Salt la continut

Fotografie

Jurnal Didi

• Please log in to reply
71 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:
  • Dispozitie:Hm... optimista?
  • Sex:Feminin

Postat 21 August 2007 - 09:15 AM

Nu stiu daca asta e primul lucru ce trebuia sa-l fac :unsure: , dar cred ca asa mi-e cel mai usor sa vorbesc cu voi, deschizandu-mi un jurnal.

Am 26 de ani, 168 cm si, in momentul asta, cam multicele kg (74 de bucati <_< ) si vreau sa ajung la 58. Vreau sa tin ww, mi se pare cel mai usor mod de a-mi controla alimentatia. Nu stiu daca socotesc bine toate punctele, dar sunt sigura ca ma voi lamuri aici, impreuna cu voi.

Ar trebui sa mananc 20 de puncte, dar vreau sa imi fac meniuri cam de 18, in eventualitatea ca o sa mai depasesc cu ceva.

Cam de doua ori pe saptamana, merg la sala. Sper sa ajung si mai des decat atat, dar deocamdata asta e ce pot sa fac.

Well, printre tot ce mai am de facut pe la birou, o sa incerc sa citesc cat mai mult despre neuronii ww :) si de prin jurnalele voastre, ca sa va cunosc mai bine. :give_rose:

#2 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 21 August 2007 - 09:37 AM

Bine ai venit printre noi!
Desi am trecut momentan pe Montignac o sa incerc si eu sa te ajut alaturi de fete.
O zi buna!

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 August 2007 - 09:46 AM

Iti urez si in casuta ta bine ai venit! :flowers:

Sa pui meniul zilnic aici cu ore, gramaj, puncte ca sa te putem ajuta cu sfaturi. Ce sport faci?

#4 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:

Postat 21 August 2007 - 10:09 AM

Bine ai venit printre noi!
Desi am trecut momentan pe Montignac o sa incerc si eu sa te ajut alaturi de fete.
O zi buna!

Iti urez si in casuta ta bine ai venit! :flowers:

Sa pui meniul zilnic aici cu ore, gramaj, puncte ca sa te putem ajuta cu sfaturi. Ce sport faci?

Multumesc pentru primire! :give_rose:

Meniul pentru astazi, suna cam asa:
- ora 9: 1 sandwish = 2 felii paine (25g, felia) - 2p + branza de vaca degresata (30g) - 0,5p + ardei - 0p
- ora 13: salata = branza de oaie (60g) - 4p + porumb din conserva (80g) - 1p + maioneza (1 lingurita) - 1p + rosii, ardei, ceapa (400g, in total) - 2p
- ora 17: 1 sandwish = 2 felii paine (25g, felia) - 2p + branza de vaca degresata (30g) - 0,5p + ardei - 0p
- intre mese: 2 nectarine (300g, in total) - 1p
- 1p il folosesc pentru 1 capucino baut cu colegii, iar spre seara o sa mai beau o cana de lapte de 2 p (sau mai mananc cateva nectarine)

La legumele ce le-am folosit azi, am o mica nelamurire. Am cam 500g de legume, in total. Eu am pus cate 1p pentru fiecare 100g in plus, fata de cantitatea permisa. La fel m-am gandit si pentru fructe. Voi cum faceti?

La capitolul sport, merg la fitness. Fac cam 40 de minute de exercitii aerobe (bicicleta, stepper, eliptica sau banda) si 20-30 minute de exercitii anaerobe. Din pacate, doar de 2 ori pe saptamana. :sorry:

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 August 2007 - 10:29 AM

Tocmai vroiam sa te trag de maneca la legume. :p Se puncteaza in plus o singura data. Indiferent ca mananci 400 sau 600g, pui doar un punct. ;)

Cu sportul e bine! Orice activitate e buna. Ce faci mai intai aerob sau anaerob? Sau le faci in zile dieferite?

#6 Fluturel

Fluturel

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4027 Mesaje:
  • Dispozitie:zdranga...zdranga

Postat 21 August 2007 - 11:19 AM

Imagine postata

:*

#7 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:

Postat 21 August 2007 - 12:31 PM

Tocmai vroiam sa te trag de maneca la legume. :p Se puncteaza in plus o singura data. Indiferent ca mananci 400 sau 600g, pui doar un punct. ;)

Cu sportul e bine! Orice activitate e buna. Ce faci mai intai aerob sau anaerob? Sau le faci in zile dieferite?

M-am luminat cu legumele. :salut: Am mai avut eu cateva tentative de a socoti puncte, dar cred ca nu punctam cum trebuie, mancam mai putin decat trebuia, imi era foarte foame si sfarseam prin a trisa cu cate ceva, lucru ce ma demoraliza, evident, si ma facea sa renunt...

La sport, prima data fac exercitiile aerobe, desi cred ca ar fi mai bine invers. :unsure: Am impresia ca, daca le-as inversa, as fi prea obosita, sa fac partea asta la sfarsit. Cred ca o sa incerc, totusi, joi, la urmatoarea sedinta de fitness.

Imagine postata

:*

Multumesc! :*

#8 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 21 August 2007 - 12:33 PM

Bine ai venit :cheer: sper sa vedem si ceva mancarica gatita la tine, nu numai sandwich.uri :*

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 August 2007 - 12:38 PM

In legatura cu sportul asa ziceam si eu, ca daca fac mai intai forta si apoi alergare o sa fiu lesinata, dar e total invers!

In prima juma' de ora se consuma glicogenul indiferent de felul activitatii si apoi organismul trece la arderea grasimilor. Eu zic sa incerci si o sa vezi diferenta.

Acum eu fac o incalzire scurta ca la scoala de vreo 5-10 minute, cu stretching, fandari, joc de glezne etc. dupa care trec la forta vreo 30-40 de minute. Alerg apoi inca 30 min si la sfarsit bag abdomene. Ieri nu m-as fi oprit dupa cele 30 de minute de alergare, dar mi se terminase pauza de masa si trebuia. :grin:

Anunta-ne cum iti e!

#10 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:

Postat 21 August 2007 - 01:21 PM

Bine ai venit :cheer: sper sa vedem si ceva mancarica gatita la tine, nu numai sandwich.uri :*

Da, o sa pap si mancare gatita... desi e asa simplu cu sandwishuri. :blushing:
Bine, azi am fost la sala, la 7 dimineata :grin: si tocmai din cauza asta am avut atatea sandwishuri in meniu. Primul l-am mancat cand am ajuns la birou, iar al doilea e programat pentru ora 5. Daca nu era sala, as fi luat micul dejun acasa.

In legatura cu sportul asa ziceam si eu, ca daca fac mai intai forta si apoi alergare o sa fiu lesinata, dar e total invers!

In prima juma' de ora se consuma glicogenul indiferent de felul activitatii si apoi organismul trece la arderea grasimilor. Eu zic sa incerci si o sa vezi diferenta.

Joi o sa le inversez, si va povestesc cum a fost. :salut:

#11 ghighiutza

ghighiutza

Amiba

• Membri
  • 10 Mesaje:
  • Dispozitie:optimista

Postat 21 August 2007 - 03:48 PM

Didi :* te voi urmari sint cu ochii pe tine :)

#12 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:

Postat 21 August 2007 - 03:50 PM

Didi :* te voi urmari sint cu ochii pe tine :)

Stiu, stiu. O sa ma gandesc de doua ori, inainte de fiecare imbucatura. :tease:

#13 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:

Postat 22 August 2007 - 09:27 AM

Buna dimineata! :cafea:

Moamaaa, ca nu m-as mai fi dat jos din pat, daca ar fi fost dupa mine. Ziua de ieri a fost una buna. Continuam batalia. :box:

M-am pus ieri seara sa imi fac, pentru pranzul de astazi, niste paste cu legume. Am cantarit eu 80g de paste nefierte si am vazut cat de putine erau... fata de cat mancam eu inainte la o singura masa... :blushing:

Deci azi papam: (ma astept la niste :bataita: pentru cele doua sandwishuri de care o sa va spun...)
- sandwish din 2 felii de paine, branza de vaci si ardei - 2+0,5+0=2,5p
- paste (80g nefierte), legume (400g), ulei (2lingurite) - 4+1+2=7
- un sandwish identic cu primul - 2,5p
- 1 iaurt danone 0,1% (150g) - 2,5p, am gasit intr-o lista, dar tind sa cred ca are mai putin
- la cina vreau sa incerc un kilo-kick :grin: - 1,5p am socotit pentru el
Si imi mai ramane 1 punctulet, pentru un capucino, cu colegii.

Maine, de dimineata, o sa merg la sala. Si, in seara asta ma ocup de doamna celulita. :duel:

#14 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 22 August 2007 - 10:36 AM

Didi, bine ai venit! Imi place foarte mult nick-ul tau, are cumva legatura cu desenele animate cu Dexter? :lol2:
Meniurile tale mi se par ok, bine, pentru mine care nu tin ww. Si-mi place ca faci sport, si ca gasesti sala deschisa la 7 dimineata :rolleyes: . Spor la toate si tin pumnii sa iasa totul cum ti-ai propus. :floare:

#15 Didi

Didi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 63 Mesaje:

Postat 22 August 2007 - 10:47 AM

Didi, bine ai venit! Imi place foarte mult nick-ul tau, are cumva legatura cu desenele animate cu Dexter? :lol2:
Meniurile tale mi se par ok, bine, pentru mine care nu tin ww. Si-mi place ca faci sport, si ca gasesti sala deschisa la 7 dimineata :rolleyes: .

Nu m-am gandit la desenele animate cand l-am ales. Ma cheama Diana, iar Didi e o prescurtare de la apelativul (ca nu-i pot spune nume :blushing: ) cu care ma alinta mama, cand eram mica.
Desi... m-as fi putut gandi si la desene... uneori nu am mai multa minte decat sora lui Dexter. :grin:

Meniul, clar ar putea fi mai bine ales decat atat, I'm working on it. Sala, da, e super ca o gasesc deschisa la 7 dimineata (si ca e goala la ora aia, suntem maxim doua persoane). Desi, implica un pic de efort, sa ma trezesc la 6, sa fiu la 7 acolo si la 9 sa fiu la birou. :wacko:

Spor la toate si tin pumnii sa iasa totul cum ti-ai propus. :floare:

Multumesc, la fel si tie. :flowers:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi