Salt la continut

Fotografie

Casa noua - electrocasnice noi.

• Please log in to reply
17 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 11 September 2007 - 03:39 PM

Ce parere aveti de urmatoarele electrocasnice care ar trebui cumparate dupa renovarea casei.De ce sunt bune, de ce nu?Astept pareri pentru fiecare produs.
Aici masina de spalat: http://www.domo.ro/E..._Arctic_BA600A
Aici aragazul: http://www.domo.ro/E...rctic_DG5612GTL
Aici combina frigorifica: http://www.altex.ro/...model=K346BPLUS
Pentru o hota dati voi optiuni ca nu ma pricep.Mai avem deja:prajitor de paine,fierbator de apa,cuptor cu microunde si alte mijmasuri de astea.

Acest mesaj a fost editat de bubbles: 11 September 2007 - 03:41 PM

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 11 September 2007 - 03:58 PM

Hai sa-mi dau eu cu parerea :D .

Masina de spalat e buna ca pret, dar are viteza de centrifugare mica. Asta are 600, dar sunt si cu 800 sau 900. A mea are 800 si stoarce bine lenjeriile, prosoapele, chestiile de bumbac in general. La 600 de rotatii pun de obicei hainele normale, de zi cu zi.

Aragazului nu am ce sa ii reprosez, ca am identic. :)) E bine ca are aprindere electrica, dar sa te gandesti bine, daca nu o sa vrei putin mai tarziu un aragaz din 2 bucati, incorporabil. ;)

Frigider imi caut si eu in prezent si sa iti spun ce difera. Eu vreu cu usa pentru combina sus, pentru ca umblu mai rar acolo. Vreau sa am la indemana frigiderul propriu-zis. Cele cu congelatorul sus au doar 2 compartimente, dar e mai mare volumul frigiderului, asa poate sa iti intre fara problema o oala mai inalta si imi sunt suficiente 2 compartimente la congelator, pentru ca nu fac rezerve de carne pe termen lung.
Eu ma oprisem la Zanussi asta care are in plus si sistem Bacteria Stop, iar pretul e mai bun ca la Arctic.

#3 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • 22263 Mesaje:

Postat 11 September 2007 - 04:10 PM

Ness eu am acasa o masina de spalat Indesit cu 800 RPM dar vreu sa iti spun ca mai mult de 600 la rotatii nu am folosit.Asta imi place(masina de acasa) ca are program de 30 minute pentru haine putin.Desi mai bune mi se par arcticurile.Eu am intrebat in mare de masin asta pentru ca sunt Arctic si cu 1000 RPM dar inca ma mai interesez.
Hota de bucatarie nu stiu de care trebuie si dupa ce sa ma iau .Eu vreau sa pun pentru ca iarna babu va fuma in bucatarie(poate mai trag si eu cate o tigareta :grin: )si sa nu trebuiasca sa stau mereu cu geamul deschis pot da drumul la hota.
De ce zici tu de aragazuri incorporabile?Sunt mai bune?Un lucru stiu sigur .. nu vreau de inox :doh: ca pe cat de usor se murdaresc pe atat de greu se curata :bang: .Acasa la Piatra am acelasi aragaz care am pus ,Arctic si sunt multumita de el.

La Gheorgheni pentru ca stam intr`o camera si bucataria este mica a tb sa bagam frigiderul in camera cu noi :doh: si a tb sa luam unul mic .Asta este si pana acum ne`a ajuns http://domo.ro/Elect...Westwood_RN_110 desi de multe ori imi mai tb loc in congelator si nu am mai avut unde sa pun alimentele si a tb sa le pregatesc ca sa nu se strice.

Acest mesaj a fost editat de bubbles: 11 September 2007 - 04:11 PM

#4 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 20 September 2007 - 05:38 PM

Daca aveam unde o sa o pun...luam si o masina de spalat vase!!!
Acum sunt pe studiu cu un uscator, pt ca iarna mi se usuca rufele greu si nici nu am loc prea mare pe balconul meu de 2.5m patrati!

#5 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 20 September 2007 - 08:27 PM

Masina de spalat trebuie sa imi iau si eu si stiu doar ca vreau cu 1000 rotatii si sa aive si program scurt, tot spre un arctic ma orientez, ah si sa fie cu deschidere orizontala.
La frigider iti recomand cu 2 compresoare daca vrei combina frigorifica, consumul va fi mai mic intr-un final, pentru ca frigiderul va avea un compresor si congelatorul unul, nu va fi nevoie de un singur compresor s atraga pentru ambele compartimente, la bucuresti stiu ca am un zanussi http://www.altex.ro/...p;model=ZRB34ND

Aragazul e fain, are de toate si e si ieftin, eu tot zanussi am si aragazul la bucuresti, ceva de genul tc542S, sau nu mai stiu sigur, stiu doar ca e cu 542

am gasit si aragazul http://www.altex.ro/...p;model=ZC542TS

MASINA asta de spalat e pe gustul meu http://www.altex.ro/...;model=AWO43135
are si garantie f buna

Acest mesaj a fost editat de uka: 20 September 2007 - 08:36 PM

#6 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 21 September 2007 - 12:37 AM

Daca aveam unde o sa o pun...luam si o masina de spalat vase!!!
Acum sunt pe studiu cu un uscator, pt ca iarna mi se usuca rufele greu si nici nu am loc prea mare pe balconul meu de 2.5m patrati!

Dca vrei ....gasesti undeva un loc si pentru o masina de vase !!!! Exista si masini de 45 cm ...nu doar de 60 cm .

Hehehe , ti-a placut uscatorul meu , ai ? Adevarul e ca e fff bun !!! Mai ales pe timp de iarna !!! Sau cand trebuie sa usuci ceva neaparat !! Dar ... nu uita : uscator cu condens ( adica sa iti trebuiasca doar priza pentru a-l putea intrebuinta ) !!!!!! Nu cu tub care sa-ti treaca prin toata baia !

In legatura cu masinile de spalat nu ma pot pronunta pentru ca nu prea am habar :( :( :doh: Noi avem Indesit si suntem fff multumiti !

La frigider sunt de acord cu ce a spus Uka .

#7 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • 3764 Mesaje:

Postat 21 September 2007 - 07:15 AM

Dca vrei ....gasesti undeva un loc si pentru o masina de vase !!!! Exista si masini de 45 cm ...nu doar de 60 cm .

Hehehe , ti-a placut uscatorul meu , ai ? Adevarul e ca e fff bun !!! Mai ales pe timp de iarna !!! Sau cand trebuie sa usuci ceva neaparat !! Dar ... nu uita : uscator cu condens ( adica sa iti trebuiasca doar priza pentru a-l putea intrebuinta ) !!!!!! Nu cu tub care sa-ti treaca prin toata baia !

In legatura cu masinile de spalat nu ma pot pronunta pentru ca nu prea am habar :( :( :doh: Noi avem Indesit si suntem fff multumiti !

La frigider sunt de acord cu ce a spus Uka .

Chiar nu am unde...mobila e facuta pe comanda si e concentrata pe partea unde sunt tevile, atat de gaze cat si de apa....
Deja am gasit cateva uscatoare...incepand de pe la 12 milioane....vrei sa stii ca am vazut si cu 42 mil?...si normal ca m-am uitat la alea cu condens...asa pot s-o pun si in wc-ul de servici!

#8 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 21 September 2007 - 11:38 AM

Singurul sfat pe care pot sa-l dau legat de masina de spalat rufe e sa va luati, daca este posibil, una cu sarcina de 6kg. Se simte" kilu' ala in plus, poti sa speli o pilota si sa o scoti stoarsa bine, sau doua lenjerii de pat..excelent.

#9 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 21 September 2007 - 12:30 PM

A mea e de aceasta.Imi place ca are programul la spalare rapida de 30 min, dispozitiv de siguranta pentru copii si viteza de centrifugare (rpm): 1000/800/600/400
;)
http://www.ibo.ro/product/362
In aragazuri nu ma pricep.Cind o sa caut sa cumpar atunci o sa ma informez ;)

Acest mesaj a fost editat de aki: 21 September 2007 - 12:32 PM

#10 Dumbo

Dumbo

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1155 Mesaje:

Postat 23 September 2007 - 12:30 PM

uf, masina de spalat rufe caut si eu, dar din aia ingusta, de 40 cm si cu incarcare frontala. Inca nu m-am stabilit la model si parca nu stiu ce sa fac cu asta veche. Inca mai merge, dar e cam batranica.
Cu frigiderul a fost simplu. Imi trebuia unul cu compartiment foarte foarte mare pentru fructe si legume si am gasit numai un model care sa fie ok. Si pe ala l-am cumparat.

O intrebare pentru experte: stiti cumva daca masinile de spalat cu uscator usuca complet rufele?

#11 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • 3764 Mesaje:

Postat 23 September 2007 - 03:02 PM

uf, masina de spalat rufe caut si eu, dar din aia ingusta, de 40 cm si cu incarcare frontala. Inca nu m-am stabilit la model si parca nu stiu ce sa fac cu asta veche. Inca mai merge, dar e cam batranica.
Cu frigiderul a fost simplu. Imi trebuia unul cu compartiment foarte foarte mare pentru fructe si legume si am gasit numai un model care sa fie ok. Si pe ala l-am cumparat.

O intrebare pentru experte: stiti cumva daca masinile de spalat cu uscator usuca complet rufele?

Un coleg tocmai si-a achizitionat o masina Ariston cu uscator la pretul de 15 mil pe imternet!...si are mai multe niveluri de uscare.

#12 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • 22263 Mesaje:

Postat 23 September 2007 - 08:28 PM

Multumesc de sfaturi :hug: .Pana l aurma m-am hotarat la masina asta de spalat http://www.domo.ro/E...ctic_BE1000A_ # Pentru restul va spun sapt asta ;)

#13 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 03 October 2008 - 09:39 AM

M-am gandit sa sterg praful la acest subiect..
Ce elctrocasnice ati mai cumparat de care sunteti incantate?

Am inceput si noi sa cautam electrocasnice, si deocamdata ne-am oprit la urmatoarele:
- frigider
- masina de spalat vase

Nu suntem deloc hotarati ce sa alegem pentru cuptor (as vrea sa fie cu iluminare, cu ventilare si curatare - ce fel de curatare e mai avantajoasa?), plita, hota, cuptor cu microunde, masina de spalat (cu sau fara uscator?)

#14 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 03 October 2008 - 12:46 PM

Exact frigiderul asta il am si eu (Beko DEN 477 MWD) si sunt multumit de el. Singura mea nemultumire este ca are volumul de numai 2 litri in compartimentul pentru apa si vara il umpli cam o data pe zi. In schimb compenseaza cu suportul de gheata din congelator care are un mecanism destul de simpatic.

E destul de mare si greu (parea mai micut in magazin) asa ca sa te astepti la comentarii din partea transportatorilor si sa verifici ca intra pe usa inainte de a-l cumpara. Ar trebui sa vina si cu un gift card daca-l iei de la Domo (ar trebui sa ti-l dea transportatorii).

#15 bibi

bibi

Panda

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10292 Mesaje:
  • Dispozitie:putin obosita

Postat 07 October 2008 - 09:55 AM

M-am gandit sa sterg praful la acest subiect..
Ce elctrocasnice ati mai cumparat de care sunteti incantate?

Am inceput si noi sa cautam electrocasnice, si deocamdata ne-am oprit la urmatoarele:
- frigider
- masina de spalat vase

Nu suntem deloc hotarati ce sa alegem pentru cuptor (as vrea sa fie cu iluminare, cu ventilare si curatare - ce fel de curatare e mai avantajoasa?), plita, hota, cuptor cu microunde, masina de spalat (cu sau fara uscator?)

Frigiderul no frost roks.Eu am un Indesit de vreo 4 ani si e super.Al meu e mai mare cred.

Bucataria e " deschisa"? .. daca da iti trebuie o hota puternica, gen cos cu iesire direct afara ca altfel o pui degeaba.Oricum cand faci gratar o sa fie ceva fum.

Cuptor am electric, cu curatare (se inchide automat usa si creste temp pana la 500 g si apoi ramane numai cenusa care o iau cu o laveta) de la Ariston.

Si ia-ti neaparat masina de spalat vase.

Spor la cumparaturi. ;)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi