Salt la continut

Fotografie

Bicicleta stationara

• Please log in to reply
52 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 22 June 2006 - 10:22 AM

Mi-am dorit foarte mult sa am bicileta acasa pentru a putea 'munci' la orice ora si ma gandeam ca asa o sa slabesc mult mai repede ca doar o am acasa si o sa fac cel putin 30 de minute zilnic. ("asa e si marmota invelea ciocolata.... " :blum: ) A mers vreo 2 saptamani la inceput si apoi...pauza! :blink:

Am incercat sa ma gandesc care ar fi motivele care ma opresc sa pedalez dupa programul pe care mi-l stabilisem si sa incerc sa gasesc solutii pentru fiecare:
1. durerea - deja dupa 2 zile abia ma miscam;
2. plictiseala - evident nu e usor sa te uiti pe pereti 30 de minune si sa depui efort fizic;
3. nu am gasit timpul necesar - am un program de munca ce se intinde de dimineata pana seara;
4. prea greu sa fac asta zilnic - mereu ma gandesc "lasa ca recuperez maine ce nu am facut azi".

1. Durerea
Inainte de pedalare trebuei sa fac 5-10 minute exercitii de incalzire si intindere pentru muschii picioarelor si ai feselor. Febra musculara trece tot prin miscare si prin folosirea muschilor, asa ca atunci cand incepe sa se instaleze ma bucur pentru ca inseamna ca "lucreaza muschiul" si continui pana trece.
Am observat ca uneori am si dureri de spate datorate pozitie incorecte sau datorita faptului ca e saua prea ridicata. Daca folosesc mai multe persoane aceeasi bicicleta e indicat ca inainte de a incepe exercitiile sa reglati saua si coarnele in pozitia optima.

2. Plictiseala

Pot trece peste plictiseala daca imi pun teluri pe termen scurt: 5 minute nu scad sub 28km/h sau 10 min pedalez la treapta de intensitate 7 etc. Alternarea treptelor de intensitate si a vitezei te fac sa te gandesti ca mai ai putin si gata. :D
Daca asta nu e suficient de interesant pentru tine poti sa-ti montezi bicicleta in faza televizorului si sa urmaresti un film sau o emisiune antrenanta; daca preferi sa sculti muzica, iti recomand o muzica ritmata.

3. Timpul
Am ajuns la concluzia ca timp nu exista niciodata daca nu imi fac! Stiu ca exista oameni mai ocupati decat mine, cu mai multe griji si probleme de rezolvat si tot cu 24h la dispozitie. Daca ei pot, pot si eu! :grin:
Unele persoane sunt mai matinale, iar altele mai nocturne in functie de momentul in care pot lucra la capacitate maxima si cel mai bine este sa iti faci timp pentru exercitii atunci. Eu m-am hotarat sa lucrez dimineata! De obicei citeam 30-45 de minute dimineata, dar stiu ca le pot face pe amandoua daca nu mai dau "amanati" la alarma cate 30 de minute :blushing: !
In plus, am observat ca in zilele in care lucram la bicicleta de dimineata eram mult mai vioaie si rezolvam mai multe lucruri. ;)

4. Programul zilnic
Nu ma antrenez pentru Turul Frantei asa ca nu trebuie sa fac o ora zi de zi la intensitate si viteza maxime! Totul se face treptat si constant in functie de conditita fizica a fiecaruia. Eu mi-am propus sa incep de la 10 minute si sa scresc cu cate 5 o data la 2 zile pana la 40 dupa care sa ma mentin sau sa cresc intensitatea exercitiilor. Voi vedea la momentul potrivit!

Slabitul nu este o pedeapsa pentru cei ce au mancat prea mult, ci o dorinta si un tel pe care si-l propune cineva pentru a se simti mai bine fizic sau psihic! Ca pentru orice dorinta, trebuie sa muncesti constant, putin cate putin in fiecare zi astfel esti mai aproape de indeplinirea ei!

#2 diana.triscau

diana.triscau

Amiba

• Membri
  • 34 Mesaje:

Postat 26 June 2006 - 04:24 PM

Bun program! Imi place, dar, ia spune! Merge? B)

#3 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 01 July 2006 - 06:05 PM

Imagine postata

bravo!

Go Nessie Go ! :cheer:

:hug: ma motivasi si pe mine...sa sterg prafu` de 1km de pe bici..si sa o calaresc oleaca zilnic :tease:

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 01 July 2006 - 06:07 PM

Eu ma gandesc sa-mi iau o bicicleta adevarata, poate merg la servici cu ea... problema e ca pana la servici fac o ora cu metroul, iti dai seama cat mi-ar lua cu bicicleta... oricum, poate poate... bicicleta stationara insa nu cred ca o sa incerc... e prea... stationara :D

#5 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 01 July 2006 - 06:22 PM

Eu ma gandesc sa-mi iau o bicicleta adevarata, poate merg la servici cu ea... problema e ca pana la servici fac o ora cu metroul, iti dai seama cat mi-ar lua cu bicicleta... oricum, poate poate... bicicleta stationara insa nu cred ca o sa incerc... e prea... stationara :D

nice !

bravo voua,celor care stiti sa..calariti :p ...real bikes!
i never could !
cum sa-ti mentii dom`le echilibrul pe asa ceva ?
:doh: prea greu pt moi

felicitari pt initiativa... :salut:
daca mersul pe bicicleta la serviciu ar avea inconveniente (mult timp,gaze toxice inhalate de la masini) poti sa-ti cumperi una..just 4 fun..sa mergi prin parc cu ea,la plimbare...

damn,ce va invidiez pe cei care stiti sa ..ride a bike :crying:

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 01 July 2006 - 06:32 PM

Nu-i tarziu niciodata sa inveti ceva nou (sa mergi pe bicicleta de exemplu ;) )!

Eu mi-am luat role fara sa mai fi mers vreodata, hotarata ca fie ce-o fi! Tot invat pana la urma! Nu sunt experta, dar merge din ce in ce mai bine acum.

#7 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 01 July 2006 - 07:02 PM

da,i guess...

sooner or later..o sa imi iau inima in dinti..o sa-mi fac asigurare de viata,just in case :unsure: si o sa fac o noua tentativa...de a invata sa merg pe bicicleta

oao,ai luat role fara sa ai previous experience ? superrr,felicitari !
Q:cate cazaturi ai luat pana sa te inveti sa mergi? :sorry: just asking

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 02 July 2006 - 02:01 PM

Cand eram micuta (6-7 ani) am avut patine, da cand mi-au ramas mici am renuntat la sportul asta. Acum, m-am gandit ca poate asa ma conving sa fac mai multa miscare si me-am luat eu si prietenul meu role. Usor-usor ne-am invatat si ne-am sustinut unul pe altul, chiar daca amandoi eram incepatori. Mi s-a parut foarte important faptul ca nu am fost singura.

Cazaturile vin si ele ca doar fac parte din distractie :p dar daca te rididic repede si ai norocul sa nu te fi vazut cineva e ok! :grin:

#9 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 25 August 2006 - 10:47 AM

Dupa cum vedeti aici http://img137.images...rimg0884gg9.jpg a mea bicileta e cuier :(
Ma uit la ea in fiecare seara, si o ascund sa ma stresez prea rau ca nu o calaresc :blushing:
Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de amalia0701: 25 August 2006 - 10:49 AM

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 25 August 2006 - 10:59 AM

Pe bicicleta mea se mai suie un prieten cand vine in vizita. :doh: Eu nu prea. :blushing:

#11 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 25 August 2006 - 11:06 AM

eu imi doresc o bicicleta stationara, insa sotul meu tot tine mortis sa luam una adevarata :)) nu ar fi problema, cred eu ca mai stiu sa merg pe bicicleta, insa mi-e frica in trafic, ca eu sunt mai vijiita...

#12 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 25 August 2006 - 11:07 AM

Ganterele si saltelutza ascunse in colt , aparatul de butoflexiuni ascuns in balcon :blushing:
Imagine postata

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 25 August 2006 - 11:18 AM

Ce-i ala ca nu pricep din poza? Una mai mare nu ai? CUm functioneaza aparatul ala?

Si off topic: un ticker ceva nu pui si tu? :p

#14 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 25 August 2006 - 11:21 AM

Se pune capul pe perna, se se fac burtpoflrexiuni tinandu-te de partile laterale sau de sus.
Nu ma dumiresc cum sa pun tikerul si nu vreau sa sperii pe nimeni

#15 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 25 August 2006 - 11:37 AM

Ok, mie acum imi vine sa va iau pe toate de gat si sa va strang pana soateti limba :angry: . Pai domne`, voi aveti biciclete si nu le folositi si eu tanjesc la una de cateva luni bune, dar nu imi permit sa o cumpar <_< . Cand in sfarsit stransesm si eu banii, a trebuit sa ii folosesc in scopuri urgente si imprevazute :( . Asa ca puneti mana si bicicliti ;)

Acest mesaj a fost editat de Maybeline: 25 August 2006 - 11:38 AM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi