Salt la continut

Fotografie

Caciulata, Calimanesti

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 30 July 2007 - 10:19 AM

Hello!

Nu am mai fost pana acum in Caciulata... stie cineva vreun loc de cazare fain pe acolo? Incerc sa evit hotelurile... sunt prea impersonale, prea "corporate"... as vrea la o vila sau o pensiune... dar ma intereseaza mai mult decat prezentarile pe care le gasesc cu Google... ma intereseaza experiente personale daca ati avut prin zona...

So... imi puteti recomanda o cazare? Unde se poate manca bine prin zona? :) Pe unde se poate catara? Ce e de vazut?

Orice sfaturi, sugestii, recomandari sunt super binevenite.

#2 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra
  • Sex:Feminin

Postat 03 August 2007 - 07:22 AM

Si eu asi vrea sa merg in septembrie in alta parte decat Valea Prahovei si ma gandeam la zona asta. Am trecut prin zona si mi-a placut tare mult...Valea Oltului e super!

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 03 August 2007 - 11:22 AM

eu am fost acum 16 ani, asa ca mare lucru nu mai stiu, am stat 1 singura zi si am vizitat Manastirea Cozia si Sihastria de la Turnu, se merita, as merge oricand cu placere. mai ales sihastria iti aduce aminte de Daniil Sihastrul :) . mai stiu ca am luat cateva guri de apa de izvor (izvoare pentru diferite afectiuni) si era amara cu draci ca am ramas cu sechele :)) distractie placuta :yahoo: de abia astept sa o duc si eu pe fata acolo. de cazat nu stiu, caci noi eram cazati la o ruda care statea in R. Valcea.
Atractii turistice: Biserica din Ostrov, ctitorita de Neagoe Basarab si construita in anii 1518-1522, sihastria de la Turnu, unde se gaseste o biserica datand din 1676, Manastirea Cozia aflata la 5 km distanta de oras. Datand din anii 1387-1388, Manastirea Cozia este ctitoria domnitorului Mircea cel Batran, care este ingropat aici. Aici se pot vedea picturi murale datand din 1391. Muzeul Manastirii Cozia adaposteste o valoroasa colectie de icoane.

aici o harta
daca ai posibilitatea sa te deplasezi ar mai fi de vizitat Olanesti, Ocnele Mari si Govora. la Olanesti m-au impresionat peretii abrupti si stancosi ai muntelui iar la Ocne stiu ca ma bucuram de apa sarata care ma tinea la suprafata :)

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 03 August 2007 - 11:43 AM

manastirea Turnu
manastirea Cozia
manastirea Govora

mie mi-a placut cel mai mult Manastirea Turnu caci in spate era o chilie din piatra, arhaica. tot aici era tinuta obligatorie, in sensul sa nu fii prea dezbracat :)) , de ex. strambau din nas la pantaloni scurti :p

scuze ca m-am intins atat cu subiectul dar pe mine cand ma apuca visarea greu ma mai opreste lumea :))

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 03 August 2007 - 11:44 AM

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 06 August 2007 - 02:03 PM

A fost fain, desi cam prea linistit pentru ce imi doresc eu de la munte.

Am avut, insa, cazare destul de ok pentru zona. Ce-am invatat in legatura cu asta: fa-ti cazare din timp, de pe Internet. Am doua recomandari aici:

- daca vrei confort, piscina, biliard, sala de Internet etc. toate in acelasi loc, mergi la Casa Romaneasca dar neaparat cu rezervare, noi n-am reusit sa ne cazam acolo din cauza ca n-am facut una
- daca vrei panorama cazeaza-te la etajul 12 la Hotel Caciulata

In rest a fost interesant sa intru intr-o cada imensa (piscina cu apa termala adica) si mi-a placut aerul. :) Nu mi-au placut localurile si mai ales nu mi-a placut servirea prin zona.

Overall - e ok daca vrei liniste; daca vrei sa te cateri un pic sau vrei un peisaj mai salbatic n-ai sa-l gasesti aci sub nici o forma.

Olanesti-ul mi s-a parut mai ok dar poate pentru ca era iarna cand am fost acolo....

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi