Salt la continut

Fotografie

Ce master sa fac?

• Please log in to reply
31 raspuns(uri) in acest subiect

#1 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5913 Mesaje:
  • Dispozitie:Do it today or regret it tomorrow !
  • Sex:Feminin

Postat 14 September 2007 - 10:53 AM

Buna ,fetelor!
Apelez la bunavointa si experienta voastra si va intreb :la ce masterat sa ma inscriu ca in ziua de azi cand studiile se fac de toti cei care au bani nu mai stii cu ce te poti angaja si unde,ce e de viitor si ce nu,asa ca :help me ! :(

#2 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 14 September 2007 - 11:00 AM

Buna ,fetelor!
Apelez la bunavointa si experienta voastra si va intreb :la ce masterat sa ma inscriu ca in ziua de azi cand studiile se fac de toti cei care au bani nu mai stii cu ce te poti angaja si unde,ce e de viitor si ce nu,asa ca :help me ! :(

Depinde ce facultate ai terminat.
De exemplun io care mi-s inginer, daca mi-o trece cumva prin cap sa fac vreunul as face unul pe parte economica sau de management.
Parerea mea proprie si personala e ca masterul e inca o diploma de pus in rama, asa ce deocamdata nu ma bag.

#3 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • 5913 Mesaje:

Postat 14 September 2007 - 11:18 AM

In primul rand iti multumesc ca ai raspuns atat de prompt :* Eu am terminat facultatea de Stiinte politice ,specializarea Administratie Publica .Problema e ca la noi de la o zi la alta se cer studii superioare apoi te trezesti ca ai nevoie de master si asa mai departe.De exemplu in Invatamant se vehiculeaza ca va fi necesar sa ai masteratul ca sa poti preda la licee ca si profesor,altfel poti sa predai doar la generale. :( Si cum preturile cresc in viteza ,iar de anul vitor cand termina primele generatii de studenti care au prins facultatea de numai trei ani masteratul va fi tot mai solicitat,ma gandesc ca va fi foarte greu sa mai faci un master.

Da ,m-am cam speriat ca n-am putut sa postez si ca sunt mutata,dar ca un veritabil incepator am creeat subiectul in locul nepotrivit ,drept pentru care imi cer scuze,se mai intampla... :blushing:

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 14 September 2007 - 11:23 AM

Da ,m-am cam speriat ca n-am putut sa postez si ca sunt mutata,dar ca un veritabil incepator am creeat subiectul in locul nepotrivit ,drept pentru care imi cer scuze,se mai intampla... :blushing:

Nu-ti face griji! :* Ma bucur ca nu te-ai suparat cand te-ai vazut mutata.

Despre problema ta, eu cred ca ar trebui sa faci un master in domeniul in care vrei sa predai, daca pentru asta il faci. De invatat, nu te astepta sa inveti mare lucru...

#5 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • 5913 Mesaje:

Postat 14 September 2007 - 11:38 AM

Nu-ti face griji! :* Ma bucur ca nu te-ai suparat cand te-ai vazut mutata.

Despre problema ta, eu cred ca ar trebui sa faci un master in domeniul in care vrei sa predai, daca pentru asta il faci. De invatat, nu te astepta sa inveti mare lucru...

Momentan nu predau,sunt administrator financiar si administrez scolile de la sate din zona pe care sunt responsabila,asigur informarea si comunicarea dintre inspectoratul scolar si ele ,deci momentan,nu imi foloseste la nimic,dar in viitor daca as avea nevoie de un alt loc de munca,sau efectiv s-ar ivi o ocazie ma gandesc ca ar trebui sa am doua specializari,administrativ pe care il am si unul ,poate economic,de management,cred,nu?Tu ce zici?

#6 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 14 September 2007 - 12:34 PM

Blue... vad ca esti in Invatamant.
Am si eu o intrebare,daca ai timp sa raspunzi.
In 1997 cand am absolvit Liceul,la scrierea diplomei de bacalaureat..s-au grabit si au gresit. Au sters si au scris peste. La momentul respectiv, n-am bagat de seama.
Am avut mai tarziu probleme, in Bucuresti, cand vrand sa ma inscriu la Facultate, si deci incercand sa fac o copie legalizata, 3 notari m-au refuzat, pe motiv ca am falsificat diploma.
Astfel, a trebuit sa fac drumuri inapoi la Liceu, unde..sa nu mai zic,ca am fost privita cu reticenta...de parca chiar falsificasem notele...In sfarsit, au verificat dosarul, au vazut ca notele corespund, si au modificat cu rosu pe diploma, dupa care au stampilat. Ma rog... at. am reusit sa legalizez o copie pentru facultate.
Chestia e ca, diploma mea e in 2 culori:negru si rosu, noi ne pregatim de plecat in SUA unde, nu vor intelege toata nebunia de pe diploma respectiva.
Intrebarea mea, catre tine... pot merge direct la Liceu si cere o alta diploma, "curata" , fara stersaturi, fara modificari,etc?? Sau ma vor pune..tot pe mine, desi de la bun inceput n-a fost vina mea... sa umblu pe la Inspectorate, Monitor..etc.
Te pupic si-ti multumesc anticipat pentru raspunsul tau.

#7 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:

Postat 14 September 2007 - 05:52 PM

Buna ,fetelor!

Acum cateva zile ma gandeam si eu la exact acelasi lucru. Numai ca eu am terminat chiar ASE-ul si un master acolo... chiar nu ma tenteaza. Insa unde m-as putea duce?

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 14 September 2007 - 05:59 PM

Daca ai terminat ASE iti recomand sa nu faci masterul acolo, ca pierzi timpul si banii. Doar cu diploma te alegi in plus.

Pe mine ma tenta un master la SNSPA acum, dar nu am avut timp sa imi pregatest lucrarea de admitere, ca e cu examen. :wacko:

#9 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 14 September 2007 - 06:30 PM

Ideea e sa faci mastersul in ceva complementar, care ti-ar deschide si alte alternative.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, ia si tu o brosura cu specializaril, vezi cum se numesc, cu ce se mananca si fa-o pe cea care crezi ca te atrage cel mai tare.
:*

#10 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 15 September 2007 - 10:48 AM

Honey, daca mai ai timp si rabdarea necesara de ce nu iti declari diploma pierduta si sa iti faca alta?

eu am terminat ase-ul marketing, dar nu o sa fac masterul tot la ase, asta ptr k nu vreau sa mai am de aface cu ase-ul si si ptr k m-am mutat ala bv, oriucm ideea e k as vea sa fac masterul in management sau in comunicare

#11 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 15 September 2007 - 11:32 AM

Uka, tocmai ca n-am timp .
Plus, nu-s in tara.Asa, sa presupunem ca, daca as merge in tara pentru sa zicem, cateva zile... ma intreb daca s-ar putea rezolva totul local... la Liceul cu pricina.Sa le dau diploma actuala, s-o puna la dosar..sau stiu eu ,si sa-mi elibereze alta in loc.
Nu stiu ce sa zic.

#12 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 15 September 2007 - 12:50 PM

Plus, nu-s in tara.Asa, sa presupunem ca, daca as merge in tara pentru sa zicem, cateva zile... ma intreb daca s-ar putea rezolva totul local... la Liceul cu pricina.Sa le dau diploma actuala, s-o puna la dosar..sau stiu eu ,si sa-mi elibereze alta in loc.
Nu stiu ce sa zic.

nu prea cred....depinde de secretara... si cum la noi birocratia e mare....nusunt f optimista in sensul asta...da un telefon mai intai oricum si explcia-le...desi nu cred
ptr a da-o pierduta trebuie mai intai sa o declari lamonitorul oficial pierduta si nu mai stiu ce....dar nu cre dk iti ajung cateva zile ptr asta... incearca varianta ta si explica-le clar ce si cum...poate ai noroc

#13 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • 5913 Mesaje:

Postat 19 September 2007 - 08:56 PM

Blue... vad ca esti in Invatamant.
Am si eu o intrebare,daca ai timp sa raspunzi.
In 1997 cand am absolvit Liceul,la scrierea diplomei de bacalaureat..s-au grabit si au gresit. Au sters si au scris peste. La momentul respectiv, n-am bagat de seama.
Am avut mai tarziu probleme, in Bucuresti, cand vrand sa ma inscriu la Facultate, si deci incercand sa fac o copie legalizata, 3 notari m-au refuzat, pe motiv ca am falsificat diploma.
Astfel, a trebuit sa fac drumuri inapoi la Liceu, unde..sa nu mai zic,ca am fost privita cu reticenta...de parca chiar falsificasem notele...In sfarsit, au verificat dosarul, au vazut ca notele corespund, si au modificat cu rosu pe diploma, dupa care au stampilat. Ma rog... at. am reusit sa legalizez o copie pentru facultate.
Chestia e ca, diploma mea e in 2 culori:negru si rosu, noi ne pregatim de plecat in SUA unde, nu vor intelege toata nebunia de pe diploma respectiva.
Intrebarea mea, catre tine... pot merge direct la Liceu si cere o alta diploma, "curata" , fara stersaturi, fara modificari,etc?? Sau ma vor pune..tot pe mine, desi de la bun inceput n-a fost vina mea... sa umblu pe la Inspectorate, Monitor..etc.
Te pupic si-ti multumesc anticipat pentru raspunsul tau.

Scuza-ma ca nu am mai intrat pe aici drept urmare nu am avut timp sa iti raspund.Desi nu lucrez la secretariat pot sa-ti spun ca cea mai rapida cale ar fi sa o declari pierduta ceea ce se face3 la inspectoratul judetean de care apartii si sa soliciti o alta diploma.La liceu nu poate sa-ti elibereze o alta diploma decat cu aprobarea inspectoratului dupa depunerea cererii in prealabil ,se solutioneaza in aproximativ o luna deci daca trebuie sa pleci ar trebui sa te grabesti ca Doamneeee mare-i birocratia in Romania :* Dupa ce soseste aprobarea de la inspectorat,secretara de la liceu trebuie sa mearga dupa diploma in alb ,tu sa ii duci fotografii,daca esti casatorita sa duci certificatul de nastere sa nu iti treaca din greseala numele de pe sot ,ca au mai patit-o si altii :doh: ,ii depui o cerere cu anul,clasa si profilul pe care l-ai terminat sa te caute in registrul matricol si sa te tii de ea sa ti-o completeze.Dupa completare se duce la vizat si la timbru sec la inspectorat ,dupa care poti sa o ridici. :doh:

Nu stiu ce sa zic.

Ce-ti face burtica?Cum te simti?Bebe? :give_rose:

#14 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 19 September 2007 - 09:03 PM

poate te ajuta site-ul acesta! :)

}{

#15 BLUELIFE

BLUELIFE

Lama

• Membri
  • 5913 Mesaje:

Postat 19 September 2007 - 09:10 PM

poate te ajuta site-ul acesta! :)

}{

Momentan nu poit intra,dar mersi oricum,poate mai incolo ma va lasa sa accesez site-ul. :*

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi