Salt la continut

Fotografie

Carti care v-au influentat

• Please log in to reply
129 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Bubble

Bubble

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 19 June 2006 - 11:02 AM

Sesiunea e aproape gata, mai am un examen si vara e in fata! :yahoo: O sa calatoresc mult cu trenul si vreau sa citesc niste carti bune, dar nu stiu ce. Hai sa spunem aici ce carti ne-au impresionat, ne-au placut sau poate nu ne-au placut si asa avem de unde alege urmatoarea carte. :)

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 19 June 2006 - 01:58 PM

Prima carte care m-a impresionat a fost in liceu (cred ca eram a 9-a sau a 10-a): Liviu Rebreanu "Adam si Eva". Dupa nume pare crestina, dar este o carte filosofica despre iubirea dintre un barbat si o femeie dincolo de bariera timpului sau a statutului in care se gasesc de fiecare data cand se intalnesc.

#3 judecatorul

judecatorul

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 05 July 2006 - 07:09 PM

Super carte Adam si Eva dar sa nu uitam ca nu toata lumea manaca literatura folisofica... Eu va recomand o carte care s-a reeditat de curand sub editura Curtea Veche ... intitulata .. Inteligenta Emotionala de Daniel Goleman o sa va schimbe intr-un fel placut perceptia vietii si a oamenilor din jurul vostru .....
El a fost cel care a demonstrat ca inteligenta nu e doar cea care ne ajuta sa calculam... Sunt 7 tipuri de inteligenta .. si va las sa le descoperiti .. merita trecut prin ea ..

#4 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 05 July 2006 - 08:39 PM

Eram mai tanar pe vremea aia, dar mi-a placut mult Enigma Otiliei. Mi se pare o poveste extraordinara. :)

Don't shoot!

#5 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 18 July 2006 - 08:43 AM

Am terminat si cu examenul asta, de acum am timp sa citesc. Mi-am propus sa citesc "Suflete moarte" de Gogol. Nu-mi prea plac autorii rusi, dar vreau sa citesc cartea asta. Dupa ce o termin va spun cum a fost. Astept si alte propuneri. Intr-adevar "Adam si Eva" este o carte care te influenteaza. Voi ce mai cititi ?

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 18 July 2006 - 09:01 AM

Si eu tocmai ma gandeam ca as vrea sa citesc ceva pe metrou. Chiar asa, nu sunt si carti special pentru metrou? Carti super interesante, sa te faca sa tii ochii deschisi dimineata, abia sa astepti sa ajungi in metrou sa poti sa continui lectura de unde ai ramas. Imi amintesc ca asa am citit Pururi tanar, infasurat in pixeli (Mircea Cartarescu) - o carte de eseuri. Am avut o perioada in care citeam in fiecare luna cate o carte pe metrou. Apoi au aparut examenele si apoi ziarele. M-am plictisit de ziare. Vreau inca o carte de metrou.

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 18 July 2006 - 09:49 AM

Am terminat si cu examenul asta, de acum am timp sa citesc. Mi-am propus sa citesc "Suflete moarte" de Gogol. Nu-mi prea plac autorii rusi, dar vreau sa citesc cartea asta. Dupa ce o termin va spun cum a fost. Astept si alte propuneri. Intr-adevar "Adam si Eva" este o carte care te influenteaza. Voi ce mai cititi ?

( :blushing: Off topic: Andreea, am vazut la tv ca nu prea era multumita lumea de cum a fost examenul, dar sper ca a fost ok la tine! :floare: )

O alta carte (de eseuri) care mi-a placut a fost "De ce iubim femeile" de Cartarescu. E cam trista totusi, dar te pune pe ganduri. :)

#8 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 21 July 2006 - 09:20 AM

Prima carte care m-a impresionat a fost in liceu (cred ca eram a 9-a sau a 10-a): Liviu Rebreanu "Adam si Eva". Dupa nume pare crestina, dar este o carte filosofica despre iubirea dintre un barbat si o femeie dincolo de bariera timpului sau a statutului in care se gasesc de fiecare data cand se intalnesc.

oao ! same feeling si la mine ! printr-a 9a am citit-o si am ramas f placut surprinsa..e printre cartile mele preferate....

Eram mai tanar pe vremea aia, dar mi-a placut mult Enigma Otiliei. Mi se pare o poveste extraordinara. :)

Don't shoot!

chiar ieri am terminat de recitit cartea... :D e super
subiectul,personajele (f hilare de altfel :lol: ).....
ahahaha,n-o sa uit prea curand scena in care,neaflandu-se in deplinatatea facultatilor mentale, Simion s-a semnat pe cartea postala "Isus Cristos", unul din hobbyurile lui Titi-leganatul, disperarea de a se casatori a Auricai, felul de a fi al lui Stanica , etc...
aa..si... :blushing: am gasit ceva trasaturi comune ...intre mine si Otilia

#9 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 14 August 2006 - 12:02 AM

Si mie mi-a placut Enigma Otiliei pana cand la proba orala de la Bac am avut personalizarea lui Felix. Dupa ce mi-am batatut gura 10 min non-stop, sunt intrebata de comisi: dar ce a vb Felix la masa cu unchiul sau, exact dupa ce li s-a adus cafeaua :oo: . Am luat 8,5 pt ca nu am raspuns la aceasta intrebare :doh: ... nici in ziua de azi nu as stii ce sa raspund.. <_<

Prima carte citita a fost Coliba unchiului Tom care m-a impresionat profund si m-a facut sa apreciez oamenii de culoare.. am si plans :rolleyes:

O alta carte dragutza este Jurnalul Laurei Palmer, practic fiind jurnalul adevarat al unei tinere care isi distruge viata cu sex, droguri si alcool... ceva de genul : asa nu!

Sa nu uit ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi... nu dati prea tare ca am dat si eu Bac-ul anul trecut :D

#10 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • 4008 Mesaje:

Postat 14 August 2006 - 12:27 PM

Ador cartile lui Erich Maria Remarque... :)

#11 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 17 August 2006 - 09:07 PM

mie imi placea cum scrie camil petrescu. imi este si rusine sa spun de cind nu am mai citit beletristica. in ultimii ani carti de specialitate (contabilitate, legislatie si toate porcarioarele posibile), acum cele legate de alimentatia copilului & stuff. poate imi fac curaj sa deschid cartea in format electronic data de ina "codul lui DV", sa fc si eu o paralela carte-film. daca mai aveti carti actuale in format electronic, dar sa aibe sare si piper. nu refuz.

#12 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:12 PM

Nu cred ca cititul in format electronic e chiar cea mai buna metoda. Pune mana pe carte, "aranjeaza-ti" corpul intr-o pozitie confortabila, pregatesti instrumentele necesare (ceai, cafea, tigari, etc), si da-i drumul...

:salut:

#13 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • 4008 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:44 PM

Nu cred ca cititul in format electronic e chiar cea mai buna metoda. Pune mana pe carte, "aranjeaza-ti" corpul intr-o pozitie confortabila, pregatesti instrumentele necesare (ceai, cafea, tigari, etc), si da-i drumul...

:salut:

:) de acord cu tine...ai uitat insa de ceva de rontait :blushing: :blushing: :blushing:

#14 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 17 August 2006 - 09:45 PM

ma crezi daca iti spun ca nu am bani de carti iar la biblioteca nu am cum sa merg din cauza fetei? prietenii mai tot niste vechituri au...as vrea ceva mai actual

#15 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:45 PM

:) de acord cu tine...ai uitat insa de ceva de rontait :blushing: :blushing: :blushing:

Am uitat ca am probleme cu pofta de mancare. :D

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi