de Grace: 15 April 2008 - 04:22 PM

#15 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 16 April 2008 - 07:39 PM

Nu a sustinut nimeni alta idee. :huh: Ortodoxismul este una din multe religii ale caror adepti cred in Dumnezeu.

De ce afirmi ca stiu ideile tutror? :( Am lasat eu sa se inteleaga asta? Ce nu cunosc incerc sa invat si caut raspunsuri. Atat.

Intrebari:

Pentru ca are numai cartile canonice. Biserica Ortodoxa a decis sa publice si cartile "anaghinoscomena" (bune de citit), care, desi nu fac parte din canonul biblic, sunt considerate de catre aceasta ca fiind ziditoare, in linia Traditie Ortodoxe si care nu sunt obligatorii in cult.

In timpul acela, un carturar s-a apropiat de Isus si l-a intrebat: "Care este cea dintai dintre toate poruncile?" Isus i-a raspuns: "Cea dintai este aceasta: “Asculta, Israele: Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn, sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta”. Iar a doua este aceasta: “Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuți!” Alta porunca mai mare decat acestea nu este. (Marcu 12:28-31)

Iata ce scrie un membru al forumului:"CITAT(Florin12 @ 04-07-2007, 11:06 AM) Eu cred in Dumnezeu . .Pai sunt Ortodox" .Sunt multi care cred in DUMNEZEU dar nu sunt Crestini ortodocsi.

Eu cred ca toti Crestinii trebuie sa aiba aceiasi Biblie si eu iti scriu ca in Biblia Crestin ortodoxa sunt porunci si multe invataturi si pilde care trebuie urmate de toti Crestini.

Alta porunca mai mare nu este,dar daca vrei sa dovedesti ca-l iubesti pe DUMNEZEU atunci trebuie sa respecti toate poruncile lui DUMNEZEU din Vechiul Testament si invataturile lui Iisus Hristos din Noul Testament.

Intrebari:
-Care porunca este mai mare:Porunca intaia sau Porunca a doua asa cum a spus Iisus Hristos?
-Cum dovedesti tu ca il iubesti pe DUMNEZEU din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta?

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi