Salt la continut

Fotografie

Idei pentru retete dietetice

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite
  • Sex:Feminin

Postat 02 August 2007 - 09:53 AM

m-am gandit sa fac un nou topic aiai pentru ca am citit intr-un jurnal ca voi puneti maioneza / light sau nu la salata de vinete <_<
eu sunt lesinata dupa salata de vinete si mie personal nu-mi place maioneza <_< , vinetele sunt destul de grele pentru stomac... daca mai pui si maioneza deja e bomba pentru organism....

anyway... vreau sa va dau cateva ponturi ca sa renuntati la maioneza atunci cand faceti salata de vinete :D

1. vinetele coapte + sare + ulei + 2,3 linguri de lapte = vinetele se albesc si au un gust super bun :p

2. vinete coapte + sare + ulei + dovlecei fierti, scursi si pasati = juri ca ai pus maioneza si in plus nu mai e asa grea pentru organism
asta este reteta mea favorita :)

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 02 August 2007 - 10:11 AM

:lol2: nu puteai sa faci mesajul asta aseara? Glumesc! :* Aseara am facut salata de vinete si am pus 3 linguri de maioneza. Adevarul este ca pentru consistenta si culoare pun maioneza. O sa incerc si cu lapte de acum.

Mai asteptam sfaturi pentru mancaruri dietetice ca prind bine. :D

#3 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite

Postat 02 August 2007 - 11:17 AM

:)) acum mi-a trecut prin cap cand am vazut intr-un jurnal :*
eu nu pun niciodata maioneza la salata de vinete :tease:

#4 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 02 August 2007 - 03:02 PM

Eu la salata de vinete, dupa ce coc vinetele si le toc, curat o ceapa mica-mititica ( daca am din cea verde e si mai bine) o toc marunt-marunt, sare, o linugra de ulei (optional) si.... smantana!! E super buna .

PS: Inainte de-a veni in Romania, in iunie, am sunat-o pe maica-mea sa-mi faca salata si i-am spus si cum s-o faca... s-a mirat,dar saraca n-a avut ce face si s-a supus. De-atunci, numai asa o face si pentru ei...caci le-a placut tuturor.

Acest mesaj a fost editat de honey79: 02 August 2007 - 03:03 PM

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7951 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 02 August 2007 - 05:11 PM

La mancarurile grele cu carne tocata puteti folosi piept de pui tocat si iese mancarea foarte buna, dietetica si nici nu e grea. ;) Eu folosesc la ardei umpluti, sarmale, chiftele, perisoare, musaca.

In Bucuresti gasiti in Cora piept de pui gata tocat.

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7183 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))

Postat 02 August 2007 - 06:04 PM

Niciodata nu mi-a dat prin cap ca s-ar pune in salata de vinete altceva decit vinete, ulei si sare (eventual ceapa). La mine la mama acasa, pe vremuri cind eram eu mica se mai punea un galbenus crud. Asta foarte rar, si doar daca se minca salata respectiva in urmatoarele 20 de minute, altfel nu.

Sint tari de tot fazele cu 'inlocuiri', si eu inlocuiesc o gramada de chestii cind vreau sa incerc retete noi. Cea mai tare faza mi se pare aia cu "in loc de maio se pune smintina, decit smintina grasa mai bine smintina degresata, iar decit smintina degresata, mai bine iaurt. Si ca sa taiem ~ 20 de calorii pe portie, putem renunta la iaurt pentru ca oricum nu el da gustul". M-am distrat odata bine de tot facind lanturi din astea :lol:

Apropo, cu ce se poate inlocui gelatina??? Am incercat cu pectina, dar pectina nu e atit de tapana. In prea putine locuri se gaseste gelatina vegetala, si fraiera de mine niciodata nu s-a uitat ce are pe plic - ca daca as fi vazut... Stie cineva?

#7 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 02 August 2007 - 09:03 PM

Cand fac salata de vinete, in ultima vreme, am inceput sa pun iaurt light si iese super buna, mi se pare ca nu-i schimba gustul atat de mult ca atunci cand pun smantana.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi