Salt la continut

Fotografie

Sterilet

• Please log in to reply
34 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 29 August 2007 - 11:40 PM

M-am hotarat sa va cer sfatul intr-o problema..si anume STERILETUL.
Dupa ce ani de zile am cautat o metoda anticonceptionala iata ca am gasit-o..cel putin asa credeam. <_<
De la anticonceptionale m-am ingrasat de fiecare data..chiar si de la cele prescrise de medic.
Hai sa trec la subiect, ca sa nu va plictisesc:
Mi-am montat sterilet si..il simt.Cred ca mai mult o problema a stolului meu de pasarele decat una fizica, doar ca m-am stresat asa de tare incat a inceput sa ma doara burta..apoi la cateva zile sa pierd sange(intre menstre)..apoi am constientizat faptul ca steriletul e totusi o metoda abortiva si uite asa deja nu mai stiu ce sa fac.Cred ca ma voi duce la ginecolog, il scot si..gata.Nu stiu ce metoda sa adopt, daca sa-l scot sau nu.Cert e ca dupa fiecare contact sexual urmeaza un sir de ganduri negre...cum embrionul nu se poate fixa si deci..moare. :( Totusi nu sufar atat de mult incat sa fac o echipa de fotbal..d dragul procreerii.(sa ma ierte Dzeu. :( ) Deocamdata mai trag de timp, trebuie sa fiu convinsa 100% ca asta e cea mai buna solutie.
Deocamdata am dureri de burta ff des, pierd sange si nu stiu ce sa fac.
Voi ce ati face in locul meu?

Acest mesaj a fost editat de Ama.ro: 29 August 2007 - 11:41 PM

#2 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 30 August 2007 - 10:07 AM

Ama, mergi la doctor. Macar pentru un check-up.
Eu nu cred ca-i normal sa ai dureri si sangerari.
Ai grija de tine. Mai bine folosesti prezervative,decat ceva care-ti provoaca rani,dureri,etc.

#3 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 30 August 2007 - 12:46 PM

Deocamdata am dureri de burta ff des, pierd sange si nu stiu ce sa fac.
Voi ce ati face in locul meu?

Eu in locul tau m-as duce la doctor - asta in legatura cu simptomele citate. Cu restul, m-as duce la psiholog :lol: :lol: Nu mai, glumeam, inteleg ce zici si ce simti tu... dar e o alta lunga discutie, care oricum e in plan secundar atita timp cit FIZIC totul nu e 100% ok.

Du-te mai intii la medic, vezi ce se intimpla, si daca totul e bine, atunci ai tot timpul sa filozofezi si sa dai graunte la stolul de pasarele.

(Prietena mea cea mai buna e medic ob-gyn, si ma tot batea la cap sa-mi pun sterilet, eu nu si nu, ea da si da.... Oricum, ce voiam eu sa zic de fapt cu asta e ca durerile de burta si singerarile nu erau in lista ei de "normal". )

#4 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 30 August 2007 - 08:55 PM

Ama eu mi-am pus sterilet dupa ambele nasterii, la 6 saptamani , este ca un cercel in ureche.Nu il simti, nu sangerezi de la el, nu te ingrasi sau slabesti.Altceva te supara pe tine, vb cu un ginecolog si fa-ti un control.

#5 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 31 August 2007 - 05:56 PM

Mda, trebuie sa ma duc la doctor..da' nu eram hotarata sa-l scot.ma gandesc ca eu nu prea ma protejez..stau cu picioarele goale pe gresie. :doh:
Sexy, mai am o intrebare la tine: am incercat sa verific firele..daca sunt tot acolo..Ei bine, n-am dat de ele.Al meu sot insa ii zice ca el simte firele si ca il irita.(la propriu)
Dr mi-a zis ca mi-a lasat firele scurte ca sa "nu le simta domnul".Acum nu stiu ce sa fac.Sa mai incerc cu alt tip de sterilet?Barbatii simt firele alea?Ma gandesc ca o fi al meu mai sensibilos si poate simte oricum..cu orice sterilet.

Acest mesaj a fost editat de Ama.ro: 31 August 2007 - 05:57 PM

#6 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 31 August 2007 - 07:31 PM

Si eu am stirilet de vre-o jumate de an.De cind l-am pus cite 2-3 saptamini am ciclu,schimb tampoanele ca pe seminte.Am fost la aparat si mi-au spus ca sade bine :rolleyes:
Dar ma bate gindul sa-l scot ca am dureri si merge mult ciclul.Cred ca o sa incerc cu anticonceptionale.Deoarece femeia este asigurata impotriva cancerului,chiar si dpa 20 de ani de la scoaterea lui.De acest lucru ma tem cel mai tare :sorry: .Deoarece bunica mea ,anume de aceasta boala a murit :angry:

Dr mi-a zis ca mi-a lasat firele scurte ca sa "nu le simta domnul".Acum nu stiu ce sa fac.Sa mai incerc cu alt tip de sterilet?Barbatii simt firele alea?Ma gandesc ca o fi al meu mai sensibilos si poate simte oricum..cu orice sterilet.

Cred ca e ceva psihic.Stie ca ai ceva si deaceia.Daca nu ar sti ca ai sterilet nu ar simti :naughty:

Acest mesaj a fost editat de aki: 31 August 2007 - 07:28 PM

#7 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 31 August 2007 - 08:16 PM

Hi, hi..m-a invatat cineva sa-i zic ca l-am scos..sa vad daca-l mai simte.
Si pe mine m-a tinut ff mult menstruatia, cam vreo 15 zile.(inainte ma tinea vreo 8)
Cred ca as putea sa ma obisnuiesc cu el insa nu stiu ce fac cu "domnul".

#8 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 01 September 2007 - 12:27 PM

Ama firele sunt tot acolo, stai linistita, si eu am avut zile in care nu le mai simteam, dar aveam ovarele usor congestionate ( si eu racesc imediat daca nu am sosete in picioare).Si sotul meu le simte uneori, dar nu il zgarie pe dansa :)) ca sunt atat de fine si de moi.Daca insista ca il deranjeaza probabil ca sunt taiate mai lung si poti merge la medic sa le mai scurteze, sa nu il afecteze si pe el. :)) :))
Sti ce am patit acum 4 ani? am crezut ca nu mai am steriletul si m-am dus la medic.Si i-am spus ca mi-a cazut steriletul, ca eu nu il mai simt :)) si medicul m-a intrebat cum am dedus eu asta? sau ce cred ca mi-a cazut la pipi??? :lol: , mi-a facut o ecografie si era tot acolo :lol:
Eu am optat pt. strerilet pt. ca nu inghit pastile, e comod si nu trebuie sa il scot nici dupa 30 de ani....e permanent.Odata montat nu are termen de garantie.Cat il suporta orgnismul sta bine acolo.Asta pe care il am are 7 ani si nu m-a deranjat niciodata.

#9 zambilici

zambilici

Amiba

• Membri
  • 10 Mesaje:
  • Dispozitie:schimbatoare,ca si vremea

Postat 01 September 2007 - 12:52 PM

Ama firele sunt tot acolo, stai linistita, si eu am avut zile in care nu le mai simteam, dar aveam ovarele usor congestionate ( si eu racesc imediat daca nu am sosete in picioare).Si sotul meu le simte uneori, dar nu il zgarie pe dansa :)) ca sunt atat de fine si de moi.Daca insista ca il deranjeaza probabil ca sunt taiate mai lung si poti merge la medic sa le mai scurteze, sa nu il afecteze si pe el. :)) :))
Sti ce am patit acum 4 ani? am crezut ca nu mai am steriletul si m-am dus la medic.Si i-am spus ca mi-a cazut steriletul, ca eu nu il mai simt :)) si medicul m-a intrebat cum am dedus eu asta? sau ce cred ca mi-a cazut la pipi??? :lol: , mi-a facut o ecografie si era tot acolo :lol:
Eu am optat pt. strerilet pt. ca nu inghit pastile, e comod si nu trebuie sa il scot nici dupa 30 de ani....e permanent.Odata montat nu are termen de garantie.Cat il suporta orgnismul sta bine acolo.Asta pe care il am are 7 ani si nu m-a deranjat niciodata.

buna.azi m-am inregistrat si eu p forumul vostru,fete dragutze.am si eu o intrebare .cu steriletul nu exista totusi riscul de a ramane insarcinata??

#10 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 01 September 2007 - 12:57 PM

Eu stiu ca e f sigur steriletul.(98% parca)
Sexy..cred ca ma duc sa le scurteze firele alea..ma gandeam ca poate e pe marimi si steriletul asta. :unsure:

#11 zambilici

zambilici

Amiba

• Membri
  • 10 Mesaje:
  • Dispozitie:schimbatoare,ca si vremea

Postat 01 September 2007 - 01:12 PM

din pacate,am o cunostinta care desi avea sterilet,a ramas insarcinata....si la o varsta destul de delicata.....42 de ani........acum cine stie....poate nu era fixat bine......voi ati mai auzit de asemenea cazuri?

#12 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 01 September 2007 - 01:30 PM

Da, am o prietena care si-a pus un sterilt si i-a zis dr sa-l scoata dupa 5 ani.In al saselea an a ramas gravida.(nu si l-a scos la timp..cred ca era din acela hormonal)

#13 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 02 September 2007 - 09:08 AM

In general steriletul nu se monteaza tinerelor care nu au avut cel putin o nastere.Poate intarzia procesul fecundatie.
Eu cred ca e sigur, de asta am si optat pt. el, nu cred ca poti ramane insarcinata, poate daca nu e bine fixat sau cine stie ce se mai intampla. :(

#14 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11137 Mesaje:
  • Din:O comuna la malul Dunarii...
  • Dispozitie:Nu exista nu pot, exista nu vreau.
  • Greutate maxima:64
  • Greutate curenta:56
  • Greutate dorita:50

Postat 11 November 2007 - 09:26 PM

Buna.
Eu am steriletul de 3 ani, iar acum vreau sa il scot pentru a avea o noua sarcina, stie cineva cat trebuie sa astept dupa extragere?
O fi grav daca se ramane insarcinata imediat dupa extragere, ma gandesc ca nu cumva sa raman fara intentie.:D

#15 sweet miki

sweet miki

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:

Postat 12 November 2007 - 02:08 PM

Buna . Sunt noua pe acest forum si sper sa ma descurc. In primavara am ales aceasta metoda contraceptiva " steriletul " , de care nu sunt multumita deloc. Inca de la inceput am avut dureri de burta si menstre dereglate ( de la 3 zile ) la aprox. o saptamana . Am doi copii si doua avorturi. Sincer va spun ca nu vreau sa-l scot pentru ca imi este frica de o noua sarcina ( mai clar avort ) . :sorry:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi