Salt la continut

Fotografie

Verdeturi in cogelator

• Please log in to reply
12 raspuns(uri) in acest subiect

#1 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...
  • Sex:Feminin

Postat 22 October 2007 - 11:14 PM

Am auzit ca unele gospodine pun verdeata in gongelator pentru pastrare.Imi poate spune cineva cum anume se pune,ca la mine s-a inmuiat cind am scos-o din congelator.Merci

#2 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 23 October 2007 - 12:24 AM

Am auzit ca unele gospodine pun verdeata in gongelator pentru pastrare.Imi poate spune cineva cum anume se pune,ca la mine s-a inmuiat cind am scos-o din congelator.Merci

Eu pastrez verdeata in congelator. Normal ca se inmoaie cind o scoti, dar o bagi direct in mincare, doar n-o pui in vaza :)) Cind o cumperi/culegi o speli, o toci, o pui in congelator si cind iti trebuie scoti cit ai nevoie (se desface foarte usor) si o pui direct in mincare si gata! :floare:

#3 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10595 Mesaje:

Postat 23 October 2007 - 09:22 AM

Eu pastrez verdeata in congelator. Normal ca se inmoaie cind o scoti, dar o bagi direct in mincare, doar n-o pui in vaza :)) Cind o cumperi/culegi o speli, o toci, o pui in congelator si cind iti trebuie scoti cit ai nevoie (se desface foarte usor) si o pui direct in mincare si gata! :floare:

Iti multumesc mult,scumpo. :hug: .Asa o sa fac :w00t:

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 23 October 2007 - 09:29 AM

Si eu pastrez verdeturi peste iarna la congelator. Imi pun tot ce gasesc: patrunjel, leustean, marar, telina. Pun si ardei verde tocat. :p

#5 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10595 Mesaje:

Postat 23 October 2007 - 09:54 AM

Merci mult.La noi nu se practica asa ceva,se conserveaza tot,dar isi pierde gustul. :doh: O sa fac si eu ca voi :tease:

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 23 October 2007 - 02:32 PM

Eu imi fac pungulete de ciorba. Toc morcov, ardei, gogosar,conopida, fasole verde, mazare,rad telina, pastarnac, le amestec cu leustean , patrunjel si le fac pachetele mici, cat pt. 1, 2 utilizari.
E tare comod pt mine, cand fac ciorba adaug numai rosii si cartofi.

#7 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 24 October 2007 - 01:28 PM

Si eu am vrut sa le pregatesc direct pt cate o portie, doua de mancare dar cum nu am avut timp mult le-am pus separat, pe rand:ardei gras, ardei copt, telina, rosii intregi, verdeata, dovlecei, vinete. Eu pun verdeata in cutii de iaurt mari cu capac, cel mai greu gasesti leusteanul iarna...de fapt mai deloc.

#8 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna

Postat 25 October 2007 - 02:39 PM

si la mine se practica, e plin congelatorul cu vredeata si legume! Eu le pun prima data pe o tava ca sa inghete, cat mai aerisit, ca sa inghete fiecare bucatica separat, iar apoi le pun in pungi. Asa nu am probleme cu dezghetatul, doar ce deschid congelatorul si scot ce imi trebuie. Inainte le inghetam asa gata puse in pungi, dar aveam probleme mari cand imi trabuia doar un morcov sau o bucatica de ardei pt ca nici cu slujbe nu se desprindea de restul. Asa, daca le inghet prima data pe o tava nu mai am probleme ;)

#9 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 25 October 2007 - 04:33 PM

Idee buna , Monic !! Dar ... intreb si eu ...ce fel de tava ? De oricare ? Trebuie sa fie loc in congelator pentru ea si sa se si potriveasca ....Sau n-am inteles eu exact cum ai explicat ? :doh:

#10 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 25 October 2007 - 05:23 PM

Cred ca orice tava care incape in congelator e buna.

Daca legumele sau verdeata sint sterse bine bine de apa inainte de congelat nu fac zapada intre ele si nu se lipesc sub forma de chetroi.

Eu nu pun legumele in acelasi amestec cu verdeata, pentru ca verdeata o pun in mincare ultima, dupa ce sting ochiul si mincarea nu mai fierbe (si imediat pun un capac pe oala respectiva). Asa ramine aroma suta la suta.

#11 May

May

Yeti

• Membri
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 25 October 2007 - 05:23 PM

Cred ca monic le pun pe orice tava care sa ii incapa in congelator, doar sa aibe pe ce sa stea legumele pana ingheata, ca apoi le ia de pe tava si le pune in pungi, nu le lasa acolo cu tava cu tot

Na, 2 explicatii :))

Acest mesaj a fost editat de Maybeline: 25 October 2007 - 05:24 PM

#12 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 25 October 2007 - 05:51 PM

si la mine se practica, e plin congelatorul cu vredeata si legume! Eu le pun prima data pe o tava ca sa inghete, cat mai aerisit, ca sa inghete fiecare bucatica separat, iar apoi le pun in pungi. Asa nu am probleme cu dezghetatul, doar ce deschid congelatorul si scot ce imi trebuie. Inainte le inghetam asa gata puse in pungi, dar aveam probleme mari cand imi trabuia doar un morcov sau o bucatica de ardei pt ca nici cu slujbe nu se desprindea de restul. Asa, daca le inghet prima data pe o tava nu mai am probleme ;)

Monic poti pune de ex ardeiul taiat deja cubulete...si il desprinzi usor...si vorba Ganeshei...scurse bine e super. Eu la verdeata nu am probleme niciodata!

#13 viky

viky

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 11 November 2007 - 03:47 PM

eu pun verdeata in cdeloan si o fac sul...tai cate un pic sin acel sul , folosesc si restul ramane

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi