Salt la continut

Fotografie

Ajutor!!!

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 annie

annie

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 09 September 2007 - 08:09 PM

Buna! Scuze ca deschid un subiect nou, dar nu am gasit unul deja creat pt astfel de lamentari... Sunt Ana, am 18 ani, vreo 1.62- 1.63m inaltime (de fiecare data cand ma masor se pare ca am mai putin decat credeam :lol: ) si 55 kg. :blushing: In urma cu o luna am inceput sa ma preocup serios de modul in care arat si am inceput sa tin o dieta. Acum nu stiu cat de mult poate fi numita dieta, pentru ca nu am luat reteta de undeva, ci pur si simplu am incercat sa o adaptez dupa propriile gusturi si obisnuinte... Dieta era cam asa: dimineata devreme: un castron de muessli(cu fructe si de toate) cu lapte (cand nu mancam muessli mamaliguta cu branza sau lapte), apoi in timpul zilei cateva fructe (nu mai mult de 3-4), apa, cateodata ceai, iar la ora 17.oo mancare de legume..fara paine si fara ulei. In mare, cam asta a fost. In fiecare zi faceam cate 200 de abdomene(nu chiar abdomene adevarate, pt ca din acelea nu pot sa fac.. n-am conditie fizica, dar stateam cu picioarele pe marginea de lemn a patului si faceam un fel de abdomene, tot era efort fizic), apoi ridicari de genunchi la piept si exercitii pt partea laterala a picioarelor, unde am probleme). Nu am gustat deloc dulciuri, iar paine am consumat farte rar, iar atunci neagra. Si..cu toate astea,cand m-am cantarit, acum cateva zile, am constatat cu stupoare ca nu am slabit niciun kilogram. Frustrarea este foarte mare, mai ales ca nu am vazut vreun rezultat si simt ca tot efortul depus a fost degeaba. Acum ma gandesc ca mai bine nu ma apucam si mi-e frica s anu cumva sa ma ingras si mai mult cand o sa incep sa mananc relativ normal, pt ca in curand va incepe scoala si nu voi mai putea sa-mi fac propriul program.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, insa as prefera sa fie retete la indemana oricui si nu alimente costisitoare sau care mai de care mai "exotice".
Multumesc pt rabdarea de a-mi citi mesajul si astept raspunsuri. :grin:

Acest mesaj a fost editat de annie: 09 September 2007 - 08:11 PM

#2 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 09 September 2007 - 09:44 PM

Mananca cate putin din orice, inclusiv paine si ulei...iar mamaliguta nu e la fel k mussli, dpdv al caloriilor ma refer
incearca sa mananci si carne...nu am vazut asa ceva in meniul tau...
normal este sa slabesti maxim 1 kg p sapt, si sa te cantaresti la fel, o data pe saptamana...
incearca ww, pentru mai multe detalii cauta pe forum, sau south diet
dieta se numeste de fapt weight watchers

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 10 September 2007 - 09:44 AM

Annie, mananci foarte putin! :unsure: Exagerat de putin! Daca vrei sa slabesti frumos, nu din muschi, organizeaza-ti mesele dupa piramida alimentelor si inlcude sport mult. Daca iti este greu sa iti organizezi singura mesele, tine dietele Weight Watchers sau South Beach pentru ca ele sunt deja facute pe principii sanatoase.

#4 allesandra

allesandra

Amiba

• Membri
  • 32 Mesaje:
  • Dispozitie:increzatoare -

Postat 09 May 2008 - 08:52 PM

Draga Annie, eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Avem aceasi varsta , aceasi inaltime si eu am la activ mai multe cure si tentative d e diete insa eu am cu 5 kg in plus.
Eu ma apuc de maine la modul cel mai serios de dieta daneza , nu te-ar interesa si pe tine?
Toate fetele care au tinut-o au obtinut rezultate mai mult decat multumitoare si nici nu au facut foame.

Daca nici asa nu reusesti sa slabesti poate ca ar trebui sa mergi si la un nutritionist, poate ca sunt alte probleme la mijloc.

Eu de abea astept sa am din nou 55 de kg ... si apoi 50....

Spor la slabit! :D

#5 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 10 May 2008 - 02:45 PM

Annie parerea mea de mama a doua fete este urmatoarea:

-la cei 18 ani ai tai, inaltimea si nr. de kg arati superb, te ajuta tineretea si metabolismul sa nu te ingrasi.Cred ca ar trebui sa iti iasa din minte ca nu arati bine, la 50 de kile ai arata ca o anorexica lesinata de foame dupa care nu o sa intoarca capul nici un baiat.
Eu am 1,70 inaltime si mereu am avut 52 de kile, imi spuneau colegii in fel si chip, iar pe strada ma sfatuiau barbatii sa imi cumpar skiuri ca bete am :( .

Cred ca ar trebui sa te concentrezi spre alte probleme, reale si mai constructive.

Din ce in ce mai multe femei care sunt slabanoage se uita in oglinda si spun ca sunt grase.Inclusiv manechine celebre.
De curand in Spania a murit o tanara manechina care avea 1,77 inaltime, 43 de kg si era obsedata ca este grasa, a mancat timp de 2 saptamani numai 2 kg de rosii dupa care a dat ortu popi,.Suna dur dar asta este realitatea.

#6 Tosca

Tosca

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 427 Mesaje:

Postat 18 February 2009 - 11:22 AM

Buna! Scuze ca deschid un subiect nou, dar nu am gasit unul deja creat pt astfel de lamentari... Sunt Ana, am 18 ani, vreo 1.62- 1.63m inaltime (de fiecare data cand ma masor se pare ca am mai putin decat credeam :lol: ) si 55 kg. :blushing: In urma cu o luna am inceput sa ma preocup serios de modul in care arat si am inceput sa tin o dieta. Acum nu stiu cat de mult poate fi numita dieta, pentru ca nu am luat reteta de undeva, ci pur si simplu am incercat sa o adaptez dupa propriile gusturi si obisnuinte... Dieta era cam asa: dimineata devreme: un castron de muessli(cu fructe si de toate) cu lapte (cand nu mancam muessli mamaliguta cu branza sau lapte), apoi in timpul zilei cateva fructe (nu mai mult de 3-4), apa, cateodata ceai, iar la ora 17.oo mancare de legume..fara paine si fara ulei. In mare, cam asta a fost. In fiecare zi faceam cate 200 de abdomene(nu chiar abdomene adevarate, pt ca din acelea nu pot sa fac.. n-am conditie fizica, dar stateam cu picioarele pe marginea de lemn a patului si faceam un fel de abdomene, tot era efort fizic), apoi ridicari de genunchi la piept si exercitii pt partea laterala a picioarelor, unde am probleme). Nu am gustat deloc dulciuri, iar paine am consumat farte rar, iar atunci neagra. Si..cu toate astea,cand m-am cantarit, acum cateva zile, am constatat cu stupoare ca nu am slabit niciun kilogram. Frustrarea este foarte mare, mai ales ca nu am vazut vreun rezultat si simt ca tot efortul depus a fost degeaba. Acum ma gandesc ca mai bine nu ma apucam si mi-e frica s anu cumva sa ma ingras si mai mult cand o sa incep sa mananc relativ normal, pt ca in curand va incepe scoala si nu voi mai putea sa-mi fac propriul program.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, insa as prefera sa fie retete la indemana oricui si nu alimente costisitoare sau care mai de care mai "exotice".
Multumesc pt rabdarea de a-mi citi mesajul si astept raspunsuri. :grin:

Ok,calculeaza-ti Body Mass Index ca sa vezi ca greutatea ta se incadreaza in limitele greutatii ideale. Aceeasi problema am avut-o si eu, la o greutate absolut normala mi se parea ca sunt prea grasa si indiferent la ce imi supuneam organismul nu slabeam.Pt ca metabolismul e f echilibrat si asta nu e un lucru rau. Fa sport, aerobic, jogging si mananca sanatos, nu combina grupele alimentare si o sa fie ok. Nu are rost sa adopti o dieta drastica pt ca iti vei deregla metabolismul.Si nu are sens sa slabesti mai mult de 2-3 kg. Eu am facut o cadere de calciu acu 4 ani care mi-a adus 12 kg la cele 52-54 ale mele(asta era variatia mea de greutate)in primul rand pt ca nu mai faceam sport din cauza crizelor, imi era frica. Acum ca am scapat de spasmofilie si am inceput din nou sa fac sport mi s-a reechilibrat metabolismul dar a trebuit sa imi schimb total stilul de viata, samanac sanatos samd.daca adopti un stil de viata sanatos nu are ce sa ti se intample. Si am vazut ideea cu dieta daneza!NU!!! ca nu se schimba metabolismul, e o dieta extrema si dupa ce dai jos 5-8 kg si te intorci la un stil de viata cat de cat normal or sa se intoarca si kg cu cateva "prietene".Am vazut pe o prietena! Deci nu!

#7 sandutza

sandutza

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 544 Mesaje:
  • Dispozitie:happy

Postat 18 February 2009 - 12:01 PM

ana, chiar ca manaci prea putin.
orice nutritionist ti-ar spune ca trebuie sa ai 3 mese pe zi. trebuie sa ai ore stabilite ptr mese si sa incerci sa la respecti. MD cand te trezesti, pranz intre orele 13 -14 si cina cel mai tarziu la ora 19. poti sa -ti stabiesti si 2 gustari , una pe la 11 si una pe la 17. dar gustari - un baton de cereale, un fruct, un capucino, un pumn de covrigei, depinde ce-ti place. la varsta ta nu are rost sa te chinui cu infometare. mananca lactate, carne, peste, legume.
eu personal am tinut dieta de 90 de zile si am slabit. dar eu am 37 de ani si am voie la diete. tu la 18 ani nu ar trebui sa te gandesti la diete, tinand cont de faptul ca ai doar 55 kg. probabil vrei sa slabesti in jur de 5 kg, nu mai mult.
foarte mult m-au ajutat si sfaturile mihaelei bilic din cartile "traiesc, deci ma abtin" sau "silueta dincolo de mituri" . cumpara una din cartile astea daca se mai gasesc prin librarii, probabil "traiesc, deci ma abtin" o vei gasi ptr ca e cea mai recenta.

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 18 February 2009 - 01:00 PM

Cartile se pot cumpara si de acasa. Traiesc, deci ma abtin, Mihaela Bilic sau Silueta dincolo de mituri, Mihaela Bilic

#9 sandutza

sandutza

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 544 Mesaje:
  • Dispozitie:happy

Postat 18 February 2009 - 01:12 PM

da, si de acasa, cu comanda de pe net si cu cheltuieli suplimentare cu taxele postale. :(

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 18 February 2009 - 01:20 PM

da, si de acasa, cu comanda de pe net si cu cheltuieli suplimentare cu taxele postale. :(

5 lei sau cat e o taxa postala nu mi se pare mult, tinand cont ca iti vine acasa, dar sa revenim la subiect, ca suntem off topic deja. :blushing:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi