Salt la continut

Fotografie

Calculul BMR

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite
  • Sex:Feminin

Postat 07 August 2007 - 09:06 AM

sursa Ganesha :* , eu doar postez ca sa nu se piarda :)

formula lui Harris Benedict: mai intii BMR-ul si apoi necesarul zilnic in fct de stilul de viata:

"The Harris Benedict Calorie Needs Formula for Women

* First, calculate your BMR according to this formula:
655 + (9.6 x weight in kilos) + (1.8 x height in centimetres) - (4.7 x age in yrs)
* To Calculate your total calorie needs, multiply your BMR by the appropriate activity multiplier:

Activity Multiplier

* If you are sedentary (little or no exercise, desk job) multiply BMR by 1.2
* If you are lightly active (light exercise/sports 1-3 days per week) multiply your BMR by 1.375
* If you are mod. active (moderate exercise/sports 3-5 days per week) multiply your BMR by 1.55
* If you take heavy exercise (hard exercise/sports 6-7 days per week) multiply your BMR by 1.725"

Asta e una si buna, nu te mai incurci intr-o mie de valori cite iti ies de peste tot

#2 looperry

looperry

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 210 Mesaje:

Postat 23 February 2009 - 10:25 AM

imi zice sa consum 1163,96 calorii ca sa slabesc o,5 kg pe saptamana...dar eu am auzit ca maxim si sanatos poti slabi un kg pe saptamana...sa reduc din numarul asta de calorii?:)multumesc anticipat pt raspuns

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 23 February 2009 - 11:27 AM

looperry, formula de calcul am implementat-o in instrumentul de calcul al necesarul caloric zilnic. Valoarea data pentru a slabi 0,5 kg/saptamana este indicata pentru o slabire sanatoasa si de durata. 1 kg/saptamana e deja mult, mai ales in cazul tau. Judecand dupa ticker si dupa necesarul caloric rezultat, nu ai probleme cu greutatea. Poate nu iti place cum arati in anumite zone, iar asta se rezolva prin ajustari fine de diete si sport. Nu scadea sub 1100-1200 cal.

#4 looperry

looperry

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 210 Mesaje:

Postat 23 February 2009 - 12:08 PM

era doar o chestie care ma rodea....dar am inteles ca nu e bine sa consumam mai putine calorii decat trebuie..am citit informatiile scrise de tine tot aici la unul din subiecte...dar ma gandeam si eu asa...oricum multumesc pt raspuns :*

#5 Alexa

Alexa

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 56 Mesaje:

Postat 24 February 2009 - 03:02 AM

buna, fetelor. Sunt noua pe aici, sper sa ma simt ca in familie :">
Eu am calculat si mi-a iesit 1711, 68, ceea ce cred ca este cam mult. :-s

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 24 February 2009 - 06:41 PM

Buna, Alexa! :floare:
Ce reprezinta caloriile respective si u ne le-ai calculat?

#7 Alexa

Alexa

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 56 Mesaje:

Postat 24 February 2009 - 09:16 PM

Buna. :* Caloriile pentru mentinere. Pentru a slabi mi-a iesit pe undeva pe la 1200 (nu mai stiu exact). Dar tot mi se par mult 1700 de calorii. Nu pot sa imi imaginez (acum) cat ar trebui sa mananc de astea, dar sa mananc si sanatos. Banuiesc ca nu am loc :))

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 24 February 2009 - 09:21 PM

Buna. :* Caloriile pentru mentinere. Pentru a slabi mi-a iesit pe undeva pe la 1200 (nu mai stiu exact). Dar tot mi se par mult 1700 de calorii. Nu pot sa imi imaginez (acum) cat ar trebui sa mananc de astea, dar sa mananc si sanatos. Banuiesc ca nu am loc :))

Cum sa nu? Majoritatea felelor de la jurnale tin caloriile pe la 1200, inclusiv eu. Uita-te la meniurile postate si ai sa vezi ce bine si sanatos se poate manca.

#9 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:
  • Greutate maxima:101
  • Greutate curenta:97
  • Greutate dorita:62

Postat 28 August 2009 - 12:23 AM

looperry, formula de calcul am implementat-o in instrumentul de calcul al necesarul caloric zilnic. Valoarea data pentru a slabi 0,5 kg/saptamana este indicata pentru o slabire sanatoasa si de durata. 1 kg/saptamana e deja mult, mai ales in cazul tau. Judecand dupa ticker si dupa necesarul caloric rezultat, nu ai probleme cu greutatea. Poate nu iti place cum arati in anumite zone, iar asta se rezolva prin ajustari fine de diete si sport. Nu scadea sub 1100-1200 cal.

Ma gandeam ca ar fi bun de implementat la calculatorul asta si ceva de genul sa-ti alegi tu cate kg vrei sa slabesti pe saptamana si sa-ti arate cate calorii sa mananci. Bine acum sigur se vor gasi persoane sa vrea sa slabeasca 10 pe saptamana, dar sa fim totusi realisti. :hug:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi