Salt la continut

Fotografie

Cum sa slabesc

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 adriana_lee

adriana_lee

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 19 October 2007 - 01:12 PM

buna! ma numesc Adriana,sunt noua pe aici :D am aproape 19 ani si am o problema...kg in plus..am 56 de kg la 1,63m si ma simt grasa..as dori sa mai slabesc 6 kg in 5 saptamani..poate voi reusi..cred ca asta e motivul ptr care m-am inscris aici..banuiesc ca voi avea mai multa ambitie,vointa ... :grin: desi mi se pare putin cam dificil ptr ca sunt la liceu in clasa a 12a si anul acesta am bacu' si nu vreau sa ma infometez sa nu ma mai pot concentra sau sa ma imbolnavesc...imi poate da si mie cineva un sfat cu privire la la o dieta echilibrata???

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 19 October 2007 - 02:32 PM

Bine ai venit, Adriana! :floare:
Sa stii ca "grasimea" asta nu e decat psihologica. Adica judecand dupa standarde ar trebui sa ai minim 53, deci nu e cazul sa te consideri grasa. La tine sunt sigura ca problema este lipsa sportului! Daca ai aveam muschi formati, ar sta mai bine hainele pe tine, nu ai mai fi "pufoasa". Scopul tau ar trebuie sa fie acum sa pui masa musculara, nu sa slabesti.

Ce activitati fizice ai zilnic? Stiu ca in clasa a 12-a e mult mai greu sa gasesti timp liber de mers la sala, dar cateva gantere si un filmulet cu exercitii ar trebuie sa te aranjeze si acasa. ;)

Ia o hotarare, fa-ti un jurnal si fetele te vor sfatui cum stiu ele mai bine, din proprie experienta.
Bafta!

#3 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 19 October 2007 - 04:07 PM

Draga mea, nu-ti impune combinatii de cifre (gen 6 kg in 5 saptamini), pentru ca organismul nu e robot, el uneori merge mai tare, alte ori mai incet, citeodata se opreste la platou.

In plus, 6 kg in 5 saptamini suna putin... deplasat. E mult prea mult pentru sanatatea ta, si e putin chiar imposibil sa dai jos 6 kg DE GRASIME in cele 5 saptamini.

Un kg de grasime cere arderea a 7000 de calorii ca sa dispara.

Dupa un calcul simplu, 6 kg de grasime necesita per total un deficit caloric de

6 X 7000 = 42 000 calorii in cele 5 saptamini

Impartit la 35 de zile: ajungi la un DEFICIT zilnic de 1200 calorii!!!! Deci asta inseamna ce... sa maninci 500-600 calorii pe zi! Ceea ce e inuman, si are repercursiuni foarte grave. Nu zic ca nu se poate, dar pretul e prea mare, si n-are nici un rost sa-l platesti, mai ales ca ai bac-ul si scoala. Iar daca ai reusit sa dai jos 6 kile in 5 saptamini, acele 6 kile ar fi mai mult apa si tesut muscular pierdut.

Si nu esti grasa, fii pe pace! Tu esti cea din poza de la avatar? :floare:

#4 adriana_lee

adriana_lee

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 20 October 2007 - 07:38 AM

Draga mea, nu-ti impune combinatii de cifre (gen 6 kg in 5 saptamini), pentru ca organismul nu e robot, el uneori merge mai tare, alte ori mai incet, citeodata se opreste la platou.

In plus, 6 kg in 5 saptamini suna putin... deplasat. E mult prea mult pentru sanatatea ta, si e putin chiar imposibil sa dai jos 6 kg DE GRASIME in cele 5 saptamini.

Un kg de grasime cere arderea a 7000 de calorii ca sa dispara.

Dupa un calcul simplu, 6 kg de grasime necesita per total un deficit caloric de

6 X 7000 = 42 000 calorii in cele 5 saptamini

Impartit la 35 de zile: ajungi la un DEFICIT zilnic de 1200 calorii!!!! Deci asta inseamna ce... sa maninci 500-600 calorii pe zi! Ceea ce e inuman, si are repercursiuni foarte grave. Nu zic ca nu se poate, dar pretul e prea mare, si n-are nici un rost sa-l platesti, mai ales ca ai bac-ul si scoala. Iar daca ai reusit sa dai jos 6 kile in 5 saptamini, acele 6 kile ar fi mai mult apa si tesut muscular pierdut.

Si nu esti grasa, fii pe pace! Tu esti cea din poza de la avatar? :floare:

#5 nicoleta

nicoleta

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 79 Mesaje:
  • Dispozitie:zupper bene k intotdeauna

Postat 30 October 2007 - 10:15 PM

Oriqm ar fi kred k ai pute slabi reducand grasimile din mancare. Cel putin 2 fructe p zi. De preferat portocalele. Dimineata ai putea sa mananci ceva usor dar fara sa te fortezi, dupa amiaza ai putea manca aproape orice dar fara carne. Sau cu grasimi reduse..., iar seara de preferat doar fructe. Apropo, nu uita de exercitiile fizice. Nu kred ca o dieta e completa fara exercitii fizice. Si carne de preferat doar de doua ori pe saptamana...

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi