Salt la continut

Fotografie

Pilula impotriva ciclului menstrual

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 20 August 2007 - 12:30 PM

Fiecare femeie trece lunar prin acea perioada de menstruatie, dar de acum inainte ea pote fi o optiune. Daca vrei sa scapi de crampe, dureri, migrene, stari de agitatie, inconfort, sangarari si griji privind o sarcina nedorita, nimic mai simplu: Wyeth a lansat pe piata americana o noua pilula contraceptiva care opreste menstruatia.

Conceptul nu e nou. Pana acum, majoritatea pilulelor contraceptive aveau in pachet cateva pastile cu efect placebo care dadeau o mentruatie falsa. Ovulatia nu se producea, dar "efectul" aparea.

Compania producatoare s-a gandit ca perioada aceea nu este o placere pentru femei si ca s-ar putea foarte bine "sari" peste ea.

Ce parere aveti? Va tenteaza aceasta pastila?

#2 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 20 August 2007 - 02:00 PM

Categoric NU! Poate pentru ca oi fi eu balanta si de aia prefer echilibrul :grin: , dar cred cu tarie ca ce-i natural si firesc cu natural si firesc se echilibreaza. Menstruatia e un fenomen "din oficiu", dat de mama natura, vine combo n-in-1 cu viata (ca si moartea, albirea parului, menopauza, etc etc etc). Prefer s-o temperez cu alimentatie corespunzatoare (mai ales un aport mai ridicat de vitamina A, E, etc in perioada premergatoare perioadei), sport si un moral ridicat (prin efort de vointa, daca din oficiu nu merge). Probabil e mult mai usor de luat pilula magica cu un pahar de apa, dar satisfactia e mult mai mare, atit pe terment lung cit si pe termen scurt, cu metode directe.

(eu nu zic ca-i usor, ca in dimineata cu pricina, cind ma trezesc citeodata cu niste dureri de ma ia [*****], numai de sport sau de ridicat din pat si curatat m,orcovi pentru suc nu-mi arde. Da' cu o mina de lacrimi o fac si pe asta, iar peste 2 ore imi multumesc de n-am aer :lol: )

#3 sunshine

sunshine

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:
  • Din:Busteni

Postat 21 August 2007 - 08:50 AM

Eu personal nu sunt pentru aceste pastile....Insa stiu destule persoane care consumau diverse ceaiuri pt ca menstruatia sa intarzie sau sa vina mai devreme....Pe urma, suportau efectele, pentru ca organismul se dezechilibra....Una peste alta, cred ca vor fi destule persoane interesate de aceste pastile, nu neaparat pe termen lung, ci asa, ocazional...stiu si eu...un concediu, o nunta, etc...

#4 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa

Postat 21 August 2007 - 12:05 PM

Eu as lua.La cate dureri am eu,si la cat trag 7 zile pana se gata cu menstruatia,chiar as lua.

#5 Tytya11

Tytya11

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 11 October 2007 - 11:35 AM

Categoric nu as folosi-o, oricat e de dureroasa sau neplacuta e menstruatia, face parte din viata noastra, asa suntem create.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi