Salt la continut

Fotografie

Carti care v-au influentat

• Please log in to reply
129 raspuns(uri) in acest subiect

#106 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa
  • Sex:Feminin

Postat 09 June 2009 - 01:44 PM

Am citit seria Amurg de Stephenie Meyer, primele 3 carti tiparite si una si jumatate de pe net ( doar jumatate caci acu se traduce :)) :)) :)) ).Cu astea m-a inebunit Ioana, e la moda printre adolescenti.

Da, si eu le-am citit.M-am simtit din nou ca la 15 ani... :))

#107 :*emmutza:*

:*emmutza:*

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:
  • Dispozitie:bine bine si mai bine:)

Postat 12 June 2009 - 12:46 PM

Pana acuma am citit foarte multe carti si mai am o lista foarte lunga pentru vara.
Cartea care m-a impresionat cel mai tare a fost MARA de Ioan Slavici.Mi-a placut foarte mult povestea dintre cei doi si iubirea de mama a Marei pentru copii ei. Mie imi plac mai mult cartile de aventuri ale lui Jules Verne si cartile de dragoste ale Sandrei Brown. Ultima carte citita a fost COPILUL NASCUT JOI de Sandra Brown frumoasa carte.

#108 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 10 July 2009 - 10:18 PM

Ca tot e subiect legat de carti ,vin cu o intrebare :Ce parere aveti de urmatoarele carti ( spre rusinea mea , cunoasc titlurile dar habar nu am de continut ) ? As vrea sa le achizitionez si am nevoie de pareri .

Decameronul -Bocaccio

De-a Baba Oarba
-Vlad Musatescu

Spre far .Orlando
-Virginia Wolf

Multumesc !

#109 pogany

pogany

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 415 Mesaje:
  • Din:iasi
  • Dispozitie:cu zambetul pe buze...

Postat 10 July 2009 - 10:25 PM

Am incercat sa citesc Spre Far a Virginiei Wolf si nu mi-a placut stilul parca prea alambicat pentru mine...sau poate am incercat s-o citesc la varsta nepotrivita.. se pare ca si cartile au o varsta si o etapa a lor... :blushing:
Pentru cei interesati Oana Pelea si-a scos la editura Humanitas jurnal.. am fost ieri in librarie da n-am mai gasit-o...din pacate nu pot decat sa spicuiesc din diversitatea literara actuala....

#110 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 10 July 2009 - 11:02 PM

Am incercat sa citesc Spre Far a Virginiei Wolf si nu mi-a placut stilul parca prea alambicat pentru mine...sau poate am incercat s-o citesc la varsta nepotrivita.. se pare ca si cartile au o varsta si o etapa a lor... :blushing:

Multumesc pentru parerea ta ,Po ! :give_rose:

Bineinteles ca mai astept si alte pareri .

#111 romanitza

romanitza

Elefant

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9462 Mesaje:
  • Dispozitie:motivata

Postat 11 July 2009 - 12:22 AM

Decameronul l-am citit cind aveam 13 ani...si nu era virsta potrivita dar mi-a placut ,l-am recitit mai tirziu..si tot mi-a placut,face parte din literatura universala pe care oricine ar trebui sa o cunoasca...

#112 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4427 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 11 July 2009 - 08:34 PM

Ca tot e subiect legat de carti ,vin cu o intrebare :Ce parere aveti de urmatoarele carti ( spre rusinea mea , cunoasc titlurile dar habar nu am de continut ) ? As vrea sa le achizitionez si am nevoie de pareri .

Decameronul -Bocaccio

De-a Baba Oarba
-Vlad Musatescu

Spre far .Orlando
-Virginia Wolf

Multumesc !

Dany :* , eu te-as ajuta cu mare drag, dar sunt intr-o ceata totala. N-am citit nici una dintre cartile astea. Dar as vrea sa le citesc, candva, poate cand ies la pensie (dac-o mai apuc vreodata).

#113 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:
  • Greutate maxima:101
  • Greutate curenta:97
  • Greutate dorita:62

Postat 27 July 2009 - 11:17 AM

un site util aici

Acest mesaj a fost editat de zoridezi11: 27 July 2009 - 11:18 AM

#114 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:
  • Greutate maxima:101
  • Greutate curenta:97
  • Greutate dorita:62

Postat 02 August 2009 - 06:13 PM

ma poate cineva sa gasesc de citit pe net Predictably irrational ca am citit aici despre ea si pare interesanta.

#115 green26

green26

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:
  • Din:brasov

Postat 02 August 2009 - 07:44 PM

Sesiunea e aproape gata, mai am un examen si vara e in fata! :yahoo: O sa calatoresc mult cu trenul si vreau sa citesc niste carti bune, dar nu stiu ce. Hai sa spunem aici ce carti ne-au impresionat, ne-au placut sau poate nu ne-au placut si asa avem de unde alege urmatoarea carte. :)

pentru mine un impact deosebit au fost cartile lui dostoievsky, a lui irving stone -in special "agonie si extaz", a lui thomas mann "muntele vrajit"-super!!! precum si biografiile pictorilor impresionisti a lui henri perruchot

#116 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 06 August 2009 - 05:57 PM

Decameronul -Bocaccio

De-a Baba Oarba
-Vlad Musatescu

Spre far .Orlando
-Virginia Wolf

Multumesc !

Decameronul am citit-o pe vremea lui Ceasca, era un fel de carte sexi decrepita, nu se gasea in librarii, acu la "maturitate" vreau sa o recitesc, imi place sa citesc carti de mai multe ori, la varste diferite sa ma testez daca m-am maturizat :lol: :lol: :lol: , e in stiva de carti ce asteapta la capul patului.
Dupa ce termin 54/24 a lui Bogdan Teodorescu o atac :naughty:
Vlad Musatescu scrie niste romane umoristice, citeam io in liceu, pe langa 1001 de nopti sa ma destresez dupa ce imi faceam creierii permanent cu locuri geometrice .
Virginia Wolf mi s-a parut cam grea de digerat, nu imi amintesc ce am citit de ea.

:*

#117 Hella

Hella

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 30 August 2009 - 11:45 PM

Sesiunea e aproape gata, mai am un examen si vara e in fata! :yahoo: O sa calatoresc mult cu trenul si vreau sa citesc niste carti bune, dar nu stiu ce. Hai sa spunem aici ce carti ne-au impresionat, ne-au placut sau poate nu ne-au placut si asa avem de unde alege urmatoarea carte. :)

http://sites.google.com/site/cartilibere

#118 Issabbella

Issabbella

T-Rex

• Membri
  • 18208 Mesaje:
  • Dispozitie:Extremely happy !!
  • Greutate maxima:79
  • Greutate curenta:63
  • Greutate dorita:55

Postat 09 September 2011 - 07:06 PM

Am citit si citesc de cand ma stiu..in medie o carte pe saptamana..mi-as dori sa am mai mult timp insa imi este din ce in ce mai greu sa-mi gasesc timp sa citesc intr-o lume care se misca prea repede pentru mine..
Am cumparat o carte absolut accidental..mi-a placut cum se numeste si am cumparat-o pur si simplu..se numeste "Alchimia dorintei" si este scrisa de Tarun J.Tejpal.Este o carte extraordinara...m-a lasat cu gura cascata..si nu am putut-o lasa din mana pana nu am terminat-o.V-o recomand cu caldura!

Alchimia dorintei
„În toti cei cincisprezece ani cât fuseserãm împreunã, nu mã simtisem niciodatã atât de departe de Fizz. Chiar si în momentele noastre cele mai grele, când mai aveam putin si ne despãrteam, pasiunea si dorinta nu se stinseserã. Eram întotdeauna la un pas de nebunie; ne dãdeam târcoale unul altuia. Sau, atunci când refuzam sã vorbim unul cu altul, trupurile noastre continuau sã comunice, si chiar cea mai micã atingere în miez de noapte era ca o scânteie din care izbucnea o vâlvãtaie, o vâlvãtaie care ardea toatã supãrarea”.

Acest mesaj a fost editat de Issabbella: 09 September 2011 - 07:20 PM

#119 padme

padme

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 273 Mesaje:

Postat 24 November 2011 - 10:36 PM

"Marti cu Morrie" - Mitch Ablom

"-Cel mai important lucru in viata este sa inveti cum sa daruiesti si sa primesti iubire.
-Invata sa primesti iubire. Credem ca nu meritam dragostea, credem ca daca o lasam in inima noastra vom deveni prea slabi."

"Nu vei reusi niciodata sa te detasezi, vei fi intotdeauna prea ocupat sa-ti fie frica. Frica de durere, ti-e teama de suferinta. Ti-e teama de vulnerabilitatea pe care o implica dragostea. Dar aruncandu-te in aceste emotii, permitandu-ti sa te scufunzi in ele, pana la capat, pana peste cap, traieste experientele acestea la maximum si complet. Stii ce este durerea. Stii ce este dragostea. Stii ce este suferinta."

"Spala-te in emotii. N-o sa-ti faca rau. O sa te ajute. Daca lasi teama sa te ajunga, daca o tragi pe tine ca pe o camasa de zi cu zi, atunci iti poti spune:Ah e doar teama, nu trebuie sa o las sa ma controleze. O cunosc foarte bine."

"Fa lucrurile pe care inima iti spune sa le faci. Atunci cand se va intampla asta, nu te veri mai simti nemultumit, nu vei mai fi invidios, nu vei mai tanji dupa lucrurile altora. Dimpotriva, vei fi coplesit de ceea ce vei primi inapoi."

#120 PyramidZet

PyramidZet

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Greutate maxima:75
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:58

Postat 04 December 2011 - 02:22 PM

Am citit anul trecut Alchimistul de Paolo Coelho. Imi place foarte mult autorul pentru ca a devenit mainstreeam(comercial) dar inca e de calitate.
Mi-a placut si Fight Club(cartea din care e inspirat filmul cu Brad Pitt cu acelas nume), Anuaki-reptilianul din mine de Ariana Havah este iarasi o carte super tare,care iti schimba destul de mult perceptia multor lucruri dupa ce o citesti :)
Spor la citit! :yahoo:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi