Salt la continut

Fotografie

AUSTRALIA INTERNATIONAL LOTTERY PROGRAMME

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...
  • Sex:Feminin

Postat 12 October 2007 - 06:20 PM

Deci am primit o scrisoare pe email unde se spune ca am cistigat o suma de bani la loterie.Am indeplinit niste date si le-am trimis dar acum imi cer copia la pasaportul strain sa o scanez si s-o trimit pentru perfectarea actelor.Mi-i frica...Sa nu fie vre-o escrocherie.Ce ziceti?

#2 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 12 October 2007 - 07:05 PM

Si eu am primit foarte multe de-astea....in nici un caz nu trimite...parerea mea!!!

Astia sunt niste escroci...am vazut chestii de genul asta la TV pe discovery nu stiu care....poti sa te trezesti cu pasaportul falsificat!!

#3 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 12 October 2007 - 07:25 PM

Nu trimite nici o data de pe pasaport/buletin/cont bancar nimanui nici prin e-mail, nici prin posta... etc.

Trebuie sa intreb totusi... te-ai inscris la loteria vizelor pt Australia? Exista asa ceva?

#4 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10595 Mesaje:

Postat 12 October 2007 - 07:28 PM

Pentru vize de emigrare dar nu loterie de bani

#5 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 12 October 2007 - 07:32 PM

Ok, sa ai bafta.
Cum spune si Axe, nu trimite date oricui si oricum. Daca e ceva serios totul se face la fata locului (ambasade/consulate) nu prin telefon, e-mail sau posta.

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 12 October 2007 - 07:41 PM

Pe pagina asta - Fraud Aid - Lottery scam la litera A, pozitia 15 in jos, apar si respectivii (Autralia International... blablabla)

Emu: si pentru Australia exista program de loteria vizelor, ca si pentru state, si celasi gen de program de emigrari ca si pentru Canada.

#7 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3045 Mesaje:

Postat 12 October 2007 - 07:47 PM

aki, nu, nu, nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu. Nu trimite asa ceva. Cu siguranta sunt escroci.

#8 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10595 Mesaje:

Postat 12 October 2007 - 07:50 PM

Ok,m-am linistit
:w00t:

#9 May

May

Yeti

• Membri
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 13 October 2007 - 01:30 AM

Apropo de asta, cred ca nu e luna de la Dumnezeu sa nu primesc prin posta sau prin sms marea veste ca am castigat sume de bani sau lucruri si, pt a intra in posesia lor, trebuie ``doar`` sa le trimit inapoi 15-20 de euro care ar constitui ori taxele postale ori taxele pt legalizare actelor de intrare in posesie a premiului. Luna asta am primit un sms conform caruia am castigat la nu stiu ce loterie un salariu pe tot restul vietii de 1500 de euro lunar si bla bla bla... si cand ma gandesc ca sunt oameni care chiar cad in plasa lor <_<

#10 TatianaA

TatianaA

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 13 October 2007 - 08:50 AM

In niciun caz sa nu le trimiti nimic. Si eu primesc in fiecare zi o multime de e-mailuri cum ca as fi castigat la nu stiu ce loterie... la care n-am jucat oricum niciodata. Si o prietena a mea era sa fie escrocata de un tip care voia sa o angajeze baby sitter in Anglia, cu un salariu fabulos fata de celelalte oferte, dar voia ca ea sa trimita la o anumita agentie de intermediere suma de 1800 de dolari, pentru acte, viza si transport. Probabil ca sunt persoane care cad in plasa, altfel n-ar mai face nimeni asa ceva.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi