Salt la continut

Fotografie

Pensii private

• Please log in to reply
24 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 18 September 2007 - 02:23 PM

De luni a inceput nebunia si in media despre pensiile private! :doh: Nu poti deschide tv-ul sau un ziar fara sa te izbeasca o reclama.

Mie mi se par toate companiile la fel, toate promit marea cu sarea, dar nu stiu dupa ce criterii sa fac alegerea fondului de pensii pentu pilonul II.

La noi la serviciu ne platese angajatorul si ceva la pilonul III. Si acolo am probleme la alegerea fondului, mai ales ca nu vreau sa-mi pun toate ouale intr-un singur cos cum zice zicala. :D

Voi ce stiti de pensiile astea? V-ati decis unde va virati banii din ianuarie 2008?

#2 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 19 September 2007 - 08:54 AM

Eu am ales ING. Este o banca in care am incredere. Am semnat pe 17, in prima zi ;)
Oricum va fi bulibaseala pana ne obisnuim cu totii cu ele... :unsure:

#3 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 19 September 2007 - 01:12 PM

Si io ma gandeam tot la ING, io cu ei lucrez tare fain, noi avem acolo toti asigurari.
Dar apropo de oua, ma gandeams a imi pun la pilonul II al altzii, asa sa feresc oualele :)) , dar nu m-am hotarat inca.
Al meu sotz ieri a aderat pentru ING. Io ma mai gandesc.

#4 katty29

katty29

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 19 September 2007 - 08:01 PM

noi am optat pentru AVIVA pentru ca ni s-aparut cea mai buna alegere(in cazul nostru). Mai avem asigurari la ei si nu ne-au dezamagit.
La noi ING a cazut din start pt ca sotul e cadru militar si ING nu ii ia in calcul.

#5 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 20 September 2007 - 09:03 AM

noi am optat pentru AVIVA pentru ca ni s-aparut cea mai buna alegere(in cazul nostru). Mai avem asigurari la ei si nu ne-au dezamagit.
La noi ING a cazut din start pt ca sotul e cadru militar si ING nu ii ia in calcul.

Nu am stiut asta <_<

#6 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 20 September 2007 - 01:10 PM

<_< <_< <_< adica???

noi tot la ING ne-am gandit dar iubitul meu e militar angajat....si ce vrei sa spui ca nu poate??? de ce?

#7 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 20 September 2007 - 05:43 PM

Eu inclin tot spre ING....
Nessie, diferenta este ca AVIVA zice ca nu-ti ia comision in primul an...deci atunci cand suma e f mica!

#8 katty29

katty29

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 20 September 2007 - 07:29 PM

Nu comisionul ne-a incantat pe noi, ci efectiv firma.
Daca prietenul e militar angajat nu este nici o prb pt ca e ca un civil angajat in armata( li se vireaza bani in fondul de pensii public), restul, cadrelor militare li se vireaza bani in casa de pensi a armatei care se pare ca nu au aprobat virarea banilor in fonduri private. Persoana de la ING cu care am discutat( o cunostinta de familie) a zis ca au primit instiintare de la Buc sa nu faca contracte celor din MApN decat dupa ce se clarifica toata prb.
La AVIVA sotul a optat pt pensie privata indiferent dc se vireaza bani sau nu ( a fost alegerea noastra).
Noi asta cun deocamdata, poate avem noi informatii eronate.

#9 katty29

katty29

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 20 September 2007 - 08:40 PM

in legatura cu angajatii care intra in categoria exceptiilor de la sistemul de pensii private obligatorii am gasit un reportaj pe site-ul MONNEY CHANNEL din 19-09-2007 cu titlul "Exceptii de la sistemul de pensii private obligatorii".

#10 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 21 September 2007 - 08:56 AM

Noi vom opta pentru Interamerican. Nu au comision in primii 2 ani. ;)

#11 Anna

Anna

Iepuras

• Membri
  • 1732 Mesaje:
  • Dispozitie:fericita

Postat 25 September 2007 - 02:13 PM

Buna fetelor,

Eu am devenit agent de marketing pentru Prim Net Broker de Pensii Private si va recomand Allianz sau BCR fond de pensii.

Despre pensia administrata privat

Crearea sistemului pensiilor administrate privat s-a realizat in scopul asigurarii unei pensii private, distincte, care suplimenteaza pensia acordata de sistemul public, pe baza colectarii si investirii a unei parti din contributia individuala de asigurari sociale.

In cazul pensiilor private obligatorii, salariatii avand varsta de pana la 35 de ani participa obligatoriu la un fond de pensii administrat privat. Salariatii avand varsta intre 35 si 45 de ani pot opta sa adere la un astfel de fond de pensii. O persoana nu poate fi participant, in acelasi timp, la mai multe fonduri de pensii. Perioada de aderare la un fond este de 4 luni. Persoana care nu a aderat la un fond de pensii in termen de 4 luni de la data la care este obligata prin efectul legii, este repartizata aleatoriu la un fond de pensii de catre institutia de evidenta. Repartizarea aleatorie a persoanelor se efectueaza direct proportional cu numarul participantilor unui fond de pensii la data efectuarii repartizarii. O persoana devine participant la un fond de pensii prin semnarea unui act de aderare individual, din proprie initiativa, sau in urma repartizarii sale de catre institutia de evidenta.

Prin participarea la un astfel de fond, participantul nu plateste nimic, ci o parte din contributia de asigurari sociale este directionata catre un administrator de pensii private. La momentul inceperii activitatii de colectare, cuantumul contributiei este de 2% din venitul brut. In termen de 8 ani de la inceperea colectarii, cota de contributie se majoreaza la 6%, cu o crestere de 0,5 puncte procentuale pe an, incepand cu data de 1 ianuarie a fiecarui an.

Fondul de Pensii “ AZT Viitorul Tau ”.

Allianz a fost fondat in 1890 la Berlin, este lider mondial in domeniul asigurarilor si unul
dintre cei mai mari furnizori de servicii financiare din lume. Este prezent in peste 70 de tari, 700 de companii-membre, detine peste 60 de milioane de clienti in toata lumea, are 170.000 de angajati, valoarea activelor in administrare este de peste 1.260 miliarde EUR. In 2005, Allianz a realizat venituri totale de 100,9 miliarde EUR si are rating-ul AA-, conform Standard&Poor’s, si Aa3 conform Moodys. Are de asemenea o experienta de peste 10 ani in Europa Centrala si de Est, fiind prezent in Bulgaria, Croatia, Cehia, Polonia, Slovacia, Ungaria.

Strategia de investire a activelor Fondului este pe termen lung, Administratorul urmarind maximizarea activelor Fondului in conditiile mentinerii gradului de risc asumat si actionand in interesul participantilor. Instrumentele financiare in care Allianz investeste sunt:
- 65%-85% in instrumente cu risc scazut, adica titluri de stat, obligatiuni si alte valori mobiliare ale organismelor straine neguvernamentale;
- 15%-35% alte instrumente ale pietei de capital, adica instrumente ale pietei monetare, obligatiuni si alte valori mobiliare emise de autoritatile administratiei publice locale, obligatiuni si alte valori mobiliare tranzactionate pe piete reglementate si supravegheate, emise de autoritatile administratiei publice locale din state terte, valori mobiliare tranzactionate pe piete reglementate si supravegheate, titluri de participare emise de organisme de plasament colectiv in valori mobiliare

Contributiile participantilor la Fond sunt investite de societatea noastra pe piete din:
- Romania;
- State membre ale Uniunii Europene sau apartinand Spatiului Economic European;
- State terte: Japonia, Canada si Statele Unite ale Americii.

Denumire Administrator - ALLIANZ-ȚIRIAC PENSII PRIVATE SOCIETATE DE ADMINISTRARE A UNUI FOND DE PENSII ADMINISTRAT PRIVAT ȘI A FONDURILOR DE PENSII FACULTATIVE

Denumire Fond - AZT VIITORUL TĂU Fond de Pensii Administrat Privat

Grad de risc -mediu

Comision din Contributii - 2,5%

Comision din Activ -0,05%/luna

Taxa de Audit - 1500 lei/an

Penalitate de transfer din activul personal - 5%

Tarife de informare suplimentara - nu va depasi costul efectiv al punerii la dispozitie al informatiilor

SURSA www.csspp.ro

BCR - Fond de pensii

BCR Administrare Fond de Pensii a fost infiintata in luna iunie 2007, cu un capital social initial de 50.000.000 RON.

BCR detine 99,99 % din actiunile BCR Administrare Fond de Pensii. Societatea are ca principale atuuri apartenenta la cel mai puternic grup financiar din Romania - BCR, cu o reputatie solida si cu o echipa de profesionisti de cea mai buna calitate, experienta deosebita in Europa Centrala a Grupului Erste atat in managementul fondurilor de pensii, cat si, fapt foarte important, in managementul activelor, forta de vanzare recunoscuta a Grupului BCR si baza larga de clienti, onestitatea si transparenta relatiei cu acestia.

BCR Administrare Fond de Pensii le propune clientilor sai un parteneriat pe termen lung cu Grupul BCR caracterizat de profesionalism, experienta, stabilitate si soliditate, seriozitate si respect.

Societatea a primit autorizatia sa administreze BCR Fond de Pensii Administrate Privat care este un fond cu un profil de risc mediu.

Administratorii fondului tintesc o structura de plasamente adecvata:
65% in instrumente financiare cu risc scazut (titluri de stat si obligatiuni);
25% in valori mobiliare tranzactionate pe piete reglementate (actiuni);
5% in instrumente ale pietei monetare;
5% in titluri de participare emise de organisme de plasament colectiv in valori mobiliare.

Denumire Administrator - BCR FOND DE PENSII

Denumire Fond - BCR Fond de Pensii Administrat Privat

Grad de risc -mediu

Comision din Contributii - 2,5%

Comision din Activ -0,05%/luna

Taxa de Audit - 13.900 Ron pt anul 2007

Penalitate de transfer din activul personal - 5%

Tarife de informare suplimentara - nu va depasi costul efectiv al punerii la dispozitie al informatiilor

SURSA www.csspp.ro

Pentru tabelul comparativ intre fondurile de pensii si pentru alte detalii va rog sa va uitati la COMPARATIE FONDURI PENSII PRIVATE

#12 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 25 September 2007 - 04:35 PM

Un tabel comparativ foarte util

http://w4.csspp.ro/r...m...6&Itemid=64

#13 Anna

Anna

Iepuras

• Membri
  • 1732 Mesaje:
  • Dispozitie:fericita

Postat 25 September 2007 - 04:43 PM

Un tabel comparativ foarte util

http://w4.csspp.ro/r...m...6&Itemid=64

E acelasi pe care l-am postat si eu :p

#14 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 25 September 2007 - 04:54 PM

:doh: M-am speriat cand am vazut cate sunt!

Ce e taxa de audit care apare in tabel? :oo: E imensa!

#15 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 25 September 2007 - 05:05 PM

Vad ca difera foarte mult taxa de audit. Ce e taxa de audit, cine o plateste si din ce bani? Ma poate lamuri si pe mine cineva? As vrea o opinie argumentata (citat dintr-o sursa guvernamentala).

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi