Salt la continut

Fotografie

Super dieta

• Please log in to reply
24 raspuns(uri) in acest subiect

#1 daconst

daconst

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3543 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 13 November 2007 - 12:36 AM

Hai ca va pun o dieta,pentru cele care vor altceva decit WW:

SUPER DIETA

Motto: “Nu va lasati pacaliti de vegetarieni! Cele mai puternice otravuri se fac din plante.” Regimul are urmatoarele scheme:

Schema Perioada I Perioada II Perioada III
A 1 sapt. 2 sapt. 3 sapt.
B 2 sapt. 4 sapt. 6 sapt.

In functie de surplusul existent, schema A garanteaza 5-8%, iar schema B 10-12% scadere in greutate.
Pentru a obtine o pierdere in greutate mai mare, schemele se vor repeta, dupa cum urmeaza:
Schema A: se poate repeta de cel mult 3 ori pe an, la un interval de 4-6 saptamani;
Schema B: se poate repeta de cel mult 2 ori pe an, la un interval de 6-10 saptamani.

Mecanismul de actiune:
Regimul se bazeaza pe teoria conform careia organismul isi creeaza un echilibru propriu prin obisnuinta.
Practic, daca este supra-alimentat in mod consecvent, organismul isi regleaza necesarul alimentar la nivelul dobandit prun supra-alimentatie, astfel ca acesta consuma in mod real necesarul fiziologic si stocheaza surplusul, generand obezitatea.
Regimul actioneaza astfel incat, in perioada I desfiinteaza echilibrul existent, in perioada a II-a coboara nivelul necesarului alimentar, iar in perioada a III-a stabilizeaza necesarul de echilibru la noul nivel creat.

Reguli obligatorii:
In toate perioadele, dimineata, cu o jumatate de ora inainte de masa, se va bea o jumatate de litru de apa!
Cantarirea se va face obligatoriu o singura data pe zi, dimineata, pe stomacul gol, complet dezbracata.
Rezultatul cantaririi se va trece zilnic pe un grafic.

Alimentatia:
Atentie: cafeaua si alcoolul sunt inductori de foame! Se vor reduce cat mai mult.

Perioada I- 1 saptamana A/ 2 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste, cereale etc.), lactate, grasimi animale de orice fel, carne de porc, vita si pui, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, porumb, rosii, ardei;

Alimente exceptionale:
oua, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, margarina(100% vedetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada II- 2 saptamani A/ 4 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc si de vita, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, porumb, rosii, ardei, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, oua;

Alimente exceptionale:
carne de pui, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada III- 3 saptamani A/ 6 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc, banane;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, porumb, rosii, ardei, carne de peste si de pui, fructe de mare, lapte degresat, oua, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale;

Alimente exceptionale:
carne de vita, cartofi, fasole, mazare, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.
Reguli de alimentatie:

Intelepciune populara: “Daca vrei sa mergi la sapa, nu te ridica ghiftuit de la masa.”

Alimentele recomandate se vor consuma in orice cantitate si in oricate reprize se simte nevoia;
Alimentele exceptionale se vor introduce doar daca se simte nevoia, insa in cantitati ponderate;
Alimentele interzise nu se vor consuma decat in cazuri exceptionale;
Se pot consuma sau evita si alte alimente prin analogie (similitudine) cu cele din grupele prezentate.

Observatia unor persoane care au tinut aceasta dieta:

"Daca te tii ca lumea, mancand doar alimente recomandate, slabesti mult mai mult decat garanteaza ei!!! Trust me!

Eu astazi am iesit din cura!
Si ma bucur ca am ocazia sa vorbesc despre asta, caci sunt indragostita de cura mea de slabire si vreau sa o impartasesc si altora. Este a treia oara in ultimii zece ani cand am tinut-o. E destul de usor de tinut, rezultatele sunt remarcabile si, ce e mai important, iti modifica metabolismul si nu te mai ingrasi dupa.
Prima data am dat jos 12 kilograme intr-o luna si jumatate; dupa aceea, la doi ani, lasandu-ma de fumat o perioada, am fost nevoita sa o tin iar si iar am slabit, vreo 10 kilograme. Anul asta m-am apucat din nou, pentru ca intre timp am stat la socrii o perioada, m-am casatorit cu un "rontaitor de seara"(pe la 11 noaptea il apuca pofta de ceva bun si m-a nenorocit si pe mine..). Acum am tinut varianta de 3 luni a curei si am slabit de la 78 la 63. SI TARE BINE E!!!!!

Ideea curei e urmatoarea: pe de o parte, noi ne ingrasam datorita obiceiurilor culinare; pe de alta parte, senzatia de foame pe care o ai nu reprezinta necesarul caloric al organismului, ci necesarul habitual (cum esti obisnuit sa mananci). Asadar, daca tu mananci 5 pizza pe zi timp de o luna, chiar daca ti-ar ajunge 1 sau 2, dupa aceea ti-e foame de 5!

Cura de slabire este impartita in trei module: primul in care iti sparge tiparele culinare, cel de-al doilea in care organismul isi gaseste necesarul caloric, iar cea de-a treia (cea mai lunga) de fixare. Exista doua variante, cea de o luna si jumatate, in care dai jos 8-12 kilograme(depinde cate ai) si cea de trei luni, unde dublezi fiecare perioada si dai jos 18-22.
Prietena mea a ajuns de la 80 la 58 si de 5 ani a ramas acolo..
In prima perioada, de 7 zile: mananci numai legume si fructe, oricate, oricand. Evident, nu mazare, fasole, porumb, cartofi.
Iar fructe inseamna mere, grapefruit, portocale, nu pere, struguri, banane sau alte„dulceturi”.
In cea de-a doua perioada, de 14 zile, poti adauga lapte degresat, oua si peste.
In cea de-a treia perioada, de 21 zile, adauga cereale, carne de pui, branzeturi degresate.

Eu imi faceam o gramada de salate, poti pune si un fir de ulei de masline, dar daca nu pui slabesti mai repede. Ei spun ca nu e bine sa bei alcool sau cafea, acestia fiind inductori de foame. Alcoolul intr-adevar iti incetineste cura, e bine sa eviti, insa eu beau 1 litru de cafea pe zi si n-am renuntat la cafea. Nu imi face foame.
Un alt lucru minunat la cura asta e ca poti, din cand in cand sa iei piua.
Daca odata la doua saptamani am scapat la o shaorma nu s-a intamplat nici o nenorocire.
Inca ceva: dupa doua trei zile se produc urmatoarele doua lucruri:
NU MAI POFTESTI, nu-ti mai e foame in disperare, ca la inceputul oricarei cure, poate si pentru ca mananci la discretie.
Iar cel de-al doilea aspect este ca te simti extraordinar de plin de vitalitate (eu nu mananc prea multe legume si fructe in mod normal, poate de-aia).

Cheia acestei cure este ca, pe toata durata ei (si daca poti si dupa aceea, cu atat mai bine!) TREBUIE, pe stomacul gol, sa bei jumatate de litru de apa (sau ceai), dupa care astepti jumatate de ora inainte de a manca.
Fara asta nu va apucati, nu merita!

Ce mai e de spus: e evident ca daca nu mananci prea tarziu, nu pui prea multa sare, mai faci si putina miscare, slabesti mai iute.
Prima data am facut cam 15 minute pe zi de gimnastica si am dat 12 kile jos, a doua oara n-am facut nimic si am dat doar 8.
Lichide multe, cat de multe, eu beau 3-4 litri de ceai de plante zilnic. In orice cura trebuie baute multe lichide, nu numai pentru potentarea efectului, ci si pentru ca rinichii sunt foarte solicitati in cazul schimbarilor alimentare.

Bafta multa celor care sunt tentati si sa ne spuneti cum a fost. Ah, important!! Eu am observat ca cel mai mult si mai mult conteaza SA FII MOTIVAT. Daca nu, mai bine mai asteapta, nu te apuca doar ca sa renunti..."

Acest mesaj a fost editat de daconst: 13 November 2007 - 12:38 AM

#2 alina cozma

alina cozma

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 16 November 2007 - 11:20 AM

buna,
am citit dieta ta si pare simpla ca poti manca la discretie orice din lista alimentelor recomandate, dar intrebarea mea este , ai voie sa mananci mancare gatita? sau trebuie exclusa si mancat in stare naturala fiecare element separat?
astept cu nerabdare raspunsul tau,
merci :floare:

#3 daconst

daconst

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3543 Mesaje:

Postat 16 November 2007 - 07:20 PM

Atata timp cit gatesti fara ulei sau ceva ce e interzis,cred ca e valabila dieta.
Cum e si WW de fapt,ca legumele si gatite intra la portia de legume. ;)

Dupa sarbatori o sa ma apuc si eu de ea,ca acum nu prea am motivatie. :(

#4 alina cozma

alina cozma

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 19 November 2007 - 09:53 AM

Atata timp cit gatesti fara ulei sau ceva ce e interzis,cred ca e valabila dieta.
Cum e si WW de fapt,ca legumele si gatite intra la portia de legume. ;)

Dupa sarbatori o sa ma apuc si eu de ea,ca acum nu prea am motivatie. :(

merci de raspuns :*
doar ca e foarte greu sa gatesc fara ulei, mai ales ca nu mananc singura acasa si tre sa manance si altii din mancare :blushing:

#5 gaby_mp

gaby_mp

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1775 Mesaje:
  • Din:Iasi

Postat 26 March 2008 - 11:36 PM

Eu am tinut acum 2 ani dieta aceasta, mai bine zis am tinut primele 2 saptamani, Faza 1 - adica am mancat numai fructe si legume, chiar si gatite, multe de tot, dar si foarte mult grapefruit - am avut grija sa pap NUMAI celel recomandate, fara scapari si am slabit 6kg in aceste 2 saptamani :) De-as mai avea eu vointa aia! Foarte important cu apa pe stomacul gol si minim 2L apa pe zi am baut!
Succes cui vrea sa o tina, e garantata!

#6 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 27 March 2008 - 11:06 PM

stiti daca folosirea cepei sau usturoiului dauneaza? nu l-eam vazut trecute si ma intrebam. :unsure:

#7 gaby_mp

gaby_mp

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1775 Mesaje:
  • Din:Iasi

Postat 06 April 2008 - 09:59 AM

Ceapa sigur nu dauneaza. Usturoiul nici el nu cred ca ar dauna, dar stau in dubii pentru ca e foarte caloric... dar incearca ;)

#8 Madalina P

Madalina P

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 08 October 2008 - 02:46 PM

buna,
am citit dieta ta si pare simpla ca poti manca la discretie orice din lista alimentelor recomandate, dar intrebarea mea este , ai voie sa mananci mancare gatita? sau trebuie exclusa si mancat in stare naturala fiecare element separat?
astept cu nerabdare raspunsul tau,
merci :floare:

Eu iti recomand daca vrei si poti sa mananci totul crud. Eu tin dieta asta de 6 zile, astazi este a 7-a zi si am slabit 6 kg, si nu e deloc greu, chiar am trecut prin toate fazele care sunt scrise acolo, in sensul ca in primele 2 zile imi venea sa ma urc pe pereti, dupa care nu am mai avut probleme.Acum sincer iti spun ca nu imi mai este foame. Mancai de zi dimineata 2 portocale si un grep, si bineinteles apa.... si e aproape 4 si nu mi-e foame. O sa mai mananc un mar si cam atat pt ziua de azi. Dar iti garantez ca daca ai vointa merita sa tii.
Eu am luat 20 kg dupa sarcina, am mai dat 10 cu regimul disociat, si apoi am aflat de dieta asta, si m-am apucat de ea, si vreau sa mai dau jos cam 10 kg. TI-o recomand cu caldura....
Mult succes

#9 Irra

Irra

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:
  • Din:Brasov

Postat 26 October 2008 - 07:41 PM

In cazul in care mancam si gatit, ma refer la varza, broccoli, morcovi, telina se pot aduga si mirodenii?
:rolleyes:

#10 denisa_iova

denisa_iova

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 26 October 2008 - 08:25 PM

In cazul in care mancam si gatit, ma refer la varza, broccoli, morcovi, telina se pot aduga si mirodenii?
:rolleyes:

mai am si eu o intrebare? ceaiul neindulcit cu nimik?
nici mabar zaharina?
k e naspa fara :((

#11 IrinucaR

IrinucaR

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 156 Mesaje:

Postat 02 January 2009 - 05:18 PM

Ce ziceti, dragelor? Mai aveti impresii mai proaspete despre aceasta dieta?

Multumesc mult!!!

#12 simpet82

simpet82

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 17 January 2009 - 02:52 PM

as vrea sa aflu si eu macar un meniu posibil pt saptamana cu legume si fructe daca se poate. eu si sotul am hotarat sa tinem regimul asta impreuna.

Acest mesaj a fost editat de simpet82: 17 January 2009 - 02:57 PM

#13 elenatoma57

elenatoma57

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1390 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Meditez la nemurirea sufletului

Postat 17 March 2009 - 12:40 PM

Doamne, ce REGIM e asta?
Ajungi candidat sigur la colita daca legumele sunt consumate exclusiv crude timp indelungat - 1-2 saptamani.
Margarina? E o grasime vegetala, dar e hidrogenata, adica OTRAVA pentru ficat! Ulei de masline putin, sau ulei presat la rece, la fel de putin - max 2 linguri pe zi in salate, supe etc.
Am mari rezerve, chiar daca da rezultate, ca nu te imbolnavesti dupa el. Chiar daca nu se vede pe moment, cine stie ce induce in organism asa ceva. Unele principii se pot prelua, nu zic nu, si probabil au eficienta lor. Dar, sigur nu toate.
Sa dea Domnul sa nu am eu dreptate. Astept argumente solide in favoarea acestui regim, daca le aveti.
O zi cat mai buna si sanatate!

Acest mesaj a fost editat de elenatoma57: 17 March 2009 - 12:41 PM

#14 narcisa

narcisa

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 16 April 2009 - 11:30 PM

Am dat din intamplare de site. Am tot citit pe aici despre o dieta, despre alta. Acum 4 ani am tinut dieta disociata cu 3 zile fructe si legume, 3 zile lactate si 3 zile carne. Am reusit sa dau jos 11 kg. Problema e ca intre timp am pus totul la loc :( .
Dieta ta nu mi se pare imposibila. Am experienta :grin: . Cred ca dupa Paste ma apuc si eu de ea. Stiu ca o sa fie greu, dar trebuie! Asa ca... tineti-mi pumnii!

#15 lecsy

lecsy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 351 Mesaje:
  • Dispozitie:happy

Postat 18 April 2009 - 07:36 AM

:clap: Bravo ,draga mea !!! Aplaud felul in care ai expus aceasta dieta :give_rose: .Esti motivata si asta este de laudat (nu-s multe persoane ca si tine).Mi-ar placea sa pot spune si eu intr-o zi :,,....sunt indragostita de dieta mea!!!,,.Pop si tine-o tot asa :* :give_rose: !!!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi