Salt la continut

Fotografie

Prima de instalare

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...
  • Sex:Feminin

Postat 19 August 2007 - 01:39 PM

Eu sunt din Bucuresti dar de curand m-am mutat la Brasov, si mi-am gasit si serviciu. Tata mi-a spus ca ar trebui sa mi se dea o prima de instalare, din cauza k sunt in afara domiciliului ( buletinul e inca pe bucuresti si va ramane asa o perioada), insa nu a stiut sa imi spuna daca este asa ceva specificat in codul muncii. Plus de asta mi-e am rusine sa ii intreb pe cei cu care voi lucra...
Voi stiti ceva de aceasta prima de instalare? si cum ar trebui sa pun problema... :unsure:

Multumesc

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 27 August 2007 - 12:59 PM

uite, asta am gasit in codul fiscal
cap 3, art 55, alin 4, lit. i
i) indemnizațiile de instalare ce se acordă o singură dată, la încadrarea într-o unitate situată într-o altă localitate decât cea de domiciliu, în primul an de activitate după absolvirea studiilor, în limita unui salariu de bază la angajare, precum și indemnizațiile de instalare și mutare acordate, potrivit legilor speciale, personalului din instituțiile publice și celor care își stabilesc domiciliul în localități din zone defavorizate, stabilite potrivit legii, în care își au locul de muncă;
daca mai gasesc ceva mai dau paste aici :*

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 27 August 2007 - 02:11 PM

Eu nu inteleg cine ar trebui sa platesca banii astai? Firma angajatoare? Daca da, atunci nu te mai obosi sa cauti informatii pentru ca situatia din punctul lor de vedere e asa:
- ei au nevoie de un om, oricare, nu trebuie sa fii tu
- daca tu ai decis sa te muti in Brasov, e treaba ta, te descurci

Pana la urma judecand la rece situatia ta, ei deja ti-au facut un bine pentru ca te-au angajat. Tu ai plecat din Bucuresti pentru ca doreai cu orice pret sa te stabilesti la Brasov, nu pentru ca nu ai gasit de lucru in Bucuresti, iar ei te-au angajat, chiar daca poate e un impediment pentru ei faptul ca ai domiciliul in alta localitate (drumuri multe acasa, poate libere sau zile mai scurte de munca pentru asta, orice act si document legal de care ai nevoie se obtine doar din Bucuresti etc.)

#4 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 27 August 2007 - 02:20 PM

mersic himere, o sa mai caut si eu...
nessie ei m-au chemat pe mine, nu invers...

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 27 August 2007 - 02:53 PM

Eu sunt din Bucuresti dar de curand m-am mutat la Brasov, si mi-am gasit si serviciu

Sorry, :salut: eu din prima fraza intelesesem ca mai intai te-ai mutat la Brasov apoi ti-ai gasit de lucru, nu invers.

Bafta multa!

#6 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 27 August 2007 - 03:19 PM

nessie, s-au intamplat simultan...jobul mi-a fost oferit dinainte sa ma mut eu la bv
asta am gasit pe net:
» Somerii care se angajeaza, cu schimbarea domiciliului, primesc o suma egala cu sapte salarii minime brute pe tara.

» Firmele care angajeaza absolventi nu mai platesc un an contributia de somaj pentru acestia.

» Tinerii trebuie sa se inscrie la somaj in maximum 60 de zile de la absolvire.

Absolventii din aceasta vara pot obtine o prima de incadrare echivalenta cu doua salarii minime brute sau o prima de instalare egala cu nivelul a sapte salarii minime, doar daca se inscriu la agentia locala pentru ocuparea fortei de munca in sectorul de domiciliu, in termen de 60 de zile de la terminarea scolii. Pentru prima de angajare, slujba obtinuta in alt oras nu este conditionata de schimbarea domiciliului, dar prima de instalare, care in 2007 este de 2730 lei, se acorda cu conditia schimbarii domiciliului. Dar si patronii primesc subventii. "Angajatorii care incadreaza pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate somajului aferenta acestor tineri si primesc pe aceasta perioada o subventie", ne-a declarat Dumitru Pelican, director executiv AMOFM. Pentru un absolvent al ciclului inferior al liceului sau scolilor de arte si meserii se acorda un salariu de baza minim brut pe tara, 1,2 salarii de baza pentru absolventii de invatamant secundar superior sau postliceal si 1,5 salarii minime pentru absolventii facultatilor.

de aici eu inteleg ca trebuie sa imi bag somajul mai intai, nu? si apoi dupa ce imi face aici contractul de munca trebuie sa imi schimb si domiciliul in buletin...
corect?

#7 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 28 October 2007 - 02:57 PM

Eu sunt din Bucuresti dar de curand m-am mutat la Brasov, si mi-am gasit si serviciu. Tata mi-a spus ca ar trebui sa mi se dea o prima de instalare, din cauza k sunt in afara domiciliului ( buletinul e inca pe bucuresti si va ramane asa o perioada), insa nu a stiut sa imi spuna daca este asa ceva specificat in codul muncii. Plus de asta mi-e am rusine sa ii intreb pe cei cu care voi lucra...
Voi stiti ceva de aceasta prima de instalare? si cum ar trebui sa pun problema... :unsure:

Multumesc

Noi ma primit prima de instalare pt. fiecare membru in parte.

Si pe langa asta, am avut la dispozitie un tir ca sa imi care mobila si tot ce vreau eu din casa, in 80 m cubi.

#8 freya_sb

freya_sb

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 29 July 2008 - 10:18 AM

Hello!

Am o intrebare daca iti depui actele la somaj pentru acea prima de instalare si le dovedesti ca te-ai angajat in alt judet si iti faci un nou buletin, primesti banii, un an nu ai voie sa pleci de la firma respectiva si ai voie sa nu sa te inscri la master.
daca stie cineva il rog sa imi raspunda cat mai repede.

Multumesc mult!!!

#9 oana86

oana86

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 19 June 2010 - 05:31 PM

buna. eu sunt din iasi si m-am angajat in Roman. am luat 60 de milioane ca prima de instalarecu conditia sa lucrez 5 ani la firma. In caz ca as pleca ar trebui sa restitui intreaga suma.Eu am numai 8 luni de cand sunt angajata si as vrea sa plec. Eu cand m am angajat am semnat contractul pentru 850 lei brut si bonuri de masa pe zilele lucratoare. Firma nu ne mai da bonurile de masa si m-ar interesa ca daca acestia nu si-au respectat contractul eu daca as vrea sa plec ar trebui sa dau prima de instalare?
va multumesc

#10 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 20 June 2010 - 02:57 PM

buna. eu sunt din iasi si m-am angajat in Roman. am luat 60 de milioane ca prima de instalarecu conditia sa lucrez 5 ani la firma. In caz ca as pleca ar trebui sa restitui intreaga suma.Eu am numai 8 luni de cand sunt angajata si as vrea sa plec. Eu cand m am angajat am semnat contractul pentru 850 lei brut si bonuri de masa pe zilele lucratoare. Firma nu ne mai da bonurile de masa si m-ar interesa ca daca acestia nu si-au respectat contractul eu daca as vrea sa plec ar trebui sa dau prima de instalare?
va multumesc

ai primit prima de instalare de la firma sau de la stat? ptr ca aici s-a discutat despre prima de instalare de la stat, cu cea primita de la fimra, nu stiu.....vb cu cineva juridic

#11 malex

malex

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 07 July 2010 - 12:34 PM

nessie, s-au intamplat simultan...jobul mi-a fost oferit dinainte sa ma mut eu la bv
asta am gasit pe net:
» Somerii care se angajeaza, cu schimbarea domiciliului, primesc o suma egala cu sapte salarii minime brute pe tara.

» Firmele care angajeaza absolventi nu mai platesc un an contributia de somaj pentru acestia.

» Tinerii trebuie sa se inscrie la somaj in maximum 60 de zile de la absolvire.

Absolventii din aceasta vara pot obtine o prima de incadrare echivalenta cu doua salarii minime brute sau o prima de instalare egala cu nivelul a sapte salarii minime, doar daca se inscriu la agentia locala pentru ocuparea fortei de munca in sectorul de domiciliu, in termen de 60 de zile de la terminarea scolii. Pentru prima de angajare, slujba obtinuta in alt oras nu este conditionata de schimbarea domiciliului, dar prima de instalare, care in 2007 este de 2730 lei, se acorda cu conditia schimbarii domiciliului. Dar si patronii primesc subventii. "Angajatorii care incadreaza pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate somajului aferenta acestor tineri si primesc pe aceasta perioada o subventie", ne-a declarat Dumitru Pelican, director executiv AMOFM. Pentru un absolvent al ciclului inferior al liceului sau scolilor de arte si meserii se acorda un salariu de baza minim brut pe tara, 1,2 salarii de baza pentru absolventii de invatamant secundar superior sau postliceal si 1,5 salarii minime pentru absolventii facultatilor.

de aici eu inteleg ca trebuie sa imi bag somajul mai intai, nu? si apoi dupa ce imi face aici contractul de munca trebuie sa imi schimb si domiciliul in buletin...
corect?

Pentru a primi aceasta prima de instalare trebuie neaparat schimbat buletinul sau poate fi suficienta si o viza de flotant de exemplu ?

Acest mesaj a fost editat de malex: 07 July 2010 - 12:35 PM

#12 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 07 July 2010 - 10:29 PM

domiciliul adica buletinul

#13 Cherry

Cherry

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2071 Mesaje:
  • Dispozitie:fericita
  • Greutate maxima:77
  • Greutate curenta:76.4
  • Greutate dorita:70

Postat 10 July 2010 - 09:11 AM

sa vad daca am inteles, pentru ca am citit in mare parte ce scrie pe aici: daca reusesc sa-mi gasesc de lucru intr-un alt oras si sa ma mut (desi e cam imposibil, pentru ca nu orice firma ofera si domiciliu persoanei respective, mai ales in criza asta), trebuie sa-mi schimb buletinul?
ma scuzati ca va intreb, dar ma intereseaza si pe mine si sunt cam batuta in cap la ora asta avand in vedere ca tocmai m-am trezit.

#14 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 10 July 2010 - 03:05 PM

deci, daca iti gasesti de lucru mai departe de 50 km de domiciliul actual, si iti schimbi buletinul in orasul respectiv statul iti va d ao prima de instalare...nu mai stiu exact alte conditii, cauta pe google, legea, era ceva cu 75 sau 76 din codul muncii

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi