Salt la continut

Fotografie

Ceaiurile, pro si contra!

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 05 September 2007 - 09:13 PM

Pun si eu o intrebare stupida (oarecum).
E adevarat ca ceaiurile contin cafeina si ca agita?
Despre cel verde stiu, dar sunt multe persoane care sustin ca si celelalte ceaiuri dau tulburari.
Voi stiti ceva despre asta?
Eu sunt mare consumatoare de ceai, nu beau verde ca nu imi place, in rest am toate soiurile de ceaiuri in casa.
Beau in medie 2,3 l de ceai pe zi cu multa lamaie si indulcitor.
De ex. ceai somn linistit, antistres,digestiv, antiadipos, respirax, relax, ceai rosu , tei si scortisoara, celmar, nutrivita,etc..etc..
Prietenii mei spun ca fac abuz de ceaiuri si de asta sunt asa de agitata si dorm prost, eu una nu prea cred in asta. :(
Daca era vb. de cafea mai ziceam, dar cafea nu beau de ani de zile, iar cand o fac am fara cofeina.

#2 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 06 September 2007 - 12:36 AM

Ceaiurile se impart in doua mari parti mari si late:

1) ceaiurile din frunze ce provin din arboreal de ceai (Camellia Sinensis), ce pot fi, in functie de felul de preparare a frunzelor: negre, verzi, albe si oolong

2) ceaiurile de plante (“herbale”) – adica toate celelalte ce nu provin din prelucrarea frunzelor din arborele de ceai (si la rindul lor pot fi medicinale sau nemedicinale).

Ceaiurile ce provin din prelucrarea frunzelor arborelui de ceai au cofeina, dar continutul acesteia difera - ceaiul negru are cea mai multa, ceaiul alb cea mai putina, ceaiul verde e undeva la mijloc. Aceste ceaiuri, in cazul in care nu contin cofeina (daca scrie lucrul asta pe ambalaj) inseamna ca sint DECOFEINIZATE, pentru ca ele in stare normala o contin.

Celelalte ceaiuri (de plante medicinale si nemedicinale) NU contin cofeina.

Continutul de cofeina al ceaiului ar trebui sa apara pe ambalajul respectiv.

=>In general:

-cafeaua: 100-200 mg cofeina pe 250 ml

-ceaiul negru: 40-80 mg la 250 ml

- Coca Cola: 30-60mg

- oolong: 12-60 mg

- ceaiul verde: 10-30 mg

- ceaiul alb: 6-25 mg

- ceaiul decafeinizat: 1-5mg

- ceaiurile de plante: 0mg

Deci daca bei ceai verde/alb/oolong n-ai cum sa fii mai agitata decit daca bei cola, iar faptul ca au ceva cofeina paleste in fata proprietatilor lor.

Ceaiurile de plante de obicei calmeaza, in nici un caz nu agita. Unele din ele sint energizante (Yerba Matte, Rooibos) dar nu din cauza ca ar contine cofeina.

#3 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 06 September 2007 - 01:31 AM

Deci eu stiam de ceaiul verde si negru ca ar contine cofeina.....Multumesc , Ganesha , pentru informatiile date !!! Ca de obicei , esti pe faza !

#4 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 06 September 2007 - 12:37 PM

Sa inteleg de aici ca pot consuma la fel de mult ceai ca si pana acum? eu verde si negru nu beau DELOC.
Pe ceaiurile mele nu scrie decat sa sunt din plante medicinale si ce plante contin.
Numai pe cele antiadipoase si de slabit scriu proprietatile lor.

#5 Titou

Titou

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 117 Mesaje:

Postat 06 September 2007 - 09:25 PM

EU am patit o chestie nasoala aici ,am mers la farmacie si am cert TEA ,crezand ca o sa-mi dea ceai simplu si s-a ratoit aia la mine ca bine ca nu-i cer coniac si cand am zis ca-mi trebe ptr copil mai sa ma dea afara aia ,va spun sincer ca am iesit cu lacrimi de acolo si am zis :sau am inebunit sau am aterizat pe alta planeta ,asta pana cand mi-a explicat cineva ca in afara (adica cu exceptia Romaniei ) tea- este ceaiul verde ,alb negru si etc care este foarte tare si ca daca vreau ceai din plante naturale trebuie sa cer TISANE (tizana ) adica infuzie din toate astea care le bem noi deobicei (menta ,macese,chimin ,lamaie ,portocale etc .)

Deci tizanele se pot bea fara probleme ptr ca nu au o mare influenta asupra corpului .
AM vazut intr-o dieta odata ca trebuie sa bei ceva cald dupa fiecare masa ,am incercat si eu si a devenit un obicei ,parca ma simt mai bine dupa ce beau ceaiul si nici nu-mi mai trebe desert .

Eu stiam ca ceaiul verde contine teina ,si ca este la fel de puternic ,ca o cafea ,cel putin pe mine ma agita la fel.

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 06 September 2007 - 09:34 PM

Teina este un sinonim al cafeinei.

In orice MSDS (Material Safety Data Sheet) universal valadabil pentru cafeina (formula chimica: C8H10N4O2) apar majoritatea sinonimelor ei, printre care si teina. Alte sinonime: 1,3,7-trimethylxanthine, 1-methyltheobromine,7-methyltheophylline,methyltheobromide,3,7-dihydro-1,3,7-trimethyl-1H-purine-2,6-dione, 1,3,7-trimethyl-2,6-dioxopurine, theine, caffein, coffeine, guaranine, No-doz, Eldiatric C, 1,3,7-trimethyl-2,6-dioxo-1,2,3,6-tetrahydropurine, caffenium, various other trade names

#7 vitamina_plus

vitamina_plus

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 24 November 2007 - 06:40 PM

In orice MSDS (Material Safety Data Sheet) universal valadabil pentru cafeina (formula chimica: C8H10N4O2) apar majoritatea sinonimelor ei, printre care si teina. Alte sinonime: 1,3,7-trimethylxanthine, 1-methyltheobromine,7-methyltheophylline,methyltheobromide,3,7-dihydro-1,3,7-trimethyl-1H-purine-2,6-dione, 1,3,7-trimethyl-2,6-dioxopurine, theine, caffein, coffeine, guaranine, No-doz, Eldiatric C, 1,3,7-trimethyl-2,6-dioxo-1,2,3,6-tetrahydropurine, caffenium, various other trade names

Ingredientele de mai sus arata ca reteta unei bombe artizanale. Cu toate acestea iubesc la nebunie ceaiurile si nu pierd ocazia sa le savurez in ceainariile din Bucuresti. Exista si ceaiuri speciale fara teina. Kilimanjaro este unul dintre ele.

#8 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 24 November 2007 - 08:27 PM

Ingredientele de mai sus arata ca reteta unei bombe artizanale. Cu toate acestea iubesc la nebunie ceaiurile si nu pierd ocazia sa le savurez in ceainariile din Bucuresti. Exista si ceaiuri speciale fara teina. Kilimanjaro este unul dintre ele.

NU sint ingrediente, sint SINONIME ALE COFEINEI (adica numele stiintifice ale cofeinei). [In acelasi fel sarea de bucatarie este de fapt clorura de sodiu, de exemplu]

Acest mesaj a fost editat de ganesha: 24 November 2007 - 08:28 PM

#9 vitamina_plus

vitamina_plus

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 24 November 2007 - 08:32 PM

NU sint ingrediente, sint SINONIME ALE COFEINEI (adica numele stiintifice ale cofeinei). [In acelasi fel sarea de bucatarie este de fapt clorura de sodiu, de exemplu]

Eu m-am referit la ele in mod empiric. Nu sunt chimista si nici nu prea stau sa citesc aceste nume stiintifice de pe etichete. Multumesc insa pentru precizari. Voiam sa subliniez ca imi place ceaiul... mai mult decat cafeaua. Numai bine.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi