Salt la continut

Fotografie

Cu perna la serviciu

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 19 June 2006 - 02:54 PM

Cand am de lucru, e ok! Muncesc, ma agit, simt ca fac ceva util, dar mai sunt si perioade cand doar trebuie sa ma fac ca am de lucru. Sunt ingrozitoare! :( Nu pot nici sa fac ce vreau eu pentru ca mai vine un sef, un coleg, nici nu ma simt utila si ma ia un soooooomn :lazy: de mi se inchid ochii!

Ce sa fac? Help! Mai alerg pe aici pe forum sa ma tin ocupata!

#2 Bubble

Bubble

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 19 June 2006 - 02:58 PM

:cafea: Uite aici o ceasca de ce vrei tu: ceai verde sau cafea. Amandoua contin cofeina si te ajuta sa nu :lazy: .

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 19 June 2006 - 03:04 PM

Cate o ceasca e ok, dar nu mai mult ca iti pot face rau!

Uite, mai bine incearca sa te ridici de la birou 1-2 min la fiecare jumatate de ora si sa te duci afara, pe un balcon daca poti sau in alt birou, pe hol, chiar la baie (iti destinzi picioarele si ochii), aculta un radio si te mai intretine o muzica sau o stire. Daca e musai sa stai la calculator, incearca macar sa-ti gasesti o preocupare: propuneti sa citesti despre ce te intereseaza pe tine. Un searcj pe Google despre un domeniu care te pasioneaza si ti-ai ocupat pe putin 2 ore. ;)

#4 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 19 June 2006 - 03:06 PM

Stiu ca nu e bine sa abuzezi de cofeina ca iti creste tensiunea, dar deja am baut o cafea mare la birou si o cana acasa, inainte sa plec. :blushing:

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 19 June 2006 - 03:19 PM

Nu e bine sa bei multa nu doar din cauza tensiunii.

Consumul de cofeina are multe dezavantaje:
1.impiedica absorbtia mineralelor de catre organism, cum ar fi fierul;
2.accelereaza ritmul in care calciul este pierdut de catre articulatii si sistemul osos. (de aceea persoanele care beau multa cafea sau cola au probrele cu oasele, luxatii frecvente...etc);
3. provoaca tremur, iritabilitate, nervozitate, anxietate si depresie;
4. creste nivelul zaharului din sange (ceea ce da senzatia unei cresteri a disponibilului de energie);
5. cresterea nivelului grasimilor sangvine;
6. reste tensiunea arteriala;
7. stimuleaza sistemul nervos central (ceea ce face ca nevoia de odihna a organismului sa nu mai fie resimtita);
8. atai cardiace neregulate;
9. creste pierderea urinara de calciu si magneziu (lucru care poate avea un impact negativ pe termen lung asupra sanatatii osoase);
10. creste secretia acida a stomacului (agraveaza ulcerul gastric);
11. accentueaza simptomele sindromului premenstrual.

E adevarat ca pe langa dezavantaje are si avantaje:
1. antioxidantii continuti ne apara de bolile de inima;
2. amana semnele imbatranirii;
3. ne ajuta sa ne refacem mai repede in urma racelilor sau infectiilor;
4.unele studii au sugerat chiar faptul ca poate suprima simptomele bolii Alzheimer

Deci, consumati, dar cu grija!

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 19 June 2006 - 03:29 PM

:p Ma duc sa-mi iau si eu cafeaua. Sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. In plus, cred ca am racit de la aerul conditionat de aici. Nu mai am chef nici de ciresele pe care le-am cumparat azi-dimineata. Cred ca din cauza racelii mi-e si cald, ca aparatul merge in continuare. Eu in asemenea situatii incerc sa imi autostimulez creativitatea, dar acum cu raceala asta... va trebui sa ma chinui un pic mai mult.

#7 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 20 June 2006 - 04:08 PM

:pokey: Habar n-aveam ca o cescuta poate fi atat de periculoasa!!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi