Salt la continut

Fotografie

Mersul pe jos

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 04 September 2007 - 03:38 PM

Citesc acum despre beneficiile mersului pe jos, si descopar lucruri noi .
Stiati ca mersul pe jos ajuta la reducerea colesterolului? mentine inima sanatoasa, controleaza tensiunea arteriala,ajuta la prevenirea diabetului , reduce tristetea si ajuta la pierderea greutatii?
In parte stiam aceste lucruri, ca prelungeste viata si calitatea ei, dar nu stiam ca ajuta in multe alte lucruri, de ex. ca in 5 km ardem 250 kcal.
Deci: mergeti cat mai mult pe jos si uitati de sedentarism.

Eu incep de astazi sa uit de distantele care le fac zilnic in oras cu masina si imi pun pantofii comozi. :cheer:

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 04 September 2007 - 05:08 PM

Eu merg zilnic minim o ora pe jos. Dar compensez restul zilei prin activitate sedentara. :D

#3 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 05 September 2007 - 09:20 AM

si eu merg pe jos de cate ori pot, cel putin jumatate de ora/ zi, asta doar pana la metrou si inapoi, daca e sa tin cont de cat ma fatzai se strange mai mult. mai greu e iarna, multe haine si friiig

#4 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 06 September 2007 - 12:43 PM

Am iesit la o plimbare aseara - 5 km de mers rapid.
Dimineata inca 3 km.

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 06 September 2007 - 03:51 PM

mie imi place sa merg mult pe jos cu conditia sa am un partener de discutie langa mine :))

#6 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 06 September 2007 - 04:50 PM

Si eu merg mult pe jos.Mai ales in Gheorgheni unde daca e babu la scarbici nu am ce face si trebuie sa fac comisioanele singura.Dar .. "Mersul pe jos face piciorul frumos "

#7 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 06 September 2007 - 10:11 PM

mie imi place sa merg mult pe jos cu conditia sa am un partener de discutie langa mine :))

Cand mergem pe jos ? ;) :p

#8 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 18 October 2007 - 10:32 AM

Azi am citit asta in ziarul Gandul si nu sunt deloc de acord cu ce scriu ei . :(

Mersul pe jos nu ajută la scăderea în greutate
18 OCTOMBRIE 2007

Cercetătorii americani susțin că alergarea este mai sănătoasă decât mersul pe jos

Mersul pe jos nu ajută la scăderea în greutate
Deși se știa că activitățile ușoare, ca mersul pe jos sau munca prin casă, ajută la menținerea greutății, se pare că nu e așa. A merge pe jos până în stația de autobuz sau a plimba câinele nu înseamnă mișcare. În anii ‘80, mișcarea era asociată cu senzația de arsură din mușchi. În zilele noastre, mișcarea înseamnă că nu trebuie să facem nimic ca să slăbim. De fapt, înseamnă că nu trebuie să mai facem deloc sport. Cercetătorii de la Colegiul American de Medicină Sportivă spun că oamenii trebuie să înteleagă că cele 30 de minute de mișcare zilnice recomandate de medici nu înseamnă 30 de minute de plimbare lejeră.

Un studiu efectuat recent a arătat că femeile care fac treabă în casă (dau cu aspiratorul sau șterg praful) sunt mai probabil să fie supraponderale decât cele care nu fac aceste lucruri. Astfel, cercetătorii avertizează că mișcarea trebuie privită altfel. Mai mult, ei sfătuiesc ca în loc de 30 de minute pe zi de mers, mai bine 15 minute de alergat intens.

Plimbările nu reduc riscul de infarct

Un alt studiu a fost făcut pentru a măsura nivelul de activitate a două mii de bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 64 de ani, pe o perioadă de zece ani. Rezultatele au arătat că activitățile ușoare, ca plimbarea, nu reduc riscul decesului din cauza unui infarct. Pe de altă parte, în cazul activităților ca înotul, jogging-ul sau drumețiile, riscul s-a redus considerabil. Cercetătorii spun că fiecare om are limitele lui și tocmai de aceea este greu de făcut un program general. Totuși, este recomandat ca atunci când se face mișcare să se facă o măsurare a efortului. Cea mai simplă metodă este prin supravegherea ritmului vorbirii. Dacă în timpul exercițiului omul poate vorbi coerent, deși respiră greu, înseamnă că acela este un exercițiu de intensitate medie, iar ritmul poate fi menținut până la 30 de minute.

Dacă exercițiul este de intensitate mare, omului îi va fi dificil să vorbească în propoziții dezvoltate, iar durata antrenamentului nu ar trebui să fie mai mare de câteva minute. Oamenii de știință americani spun că un antrenament de câteva minute pe zi este bun și ajută la prevenirea diferitelor afecțiuni, dar nu este suficient. Este bine ca fiecare om să aibă un sport preferat, pe care să-l practice zilnic. Astfel, fiecare va reuși să se ferească de obeziate, diabet, de bolile inimii, de diferite forme de cancer și va avea o viață mai bună. (Ș.C.)

Ce parere aveti si voi?

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 18 October 2007 - 11:18 AM

Nici mie nu imi vine sa cred... Ar fi fost util si un link spre studiul respectiv.

#10 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 18 October 2007 - 11:27 AM

Nu am gasit decat informatia asta, dar poti sa te uiti pe www.gandul.info, poate scriu mai multe, eu l-am rasfoit numai in viteza.

#11 nicoleta

nicoleta

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 79 Mesaje:
  • Dispozitie:zupper bene k intotdeauna

Postat 30 October 2007 - 10:19 PM

Drumul meu pana la scoala il fac pe jos, Desi dureaza cam JUMATATE DE ORA. Deci in total merg cam 1 ora p zi. Parintii mei spun ca am slabit cam moolt dar yo merg pe jos pentru ca imi place si asa mam obisnuit

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi