Salt la continut

Fotografie

Cum asortez culoarea peretilor cu mobila

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 05 October 2007 - 09:06 AM

Fiind discromat, nu deosebesc foarte bine nuantele culorilor, insa pe langa asta nici nu prea am simtul vizual foarte bine dezvoltat asa ca va cer ajutorul in problema asta: cum asortez culoarea peretilor cu mobila?

Practic: am o camera care am vrut sa iasa portocalie dar a iesit piersic deschis (cel putin asa zic prietenii, ca eu o vad cam... portocalie deschis sau roz dar de-aia sunt discromat). Ce fel de mobila s-ar potrivi cu aceasta culoare?

A doua camera nu am varuit-o inca dar o voi face verde (deschis). Aici ce fel de mobila ar merge?

A treia camera (sufrageria) va fi alba si unul din pereti rosu (cel pe care va fi canapeaua). Aici ma gandeam sa iau o canapea alba sau crem deschis... si mobila ... rosie?

Iar in bucatarie, holuri si baie voi lasa alb.

As aprecia niste idei... multumesc! :)

#2 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA
  • Sex:Feminin

Postat 07 October 2007 - 10:30 PM

Draga Alex... pentru camera portocalie...eu as opta pentru mobila alba sau maro inchis spre negru. Ar fi un contrast destul de vizibil. Depinde si ce vrei... care-i scopul camerei.
In cea verde, merge orice nuanta de maro pentru mobila, atata timp cat nu e foarte deschisa.

In sufragerie, poti sa te joci putin, caci ai si alb si rosu. Pe peretii albi, iti poti pune decoratiuni rosii, negre sau rosu+ negru. Pe peretele rosu, merge alb sau negru. Daca-ti place mobila alba, opteaza pentru ea. DAr...eu as fi un pic mai indrazneata si as merge pe culoare combinata la mobila rosu+negru sau alb + negru . Daca alegi mobila alb+ negru... atunci... iti trebuiesc destule ornamente ( tablouri, o lampa,aplica) rosii...astfel ca peretele rosu sa nu para iesit din "poza".
Cam asa as alege eu...acum depinde de tine si de gusturile tale.
Ai putea deasemeni sa ceri sfatul celor de unde cumperi mobila.

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor.
Asteptam poze dupa ce termini cu aranjatul.

Acest mesaj a fost editat de honey79: 07 October 2007 - 10:58 PM

#3 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 08 October 2007 - 06:47 PM

Dragule, cum de au iesit culorile asa?...ai pus tu cu picatura peste alb?
Eu mi-am vopsit cu lavabila de la Caparol care o fac pe calculator si cum e pe esantion asa iese...fara surprize.
Eu am portocaliu sa zicem in sufragerie, de fapt apricose(caisa) si am mobila in ton, adica la canapele am 2 culori-portocaliu si galben..iar mobila (un fel de biblioteca facuta pe comanda, o masa de cafea) e tot portocaliu cu gri platina de data asta!

Mobila nu trebuie neaparat asortata...poti asorta acesoriile sa zicem, gen draperii, covor, decoratiuni prin casa...lampadare...

A treia camera (sufrageria) va fi alba si unul din pereti rosu (cel pe care va fi canapeaua). Aici ma gandeam sa iau o canapea alba sau crem deschis... si mobila ... rosie?

Iar in bucatarie, holuri si baie voi lasa alb.

As aprecia niste idei... multumesc! :)

Aici zic ca e bine....in sufragerie asi opta si pt ceva pe jos, covor in ton cu peretele...in nici un caz tot bej!!

#4 peach

peach

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 Mesaje:

Postat 09 October 2007 - 02:59 PM

in principiu e simplu daca ai culoare pe perti ai mobila neutra(alb, toate tonurile de gri pina la negru) sau mobila colorata si pereti albi...asa nu poti da gres.
dar poti risca si sa combini culorile depinde de gutul si portofelul tau. Poti vedea citeva combinatii facute de designerii britanici aici

perete rosu mobila alba sau gri deschis ex

#5 ionutz_t

ionutz_t

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 14 October 2007 - 09:20 PM

buna....sunt nou...si as vrea niste indicatii...vreau sa schimb culoarea peretilor in camera mea..dar nu stiu ce culoare sa aleg...camera..e un dormitor...cu 2 birouri...un pat..si 2 dulapuri mari...atat mobilierul cat si mocheta sunt de culoare gri inchis....as vrea niste indicatii..ce culoare..sar potrivi cu mobila..shi cu restu?....eu mam gandit initial la nu violer deschis..amestecat cu alb..dar...nu stiu

#6 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 15 October 2007 - 12:03 PM

Ma gandesc ca iti trebuie o pata de culoare in camera, prea mult gri arata mohorat.
Uite aici o idee
Imagine postata
Ori lasi peretii albi si adaugi accesorii portocalii, rosii, roz, violet, ori peretii colorati, dar nu stiu in schimb cat de incarcat ar parea.

#7 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 Mesaje:

Postat 23 October 2007 - 05:52 PM

E super combinatia, si eu am vrut sa ii sugerez un orange. :floare:

#8 peach

peach

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 Mesaje:

Postat 31 October 2007 - 03:39 PM

semnificatia culorilor

Rosu:
asociat cu pericol, pasiune, energie, caldura, aventura, optimism
de preferat in dining rooms stimuleaza apetitul, nu mai mult de un perete sau folosit in acessorii, niciodata in camera copilului

Roz:
asociat cu dragoste
de preferat in dormitor, pasnic si odihnitor

Portocaliu:
asociat cu stabilitate, asigurare, caldura, creativitate
sufragerie, dining room, birou

Verde:
asociat cu natura si energie, calm si odihna, balanta, secutritate si stabilitate
dormitor, sufragerie

Albastru:
asociat cu calm, liniste, loialitate, seninatate, autoritate, protectie, previne cosmarurile( :)) trebuie sa-mi schimb culoarea dormitorului)
dormitor, baie, birou

Galben:
asociat cu stralucire, energie, stimuleaza intelectul
bucatarie, dining rooms, peretele de nord a unei camere

Liliac:
asociat cu spiritualitate, zona mistica intre cer si rai, feminitate
dormitor, baie
elibereaza de stress

Purple:
asociat cu creativitate, fertilitate, placere, bucurie, magic, malefic, sex , moarte (interesanta semnificatie)
sufragerie

Maron:
asociat cu securitate, stabilitate, practic
sufragerie

Negru:
asociat cu moarte, excentricitate, drama. Nu este culoare absoarbe alte culori si nu reflecta nimic
folsit cu moderatie pe supafete mici

#9 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 01 November 2007 - 11:11 PM

De retinut pentru data viitoare ..... Daca n-ai venit cu ideile astea acum vreo 5 luni :(

#10 peach

peach

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 Mesaje:

Postat 02 November 2007 - 06:07 PM

De retinut pentru data viitoare ..... Daca n-ai venit cu ideile astea acum vreo 5 luni :(

pai ce-ai facut gresit? portocaliul se potriveste la sufragerie

si eu m-am plictisit de combinatia de culori pe care o am..vreau altceva..dar mi-e lene sa pun mina pe pensula..

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi