Salt la continut

Fotografie

Cum procedez dupa ce am cumparat un apartament?

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 10 August 2007 - 02:48 PM

A trecut cineva de curand prin schimbarea locuintei? Pe unde trebuie sa umblu acum? Ce stiu eu:

1. La taxe si impozite pentru a ma inscrie ca platitor de impozit pentru apartament. - aici am fost deja
2. Facilitati. Aici as avea nevoie de un pic de ajutor (informatii adica).

a. La gaze. Din ce am inteles eu trebuie sa merg cu fostul proprietar si el sa inchida vechiul contract si eu sa deschid altul. Aveti idee cat costa asta? Platim amandoi (adica si fostul proprietar si eu)?
b. La compania de electricitate. Idem fata de mai sus.
c. Telefon fix + cablu. Fostii proprietari aveau RDS si eu as vrea sa raman tot pe RDS. Aici cum se procedeaza? Nu merge un transfer de abonament?
d. Administratia blocului. Trebuie sa merg si pe-aici, sa depun ceva acte?

3. Politie. Am vreun termen limita in care sa-mi schimb buletinul? (tinand cont ca nu sunt bucurestean la origine si pana acum aveam viza de flotant)
4. Alte locuri?

Ce ma arde cel mai tare: la facilitati nu se poate face transfer de abonament? Ca sa nu fiu nevoit sa inchid vechiul contract si sa deschid altul nou...

#2 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 13 August 2007 - 07:11 PM

In primul rand FELICITARI!!! Sa ai casa ta in Bucuresti e mare lucru!
Acum ca esti proprietar trage adanc aer in piept si inarmeaza-te cu rabdare, ca ai ceva de umblat pt toate facilitatile.
la gaze trebuie sa te duci cu fostul proprietar. El isi inchide conturile cu Distrigaz, tu vrei contor nou. Din pacate nu te lasa sa pastrezi contorul vechi, o sa vina sa il schimbe. Ai 2 variante: fie optezi pt cumpararea contorului (costa in jur de 3,5 mil acum 2 ani), fie optezi pt un contor in custodie.
Aici ai nevoie de urmatoarele acte:
- actul de proprietate al casei, original + copie
- buletinul tau, original + copie
- chitanta ca fostul proprietar si-a lichidat contul cu ei
- chitanta ca ai platit pretul contorului (in caz ca vrei sa-l cumperi)
la lumina se procedeaza ca la gaze. La fel, trebuie schimbat contorul. Vechiul proprietar plateste inchiderea de contract + platile restante, tu platesti deschiderea de contract + contorul nou (tot vreo 3 mil acum 2 ani). Cand iti faci contractul sa ai grija ce sistem de tarifare alegi ca sunt multe si e complicat sa il schimbi dupa aia.
Aici ai nevoie de aceleasi acte ca mai sus.
la RDS nu stiu sa-ti spun daca se poate face transfer de abonament.
la administratia blocului trebuie sa te duci ca sa te treaca in cartea de imobil si la intretinere. Nu le duci nici un act, le spui si gata.
la politie trebuie sa te duci sa-ti schimbi buletinul. Ai nevoie de urmatoarele acte:
- 2 cereri tip
- certificatul de nastere + casatorie
- buletinul
- actul de proprietate original + copie
- niste timbre fiscale (in jur de 5 RON, parca..)
Dureaza destul de mult... eu am asteptat 3 saptamani.

Trebuie sa mai anunti la compania de telefonie mobila, banca sau de unde mai primesti tu facturi si extrase de cont, ca sa le primesti la noua adresa.
La Distrigaz si la Electrica gasesti intotdeauna niste paznici "binevoitori" care sunt dispusi sa te ajute. Asa ca fii pregatit sa fii si tu "amabil"... ca sa mai scapi de cozi.

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 14 August 2007 - 08:51 AM

Multumesc mult pentru un raspuns foarte documentat. Maine imi iau o zi libera sa rezolv problemele astea. Desi la politie nu cred ca va fi prea usor... din ce am auzit.

Si multumesc pentru felicitari :).

#4 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 15 August 2007 - 04:16 PM

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Sper ca informatiile mele sa fie corecte. Au trecut 2 ani de cand mi-am luat eu casa si am alergat pt utilitati.
Sa ne tii la curent!

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 15 August 2007 - 04:41 PM

Am rezolvat. Nu trebuie cumparat contorul la gaze. Si nici la lumina.

Ok. Procedura actuala:

- la lumina: o copie dupa contractul de cumparare + original, copie dupa act de identitate + original, cerere de-a lor completata + 230.000 sau cam asa ceva doar sa le vada o tanti si sa trimita electricianul; vine respectivul cand te programeaza, umbla la contor, chitanta (cea de 231.000) dupa care peste vreo 2 zile te duci iar la lumina sa semnezi contractul si gata. Cost total 230.000 lei sau cam asa. Pentru asta mergi in cartier la sucursula locala.

- la gaze: mergi la Distrigaz, pe la Unirii, la fel nu platesti contorul si ai nevoie de actele urmatoare: act de proprietate + 2 copii, act de identitate + 2 copii, trebuie verificat ca nu sunt datorii, iti mai dau ei trei formulare de completat, iti mai trebuie o chitanta de-a lor emisa in trecut pe apartamentul cumparat; nici o taxa.

Pentru ambele de mai sus trebuie citit indexul in ziua in care te duci sa rezolvi.

- la RDS: se incheie vechiul contract se face altul nou, iti trebuie actul de identitate al tau, al proprietarului si contractul de vanzare/cumparare; copiile si formularele le fac/completeaza ei. Apoi optezi pentru abonamentul dorit si gata.

- la RCS: se incheie vechiul contract, aceleasi acte ca la RDS, se rezolva repede dar trebuie sa fie si fostul proprietar acolo.

La politie nu am fost inca. Oricum, am fost bucuros ca nu a trebuit sa cumpar contoarele. :) Cred ca s-a mai schimbat legislatia.

#6 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 17 August 2007 - 04:07 PM

si ma bucur sa constat ca s-a schimbat in bine!!!
Eu tin minte ca am dat o gramada de bani atunci, pe niste contoare amarate puse in perete.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi