Salt la continut

Fotografie

Atentie la cumparaturi !

• Please log in to reply
7 raspuns(uri) in acest subiect

#1 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite
  • Sex:Feminin

Postat 06 September 2007 - 07:47 AM

Am primit un email cu urmatorul continut :

Stiai ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pina la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare? Laptele e trimis la fabrica si pasteurizat din nou...
Cind cumperi lapte la cutii, uite-te pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte ne-reprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau 5 in locul indicat in fotografia de mai jos.

inca nu am verificat dare daca ea adevarat e tare trist :( si trebuie sa fim atente.

Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 06 September 2007 - 10:13 AM

#2 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 06 September 2007 - 07:53 AM

Am primit un email cu urmatorul continut :

Stiai ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pina la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare? Laptele e trimis la fabrica si pasteurizat din nou...
Cind cumperi lapte la cutii, uite-te pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte ne-reprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau 5 in locul indicat in fotografia de mai jos.

inca nu am verificat dare daca ea adevarat e tare trist :( si trebuie sa fim atente.

Stiam ca fac asa cu bulionul, dar nu ma gandeam la lapte :(

#3 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 07 September 2007 - 09:53 AM

Din pacate e adevarat si chestia asta se face si de 7 ori :angry:

#4 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 09 September 2007 - 08:30 AM

Acum am verificat laptele din frigider..2 cutii d marci diferite..nu scrie nimic..nici un numar. :(
Ce inseamna asta?

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 10 September 2007 - 03:51 PM

noi am fost in we la supermarket si am inceput sa intoarcem toate marcile de lapte UHT cu fundul in sus. cu chiu cu vai am gasit una pe care scria 1 si alta pe care scria 2. in rest, pe celelalte erau trecute numere pana la 5 inclusiv :angry: asa ca de aflat am aflat, dar e cam greu sa gasesti cutii de lapte cu 1 pe ele. si la branza am vazut ca e la fel.

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 10 September 2007 - 03:52 PM

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 10 September 2007 - 04:04 PM

Cred ca solutia ar fi sa trecem pe lapte la punga. :D Sau si mai bine, de la tarani din piata, care aveti in apropiere.

#7 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 13 September 2007 - 02:47 PM

Mie mi s-a parut un pic absurda aceasta teorie. Am cautat un pic pe google si am gasit aici raspunsul celor de la protectia consumatorului:

From: "Alimentare" <alimentare@bucuresti.opc.ro> Add to Address BookAdd to Address Book Add Mobile Alert
To:
Subject: raspuns adresa nr.8664/25.07.2007
Date: Tue, 14 Aug 2007 08:51:21 +0300

Referitor la adresa dumneavoastra privind datele inscriptionate pe partea inferioara a cutiilor Tetra Pak,utilizate la ambalarea laptelui pasteurizat va comunicam:
Ambalajul la care face referire sesizarea este un ambalaj aseptic pentru lapte UHT ,produs de Tetra Pak.Acel numar se refera la numarul rolei pe care se tipareste ambalajul.Echipamentul pentru tiparirea ambalajului are 5 role.Numarul (1,2,3,4,,5)se tipareste pentru ca,in cazul in care exista reclamatii la materialul de ambalat sa se identifice rola pe care s-a tiparit materialul cu defect.Acel numar se tipareste la fiecare secunda,de aceea unele pachete au numarul inscriptionat altele nu.(deoarece viteza de tiparire,in echipamentul pentru tiparit este mai mare de 1 pachet/secunda)
Cu stima
SEF SERVICIU
Constantin Duchin

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 13 September 2007 - 04:00 PM

:)) Super tare. Thanks! Chiar m-am infuriat cand n-am gasit nici o cutie pe care sa scrie "1". :)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi